DomůRybolovné technikyDravciTajný trumf: Lov candátů několik metrů od břehu! Proč v noci chytat...

Tajný trumf: Lov candátů několik metrů od břehu! Proč v noci chytat „pod nohama“? 

- Reklama -

Candáti v obrovském množství rybářů vzbuzuje nefalšovanou rybářskou vášeň. Není se co divit! Právě lov candátů má zcela unikátní atmosféru. Rybáři při jejich lovu se častokrát vydávají za chladných podzimních nocí, kdy teploty padají k bodu mrazu. Na první pohled to nemusí znít úplně dobře, ale když si rybář uvědomí, že tyto chladné noci většinou doprovází jasné nebe plné hvězd, pak často dojde ke změně názoru. A když v takové atmosféře přijde záběr od candáta, pak se celý večer stává dokonalým…

Ilustrační foto: Lucky John a InRybar.cz 

Když si kolikrát rybáři prohlíží fotografie ulovených candátů, tak jde vidět, že je rybáři ulovili na volné vodě z lodě nebo belly boatu. Někteří rybáři by si tak mohli myslet, že k pěkným candátům se lze dostat jenom při lovu ve větší vzdálenosti. Ale to není pravda! I pěkné candáty jde chytat přímo pod nohama. Ale je zapotřebí najít ideální místo. Jak takové místo pro lov candátů vypadá?

 

Tam, kde je kořist, tam je i predátor

Hodně rybářů má zažité jedno pravidlo: Když teplota vody klesá, pak je zapotřebí hledat candáty na větších hloubkách. Ano, s tímto jde částečně souhlasit. Ovšem! I za hodně chladných nocí kolikrát nastanou takové momenty, kdy je voda už ledově studená, přesto se candáti pohybují v „hloubce po kolena“.

Candáti v nočních hodinách rádi loví kořist blízko břehu. A to i v ten okamžik, kdy se teplota vzduchu blíží nule…

Co je do těchto mělkých partií táhne? Odpověď je jednoduchá: Candáty do mělké vody láká kořist. Určitě jste takový moment taky zažili: I když pod nohama křupe namrzlá půda, tak přesto po rozsvěcení čelovky se u břehu rozprchne velké hejno rybiček. Pokud takovou chvíli u vody zažijete, pak je velká šance na úlovek candáta jen kousíček od břehu.

Velkým magnetem pro drobné rybičky jsou například velké balvany nebo kamenité břehy. Mezi balvany nebo kameny se rybičky schovávají, takže kolikrát jsou natlačené přímo nimi. A právě proto za nimi candáti míří. Podobná místa najdeme například na náspech na velkých řekách, anebo prostě všude tam, „kde je tvrdo po nohama“. Všude tam, kde je břeh tvořen kameny, je velká šance na candátí úspěch

Takových rybiček je v blízkosti břehu po setmění „tuna“. Proto se candáti v nočních hodinách stahují i do hloubky sotva po kolena…

Pokud u břehu žádné rybičky neuvidíte, pak to přesto neznamená, že v blízkosti břehu nejsou. Zase: I za hodně chladných nocí, kdy se teplota blíží bodu mrazu, tak jde přesto slyšet, jak se rybičky pohybují v mělké vodě. Tento okamžik připomíná „slabé mlaskání“. Takže pokud u vody za chladného večera toto uslyšíte, zkuste chytat kousek od břehu. Ale bacha! Je zapotřebí být zcela potichu.

 

Na co chytat candáty v hloubce „po kolena“?

Možností, jak chytat candáty v chladném počasí v mělké vodě, je hned několik. Záleží na tom, jakou rybolovnou metodu má rybář raději. Pokud jste fanoušky přívlače, pak lze použít třeba plovoucí woblery, které se nepotápí do velké hloubky, anebo plovoucí gumové nástrahy. Pochopitelně, candáty blízko břehu lze chytat i na jejich přirozenou kořist.

Plovoucí woblery

Pokud se rybář rozhodne chytat mezi velkými hejny drobných rybiček, pak je důležité vybrat takovou nástrahu, se kterou jde chytat ve velmi malé hloubce. Ideální je třeba nějaký mělce potápivý wobler na candáty. Právě taková nástraha je schopna spolehlivě pracovat i tam, kde by jiné nástrahy „chytaly o dno“. Velmi úspěšné mělce potápivé woblery na candáty jsou potom dvojdílné verze těchto umělých nástrah. Proč? Protože taková nástraha má dráždivý chod i při hodně pomalém vedení.

Dvojdílné plovoucí woblery na candáty jsou perfektní nástrahy, na které lze úspěšně chytat i v takových partiích, ve kterých to s jinými nástrahami nejde…

Plovoucí gumové nástrahy

Další možností je potom použít plovoucí gumovou nástrahu typu Joco Shaker. Právě tato napodobenina drobné rybičky je vyrobena z takových materiálů, aby ve vodním prostředí plavala. Takže Joco Shaker lze využít i ve velmi malých hloubkách, protože nebude zachytávat o překážky na dně.

Plovoucí gumová nástraha Joco Shaker je geniální nástrahou na candáty pro jejich lov v mělkých partiích…

Jak s touhle gumovou nástrahou chytat? Nejlepší je k plovoucí gumě Joco Shaker připevnit nějakou velmi lehkou zátěž (pokud se rozhodneme chytat v malé hloubce). Takže gumovou nástrahu normálně napíchněte na offsetový háček, a následně nástrahu obtěžkejte třeba lehkou čeburaškou. Pokud nejste fanoušky těchto zátěží ke gumovým nástrahám, pak můžete nad háček připevnit několik broků, které napomohou dostat plovoucí gumovou nástrahu pod hladinu, přesto ale nejsou tak těžké, aby guma kvůli nim klesala velmi rychle.

Jak tahat umělou nástrahu v malé hloubce?

Ať už se rozhodne pro lov na woblera nebo gumovou nástrahu, tak vždy je dobré dělat pauzy! Proč? Ve chvíli, kdy rybář přestane navíjet, tak se buďto nástraha začne propadat (gumová nástraha), anebo se začne vznášet (plovoucí wobler). A právě v tento okamžik velmi často chodí tvrdé záběry.

Candáti na umělé nástrahy velmi rádi útočí ve chvíli, kdy rybář udělá kratičkou pauzu…

Pauzy nemusí trvat nikterak dlouho. Jak teda vypadá atraktivní vedení umělé nástrahy? Třeba tak, že rybář pomalu navíjí, a pak jenom na jednu nebo dvě vteřiny přestane navíjet. I tato drobná pauzička stačí k tomu, aby byla nástraha pro candáty ještě lákavější. Určitě to vyzkoušejte!

Mrtvá/živá rybička na candáty

Pochopitelně, hodně rybářů candáty nejraději chytá na jejich přirozenou kořist, tedy na nástražní rybičky. Ať už se rozhodnete pro živou nebo mrtvou rybičku, dodržujte stejný princip tohoto lovu. To znamená, že rybičku vždy nenahazujte daleko od břehu, ale fakt kolikrát stačí nahodit jen několik metrů daleko. A výsledek se dostaví!

Takové nástražní rybičky patří k tomu nejlepšímu, co můžeme candátům nabídnout…

Zkušení rybáři chytají candáty na rybičku tak, že jednu montáž hodí dále od břehu, druhou pak pod nohy. A pak se řídí podle počtu záběrů od mlsných candátů. Důležitým poznatkem ale je, abychom prostě nehledali candáty slepě jenom u dále vzdálených překážek, u kterých si myslíme, že budou candáti ve větším množství. Ono lov na rybičku blízko pod nohama může leckoho překvapit

Samozřejmě, i přirozenou kořist lze ještě více vylepšit. Jak? Nástražní rybičku je dobré třeba namočit do smrduté tekutiny Predator Booster, která napomůže k výraznému zesílené pachové stopy. A právě toto zesílení pachové stopy může znamenat výrazně více záběrů, protože candáti se při lovu zcela pochopitelně řídí i čichem. Tady platí jednoduchá rovnice: Čím atraktivnější pach, tím větší šance, že candát nástrahu najde.

Více záběrů od candátů můžeme mít i díky tomu, že mrtvou rybičku namočíme do smrdutého roztoku Predator Booster. Právě ten výrazně zesílí pachovou stopu nástrahy

Ať už se rozhodnete pro lov candátů na přívlač nebo jejich přirozenou kořist na položenou, pak vždy myslete na to, že tihle noční dravci hodně rádi šmejdí i kousíček od břehu. Pokud tedy budeme při takovém lovu potichu, a budeme se chovat jako správní rybáři, pak je šance na úspěch opravdu hodně vysoká

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -