DomůRybolovné technikyPřívlačPřívlač v praxi: Jak vybrat správné zbarvení umělé nástrahy?

Přívlač v praxi: Jak vybrat správné zbarvení umělé nástrahy?

- Reklama -

Tu otázku si položil už asi každý rybář, kterému u vody nefungovaly jeho umělé nástrahy. Jenže ta otázka je na místě. Mimo typu nástrahy a jejího vedení je i její barva velice důležitým faktorem, který rozhoduje o úspěchu u vody. My si teď představíme účinná zbarvení umělých nástrah, které u vody fungují. Na druhou stranu ale nezapomínejme na to, že samotné zbarvení nám úspěch nezaručí. Musíme s umělou nástrahou pracovat!

okoun-rybareniAno, zní to, jako bychom si protiřečili. Jenže je to tak! Pokud budeme chytat na nástrahu, jejíž zbarvení může v danou chvíli u vody fungovat, pak nadějné a výrazné plus můžeme rychle proměnit v negativum. S nástrahou totiž musíme umět pracovat. A musíme také zvolit ten správný typ, který nám nabídne přesně ty vlastnosti, které v danou chvíli potřebujeme. Jak to vypadá v praxi? Jednoduše! Pokud se ryby nacházejí v hloubce, pak logicky nemůžeme při vedení mělce-potápivé nástrahy čekat zázraky. Ale tím se dneska zabývat nebudeme. Dnes si povíme něco o zbarvení nástrah, které u vody fungují.

 

Síla jednoduchosti: Vyzkoušejte jednobarevné nástrahy!

stikaTato podkapitola se bude týkat především gumových nástrah. Ty totiž výrobci chrlí v neuvěřitelném barevném spektru, ve kterém najdeme i takové nástrahy, které mají jednoduché zbarvení. Kdekdo by si myslel, že v současné rybařině, která hýří nejrůznějšími barvami, je jednobarevná nástraha nedostačující. To je ale omyl! Existují barvy, které dokážou dravé ryby rozpálit natolik, že jejich míchání s jiným zbarvením, by bylo možná i na škodu. Pojďme si tato zbarvení představit…

twisterBílé zbarvení: Naprostá klasika. Bílá barva byla, je a navždy bude naprostým TOP zbarvením. Bílé nástrahy zajišťují úspěch za každých podmínek. Tedy jak v čistých vodách, tak i v těch zakalených! Bílé zbarvení totiž není v čisté vodě nijak agresivní, přesto jde velice dobře vidět. To samé platí i při lovu s bílými nástrahami v kalné vodě. Bílá jde i v hustém kalu velice dobře vidět, a proto ji dravci poměrně snadno identifikují. A to je jedině dobře! Bílá barva je opravdu perfektní na twisterech, ripperech nebo smáčcích. Takto zbarvené gumy totiž připomínají drobné rybky, které každý dravec miluje. Na každé takové gumové nástraze bude bílá opravdu fungovat!

privlac-okounŽluté zbarvení: Klasika na candáty! Tady o tomto nelze pochybovat! Zejména pak klasické twistery s mohutným a dobře pohyblivým ocáskem ve žlutém zbarvení patří k naprostým TOP nástrahám! Kdekdo by si myslel, že žlutá nástraha je už moc agresivní při lovu candátů v čisté vodě. Jenže chyba lávky! Právě žluté twistery jsou mými favority při podzimní přívlači v čisté vodě. Na tyto nástrahy jsem ulovil celou řadu candátů za bílého dne. A proto toto zbarvení zařazuji do seznamu těch nejlepších barev. Nevěříte? Tak žlutou vyzkoušejte!

nastrahy-na-dravceZelené zbarvení: Jelikož na podzim docela dost lovím candáty, tak vám představím další skvělé zbarvení právě na tento rybí druh. Ale tady se musím k něčemu přiznat. Sice používám twistery čistě zeleného zbarvení, ale má rád, když na těchto gumách jsou lesknoucí se drobné třpytky. Nevím čím to je, ale v tomto provedení mi twistery na dravce skvěle fungují. A zase! Rád tyto nástrahy používám i při podzimních vycházkách, kdy je v revírech čistá voda. Dravci ale na tyto gumy reagují výborně, a to i za bílého dne. Na zelené twistery chytám candáty, ale i okouny nebo štiky.

stika-obecnaČervené zbarvení: To nejlepší nakonec! Červená je mým největším favoritem! Je to naprosto luxusní barva! A pokud najdeme ten pravý model gumové nástrahy, pak máme vyhráno. V červeném zbarvení miluji užší twistery s rychle kmitajícím ocáskem. V takovém zbarvení totiž gumová nástraha vypadá jako robustní žížala. A proto mi červený twister nejvíce funguje na pruhované okouny! Tahle nástraha nemá chybu! Rozhodně se nebojte používat červené nástrahy ani v čisté vodě. Právě na podzim nebo v zimě jsou červené twistery nejúčinnější!

 

O „level“ výše: Kombinace barev, které se staly legendárními!

Tajemství úspěchu ale může tkvít i v barevných variacích. Některé barevné variace jsou natolik úspěšné, že ve světě umělých nástrah mají své nepostradatelné místo. A díky obrovskému úspěchu můžeme tyto barevné varianty vidět i na různých umělých nástrahách. Pojďme se na tyto možnosti zbarvení umělých nástrah podívat.

gumova-nastrahaČerveno-bílé zbarvení: Tato barevná kombinace je asi největší ikonou světa umělých nástrah. A není divu! Červeno-bílá varianta, které se mnohdy lidově říká „karkulka“, milují jak štiky, tak i candáti, okouni nebo boleni. Spojením těchto dvou barev jejich autoři docílili toho, že rybáři s takto zbarvenými nástrahami zažívají u vody už po desítky let hotové eldorádo. Mohlo by se zdát, že červená hlavička nástrahy a její bílé tělíčko není ničím výjimečné, jenže opak je pravdou! Tato kombinace na dravce je naprosto vražedná! Proto toto zbarvení můžeme vidět jak na gumových nástrahách, tak woblerech, anebo v trochu pozměněné formě na rotačních třpytkách. Už jenom tento fakt je vodítkem k tomu, že tohle funguje.

okounČerveno-žluté zbarvení: Ano, ano. Vím. Zatím neustále rotují barvy, které jsme si představovali výše. Jenže tuto podceňovanou kombinaci prostě musím zmínit. Důležité je, aby u této varianty mělo tělíčko žlutou barvu a ocásek červenou. Nevím proč, ale naopak mi to na dravce nikdy moc nefungovalo. Naopak, pokud je kmitající ocásek červený a tělíčko výrazně žluté, pak jsem měl úspěch jak u okounů, tak candátů a štik. Tato kombinace je vhodná jak do kalné, tak ale i čisté vody. Pokud tedy na takto zbarvené nástrahy někdy narazíte, doporučuji vám několik kousků těchto gumových nástrah přibrat.

 

Imitace rybiček: Klasika, která nikdy nezklame

V našem výčtu nemohou chybět ty nástrahy, které věrně kopírují kořist dravců, která volně žije ve vodním prostředí. Právě tato volba nám totiž může splnit naše rybářské sny. Mezi naprosté bomby patří ty nástrahy, které imitují drobné bílé ryby, anebo ještě lépe, malé okouny. Pojďme se na tyto nástrahy podívat detailněji.

twister-foxImitace okouna: Černé pruhy přes zelené tělíčko a výrazné oranžové bříško. Tak má vypadat dobře zpracovaná imitace okouna. Kdekdo takto zbarvenou nástrahu má ve své krabičce, ovšem málokdo jí už přikládá takový význam. Jenže to je chyba! Okouni nebo candáti tyto nástrahy milují. Proto, pokud někdy narazíte na kamenitý břeh, pak určitě imitaci okouna použijte! Na takových místech okounovité ryby totiž nemohou chybět!

okoun-ricniČerno-bílé zbarvení: Černý hřbet a bílé bříško je perfektní imitací drobné kaprovité rybičky. Na tuto nástrahu jako šílené reagují především štiky, ale také například boleni. Právě tyto ryby mají nejvíce spadeno na drobné rybičky – oukleje nebo plotičky. Přírodní zbarvení nástrah je geniální v tom momentě, kdy narazíte na hejno drobných rybiček. Pak už jenom stačí takovou nástrahu tahat přímo přes hejno nebo kolem něj, a úspěch se dostaví natotata. Dravci od své kořisti totiž nejsou daleko. Na to nezapomínejme!

Autor: Viktor Krus

Foto: archiv InRybar.cz a FOX RAGE

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -