DomůOstatníRybářská publicistikaKrásní kapři o váze až 20 kilogramů: rybáři lovili Libereckou přehradu

Krásní kapři o váze až 20 kilogramů: rybáři lovili Libereckou přehradu

- Reklama -

Extrémně těžký výlov Liberecké přehrady mají rybáři za sebou. Vodní plocha, která je stará více jak 100 let, zažila první „skutečný výlov“. A rybáři si pořádně mákli. Odměnou byly nádherné ryby. 

Foto: Severočeský územní svaz

Hráz Liberecké přehrady byla postavena už v roce 1904, a vodní nádrž od té doby nikdy nebyla úplně vylovena. Rybáři tak počítali s obrovskými nánosy bahna, kterým uzpůsobili také výlov ryb. Co je tím myšleno? Rybáři například museli při výlovu používat lodě.

I když rybáře ze severu Čech zastihlo několik komplikací, nakonec se povedlo z přehrady vylovit například krásné kapry, kdy některé exempláře se pohybovaly okolo magické hranice 20 kilogramů. Vylovené ryby už plavou v nových revírech. Jak výlov probíhal? Na to jsme se ptali mluvčího severočeského územního svazu Jana Skalského.

 

Výlov Liberecké přehrady byl komplikovaný

Jak výlov probíhal?

Očekávali jsme samozřejmě komplikace vzhledem k množství nánosů bahna, dosahujících výše i několika metrů, kvůli čemuž bylo nutné použití lodí. Do takového prostoru jinak nelze poslat samotné lidi, hrozilo by vysoké riziko utonutí v těchto nánosech.

Předpokládalo se, že ryba bude odlovena u výpusti a v prostoru nádrže s pomocí lodě, tažené z obou stran nádrže lany. Bohužel došlo k prolomení hradítka ve spodní části výpusti.

Je třeba si uvědomit, že nádrž je opravdu velice stará (ostatně i proto ji čeká rekonstrukce), a i když došlo k výměně některých prvků, například potápěči ještě před vypuštěním, tak přesto bohužel došlo k nastalé situaci. Pro představu hradítka jsou z masivu, hranoly cca 10×10 cm, možná i více.

Proč došlo k prolomení?

Je otázkou, zda se jednalo o vadu materiálu nebo jiný důvod. Nyní se objevuje spousta pomyslných „generálů po bitvě“ (zvláště těch, kteří na místě ani nebyli), dle kterých jsme s tímto rizikem měli počítat. 

Ano, s řadou rizik se s ohledem na nánosy počítalo, ale že nastane toto, to si asi bohužel nepředstavoval vůbec nikdo. K prolomení došlo přibližně půl hodiny po začátku výlovu, část ryb se tak podařilo odlovit v nádrži, ale část se dostala do toku pod přehradou, kde je bylo nutné následně dolovit, což se z většiny podařilo, ač menší část se mohla dostat i do Nisy, která je ovšem také naším revírem.

Je možné, že zhotovitel za to nemůže a byla to prostě jen vada materiálu. Ono asi ani ti potápěči, když to pod hladinou měnili, to nemohli mít jednoduché.

 

Mezi rybami byly i kapitální kousky

Kolik ryb se vylovilo?

Po prolomení hradítka byl výlov již trochu hektický, šlo hlavně o to ryby co nejdříve slovit a dostat do čisté vody s kyslíkem. Můžeme hovořit o desítkách velkých kaprů, to až do velikosti kolem 20 kilogramů, celkem tedy stovky kilogramů kapra. Rovněž stovky kilogramů bílé ryby (převážně plotice, perlín), a vyšší desítky kilogramů dravých ryb, včetně několika sumců.

Mnozí se samozřejmě diví, že ryb nebylo více, ale to je pochopitelné z důvodu, že vypouštění bylo dlouhodobě naplánované a vzhledem k tomu se omezilo zarybňování tohoto revíru. Původně se měla nádrž vypouštět dříve, ale ve výsledku se termín posouval, takže nádrž nebyla zarybňována v posledních několika letech, a nechala se rybáři cíleně co nejvíce vychytat, i proto v případě například kapra nebyly loveny příliš menší ryby.

Lidé si musí uvědomit, že se nejednalo o výlov chovné nádrže s velkým množstvím ryb, často podobné velikostní kategorie, ale komplikovaný výlov nikdy zcela nevypuštěné nádrže s vysokým množstvím nánosů, kde čím méně ryb k odlovu, tím lépe pro rybáře i ryby samotné.

 

Ryby jsou už v nových revírech

Byly v přehradě nějaké „zajímavé kousky“?

Ano, jak jsem již zmínil, jednalo se o desítky často velice hezkých kaprů, až v trofejních velikostech, několik sumců od 120 až do 140 cm, několik štik a candátů, ale i úhoři kolem metru.

Ryby jsou už v nových revírech?

Ano, ryby byly rozvezeny do jiných nádrží v regionu. I s ohledem na délku plánované rekonstrukce a odbahnění nebylo přistoupeno ke komorování těchto ryb do opětovného napuštění.

Až k napuštění dojde, bude nádrž zarybněna v širokém druhovém spektru, a pokusíme se samozřejmě i o zajištění větších velikostních kategorií právě třeba kapra. S ohledem na výše zmíněné lze po obnovení zarybnění očekávat, že obsádka bude znovu výrazně zvýšena nad rámec toho, jaký objem ryb byl v nádrži před vypuštěním.

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Fuuuuh, takovou snůšku lží jsem už hodně dlouho nečetl! Nebojte se, nás pár slušných rybářů z Liberce nepřestaneme bojovat o to, aby za tuto genocidu ryb pykali ti co měli celý výlov na starost. Nejen že většina ryb zahynula, ale ještě toxické bláto otrávilo řeku Nisu a způsobilo havarijní úhyn vzácných druhů ryb jako je třeba lipan podhorní, mřenka mramorovaná nebo pyskoř pruhovaný, ale to samozřejmě nikdo neřeší a snaží se zamést pod koberec. Smutné co se v dnešní době děje a jak „vrchnost“ LŽE do médií.

  2. Ten kecal lže až se mu od huby práší!! Vraždění ryb v přímém přenosu!! Většina trofejních ryb lekla již v Harcovském potoce než je asi po půl hodině, až na upozornění veřejnosti, začali odlovovat!! Liberecký ČRS se dokonale předvedl. Viz odkaz. A to je ještě slabý odvar – amatérská videa na FB jasně ukazují diletantství odlovujících „takyrybářů“ (tahání sumců korytem apod ..).😡🥴 Nechal bych ty liberecké amatéry celou katastrofu zaplatit a vyhnal bych je od válu (vyloučil z ČRS) 🤮
    https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/473870-chteli-premistit-ryby-z-nadrze-ty-skoncily-na-suchu-byla-to-genocida-popsal rybar?fbclid=IwAR2X0ls34teTM0uGXLHSRq9WPmm6kKsb1Bc5sDtPH1Uv9_hhe0m2To-ac4U

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -