DomůRybolovné technikyDravciÚspěšný lov úhořů: Vsaďte na rousnice a atraktivní místo!

Úspěšný lov úhořů: Vsaďte na rousnice a atraktivní místo!

- Reklama -

Úhoř říční patří k neodmyslitelným symbolům jarní části sezóny. Díky nočním výpravám za těmito hadovitými predátory můžeme zažít jedinečný lov plný vzrušení a adrenalinu. Stačí si vybrat jen tu správnou nástrahu a místo, kudy početná hejna úhořů táhnou za svou kořistí.

Úhoř říční je magická ryba. Při západu slunce začínají hejna „hadů“ nepozorovatelně táhnout po dně, kde pátrají po své nebohé kořisti. A tu jim můžeme předložit právě my! Úhoře zjara nejčastěji ulovíme na pořádně masitou rousnici neboli velkou žížalu. Je zapotřebí, abychom rousnici napíchli na háček tak, aby ji nestrhly ostatní ryby, než přitáhnou námi vyhledávání úhoři. Toho docílíme tím způsobem, že při napíchnutí na háček nebude mít rousnice přespříliš volné konce, za které by ji mohla nějaká jiná ryba snadno strhnout. Žížalu tedy nastražujeme do jakéhosi „uzlíku“ a její konce necháváme volné jen zčásti.

uhorÚhoří hejna zjara vyhledáváme na rozsáhlých mělčinách. Je vhodné, když se na lovném místě vyskytují i překážky v podobě potopených kmenů, větví či celých stromů. Šanci na úspěch ale zvyšují i nejrůznější terénní nerovnosti, které zvyšují atraktivitu lovného místa. Pamatujme na to, že úhoři táhnou v noci za potravou, a proto by měly být na lovném místě drobné rybky nebo hmyz, který spadává z vodní vegetace. Tím máme větší šanci toho, že se u vás úhoři objeví, protože tady budou hledat něco k snědku.

O tom, jestli bude náš lov úspěšný nebo ne, rozhoduje z velké části i počasí. Úhoři s oblibou táhnou po dně revíru při zvýšeném průtoku, který mají na svědomí jarní bouřky nebo i déle trvající průtrže mračen. Revír se pod náporem nového přísunu vody zbarví do hněda a pod hladinou se začne objevovat naplavená potrava. Takové období zaručené přinutí úhoře k potravní aktivitě, která může pro rybáře znamenat bohatší úlovek.

029

 

Vybavení na úhoře. Myslete na kvalitu!

Při lovu úhoře říčního je zapotřebí dbát i na použité vybavení, zejména pak na vlasec. Ten musí být pevný, a také odolný proti oděru. Důvod je jednoduchý. Po zaseknutí dokáže úhoř vyvinout poměrně velkou sílu, kterou nekvalitní vlasec nemusí vydržet. A pokud úhoř při boji s rybářem spatří na dně nějakou překážku, jistojistě se k ní pokusí dostat, aby se zachránil. Takže vlasec se občas o potopenou překážku otře a to by nějaké nekvalitní vlákno nemuselo vydržet. Při zdolávání tohoto hadovitého predátora musíme myslet na to, že je zapotřebí jej dostat co nejdříve ode dna. K tomu nám napomůže silon o vyšším průměru, s pomocí něhož dostaneme úhoře rychleji od potopených překážek.

Co se týče dalšího vybavení. Na úhoře povětšinou používáme speciální háčky, které mají delší raménko s drobnými protihroty. Ty nám napomáhají k tomu, že napíchnutá rousnice jen tak z háčku nesjede, a navíc ji jde i hůře strhnout. To oceníme při lovu na místech, kde se vyskytují i drobnější rybky, které by mohly naši nástrahu strhnout.

uhor

Při lovu úhořů používáme střední velikosti navijáků (př. 3000 nebo 4000). Ty mají dostatečnou kapacitu cívky, na kterou se vleze poměrně dost metrů i silnějšího vlasce, který při lovu hadovitých predátorů používáme. Důležité je, aby nám na navijáku spolehlivě fungovala brzda, kterou zaručeně použijeme při zdolávání. Jelikož není nutné nahazovat nikterak daleko, tak nám k lovu postačí kratší prutu okolo 3,30 až 3,60 metru.

Nezapomínejme na to, že při noční lovu úhořů budeme potřebovat kvalitní čelovku, která nám jednoznačně usnadní noční zdolávání. A při vytahování úhoře na břeh určitě používáme podběrák. Úhoř je totiž pokrytý silnou vrstvou slizu, takže bychom vytáhli úhoře holou rukou z vody jen opravdu obtížně. Navíc než bychom jej uchopili, zaručené se do té doby omotá o nějakou překážku na břehu a prchne zpátky do vody. Háček z úhořovy tlamy vždy vytahujeme peanem! Úhoř má ve své poměrně malé tlamě neuvěřitelný stisk, který by nám při chvilce neopatrnosti mohl způsobit bolestivé zranění.

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Ještě bych doplnil ,že je možné na řece jako Labe chytit i opravdu kapitální kousek . Nejednou jsem chytil uhoře přes 1metr a tlustého jak flaška od piva. Takovej kus je neuvěřitelnej bojovník . Málo kdy se ho podaří zdolat. Loni mě utrhnul kevlar na 30KG !!! Sumec do 150cm ,nemá ani polovinu síly co takovej had. Pro to používejte opravdu silné vybavení. Uhoř je nejbojovnější ryba co znám , žádná se nedokáže prát takovou dobu s takovou vervou jako uhoř. A když už ho máte u břehu , není vyhráno. Třeba na Labi se přímo specializujou na unik u břehu, pomocí regulace z kamenů. Bleskurychle zacouvá do štěrbyny mezi kameny,jednou dvakrát hodí hlavou a upálí vám vlasec či šnuru o hranu kamene.Pro to ,to že ho máte u břehu jeste neznamená ,že člověk vyhrál. Je to sotva půlka cesty. Uhoř vám totiž dokáže zdrhnout i po vyndání háčku. Na břehu se pohybuje jako had a je kupodivu svinsky rychleja kluzkej přičemž má ohromnou sílu není možné ho udržet v ruce ,a kolikrát když ho blbě chytíte tak vás s láskou i pěkně kousne. Stačí mu pár sekund a urazí klidně 5 metrů a je zase ve vodě. Zajímavostí je ,že at ho máte kde chcete ,jakmile se dostane na zem okamžitě ví, kterým směrem je voda. Velkej uhoř pokud si nedáte pozor , je schopen tak razantního výpadu , že dokáže zlomit i běžnou kaprovou děličku. Pak rybáři vypráví jak chytili velkého sumce, ale v dosti případech se nejednalo o sumce ale o velkého hada. Kdo hada ještě nikdy nechytil , tak bude hodně překvapenej jak bojovná ryba to je a jakou má páru,narozdíl třeba od kaprů a sumců. Uhoři nikdy nedojde energie,je to had a není prakticky možné ho unavit ,dokáže i 30min bojovat jak zběsilej a síla ho neopouští ani na břehu.

    • Krásný komentář, díky za něj…

      Při Vašich řádcích se mi úplně vybavil jeden jarní lov úhořů. Zrovna jsem jednoho zdolával a už byl u břehu. Pode mnou byly kořeny a jakmile je úhoř zaregistroval, omotal se kolem jedno z nich, trhl hlavou a byl fuč.

      Úhoři jsou nádherné ryby a jejich lov je skvělým zážitkem. Jak jste řekl, je to nejbojovnější ryba u nás.

      A proto je tak rád chytám…

      V. K.

  2. ten komentář je spíše přehnaný…zase tolik to nepřehánějte,věnuji se kaprařině a lovu úhořů a kapři nad 10 kg dělají větší problémy než hadi.chytl jsem metrové hady a vytahl jsem je uplně v klidu a na břehu když víte jak na ně tak vám tolik problémů taky neudělají.Poradím vám,zkuste ho pohladit parkrát po bříšku až ho bude mít na břehu a uvidíte co to s ním uděla..:-) jinak že se motají do kořenů je prtavda a že na ně musí být dle toho i určené vybavení ale chytam je na staré klacky (teleskopy) který jsou už dnes křehký a ohybají se jen špičky a tahal jsem je natvrdo a nestalo se vůbec nic a měl jsem tam i stejný vlasec co mám na kapry…a že by mi zlomili děličku?to už pak není o rybě ale o rybáři…

  3. Ja se venuji od sveho utleho detstvi vetsinou ken uhorum,nikdy jsem nic podobneho nezazil.co pise kolega na hore,jen vim,ze kdyz mate dobrej navijak co snese brutalni zatez coz je podstatne tak uhore 90cm bez vetsich problemu vyvlacite na brech.Ja mu od zaseku jen tocim navijakem sice je prut ohlej jak blazenale kdyz nic nepovoli tak vyjede z vody kak po masle .Na brehu staci ho chytit do hadru a je po parade.Jen takovej ppoznatek,ze tahle ryba je vycurana jak cip nechate ji pulmetr zadarmo a zkoncil jste na dobro za ty roky jsem oddelal par navijaku preskocilo v nich a po srande ale nikdy se me nedostal do vazky nebo tak neco.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -