DomůRybolovné technikyPřívlačTOP 3 nástrahy na přívlač na zahájení dravců! Jaké umělé nástrahy použít?

TOP 3 nástrahy na přívlač na zahájení dravců! Jaké umělé nástrahy použít?

- Reklama -

Největší svátek pro všechny milovníky dravců je konečně za dveřmi! Blíží se zahájení dravců a spousta rybářů teď uvažuje, jaké nástrahy přibalit na první vycházky k vodě. Co použít? Možností je hned několik! Připravil jsme pro vás 3 tipy na umělé nástrahy, které by z mého pohledu neměly v krabičkách chybět. Tak co, budete na ně chytat taky? Anebo máte jiné favority?

Ilustrační foto: Filip Vrtal a archiv InRybar.cz

Už se taky tak vidíte? Stojím na břehu oblíbené vody a přede mnou leží padlý strom. Tady bude dravec! Do obratlíku zapínám oblíbenou umělou nástrahu na přívlač a nahazuji k překážce. Nástrahu tahám nejlépe, jak umím. Nic! Nahazuji znovu. Nic! Napotřetí nahodím. Jen párkrát otočím kličkou navijáku a bum! Do prutu třískne tvrdá rána. Je tam!

Prut se ohne do krásného oblouku a brzda začne sténat jako opuštěné dítě. Utahuji brzdu a snažím se dravce odtáhnout od překážky. Daří se mi to! Už vidím, jak pletená šňůra řeže hladinu kousek ode mě. Co to bude? Ještě trochu utáhnu brzdu navijáku a snažím se rybu dostat k hladině. Třísk! Hladina se roztřískne jako rozbité sklo. Viděl jsem tě! Štika! Netrvá to dlouho a daří se mi „zubaté torpédo“ dostat k podběráku! Konečně si na tebe můžu sáhnout…

Těšíte se na zahájení dravců? Takový štička by potěšila asi každého…

Podobnou chvíli by u vody chtěl zažít asi každý rybář. Ale jak na to? No, důležité je vybrat správnou nástrahu, se kterou prochytáme ta místa, kde se dravci v letních měsících nejčastěji zdržují. Připravil jsem krátký výběr mých oblíbených nástrah, které z mého pohledu patří na zahájení k tomu nejlepšímu. Používáte je taky?

 

Rotační třpytky na ryby

Jedna z nejvíce legendárních nástrah na přívlač. Rotační třpytky na ryby se používají dlouhá léta, a něco nám říká, že jejich obliba jen tak nevyhasne. Není se co divit! Právě rotační třpytky se ve vodě chovají takovým způsobem, že jiné nástrahy mohou jen „tiše závidět“. Ano! Mluvím hlavně o silných vibracích, které ve vodním prostředí rotační třpytky vytváří.

Rotační třpytky na ryby jsou perfektní třeba na velké okouny, kteří na silné vibrace této nástrahy skvěle reagují…

Při chytání v letních měsících, kdy je voda v našich revírech dostatečně prohřátá, rád používám rotační třpytky s buclatým rotačním lístkem.Proč? Právě taková rotačka slibuje to, že bude ve vodě vytvářet opravdu hodně silné vibrace, což je na aktivní dravce opravdu perfektní!

Hodně rybářů si klade samozřejmě otázku, jako barvu rotační třpytky vybrat. Tady je odpověď taková: Reagujte na aktuální podmínky u vody. Pokud u břehu jde vidět například malý plůdek, pak je dobré vsadit na stříbrnou barvu. Jestli je voda dost čistá, pak se může osvědčit vyzkoušet nenápadnou rotační třpytku v černém zbarvení. Na druhou stranu, jestli silně zaprší, a voda se přikalí, pak nastražujeme fluo rotační třpytku.

Takových už moc není! Bohužel, výrobci od rotačních třpytech s výrazným peřím upouští. Levné třpytky Lucky John Spin X jsou ale příjemnou výjimkou…

Velkým plusem jsou i další prvky, díky kterým se zvyšuje účinnost rotačních třpytek. Teď mluvím například o rotačních třpytkách s červeným peřím nebo chmýřím. Tento výrazný prvek je velkým plusem zejména na okouny nebo štiky. Tito dravci na červenou reagují naprosto skvěle, a proto je dobré takové rotační třpytky používat.

Pokud bych si měl vybrat jednu jedinou nástrahu na zahájení, byla by to rotační třpytka. Právě rotační třpytky nabízí perfektní vlastnosti, lov na přívlač je s nimi jednoduchý, a přesto neuvěřitelně účinný. Ano! Na rotační třpytky můžeme chytit od velkých okounů, až po divoké štiky nebo boleny. Ta škála zaměření je neuvěřitelně široká, a proto jsou rotačky tak TOP!

 

Hladinové nástrahy a lov plný adrenalinu!

Na zahájení milují jednu věc: Dravci ještě nejsou tolik opatrní, takže s „velkou chutí“ útočí i na hladinové woblery, třeba na poppery nebo jiné modely těchto nástrah. A právě tenhle lov je naprosto dokonalým zážitkem! Člověk tahá hladinovou nástrahu po klidné hladině, když tu najednou do ní třískne štika nebo bolen. Na hladině se tak objeví obrovské kolo a mohutný šplouchanec, ve kterém se náš hladinový wobler ztratí. Neskutečný adrenalin, protože člověk vše vidí v přímém přenosu!

Na hladinové woblery na dravce tvrdě útočí například boleni. A je to fakt zážitek!

Na rybářském trhu je nepřeberné množství těchto nástrah, a není nutné používat jen klasické poppery. Můžeme si vybrat třeba hladinové woblery bez „vykrojené hlavy“,které nevydávají charakteristické žbluňkání, ale pracují méně nápadně. Z mého pohledu je mnohem důležitější spíše s hladinovou nástrahou dobře pracovat. Co to znamená? Je dobré vyzkoušet (a hledat) správné tahání hladinové nástrahy na dravce.

Tím myslím, že nejprve vyzkoušíme agresivní vedení, kdy s nástrahou budeme opakovaně škubat. Díky tomu na hladině vytvoříme pořádný humbuk. Pokud na to štiky, boleni nebo okouni nebudou reagovat, pak je dobré změnit taktiku. Jak? Hladinového woblera začneme tahat méně nápadně. Kolikrát mi nejlépe funguje jen klasické tahání nástrahy po hladině bez jakéhokoliv škubání, kdy vytvářím jen slaboučké vibrační vlny (připomíná to raněnou rybičku). Tohle například perfektně funguje na velké štiky!

 

Mělce potápivé woblery na candáty a sumce

Tyhle mělce potápivé nástrahy bych doporučil zejména pro ty rybáře, kteří se chystají na zahájení na candáty nebo sumce. Mělce potápivé woblery dokážou pracovat ve velmi malých hloubkách, aniž by s nimi rybář zachytával o dno. A to je perfektní! Proč? S takovými nástrahami se velice dobře chytá například v těsné blízkosti břehu!

Mělce potápivé woblery jsou dokonalé na lovící candáty! 

Proč bychom měli chytat blízko břehu? Protože právě při stmívání a v noci se do těchto partií revírů tlačí drobné rybičky. No jen si vzpomeňte: Když sluníčko zapadá, pak se kolikrát u břehu vytvoří „polívka z drobných rybek“, které se tak snaží dostat mimo dostřel dravců. Jenže! Početná hejna kořisti candáty a sumce opravdu láká. A v tu chvíli je dobré nastražit mělce potápivého woblera na dravce!

Kolikrát jde v noci slyšet, jak v hloubce „po kolena“ třískají noční dravci. A pokud bude rybář ticho a bude jen mlčky „bičovat“ vodu, pak se může dostavit hodně překvapivý úspěch. Jaký wobler použít? Když se mluví o mělce potápivých woblerech, pak bychom měli mluvit o takových nástrahách, které se ponoří maximálně do hloubky 1,5 metru, ideálně ale méně. Tyto nástrahy dokážou ve zmíněných podmínkách skvěle pracovat, a proto tak skvěle fungují na sumce a candáty v noci. S tímhle si fakt zachytáte!

 

Přání na závěr!

Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv nástrahu, přeji vám všem, abyste si u vody co nejlépe zachytali. Kéž by každý z vás dostal pořádnou ránu do prutu, na kterou do konce života nezapomenete! Jen vás prosím: Chovejte se k dravcům s co největší obezřetností, ideálně je zbavte nástrah přímo ve vodě. Je třeba myslet na to, že tyto ryby jsou na nešetrné zacházení „háklivější“ než například kapři. A právě oproti kaprům těch dravců nemáme tolik…

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -