DomůRybolovné technikyPřívlačPodzimní přívlač: na jakou barvu nejvíce berou dravé ryby? Zkuste tuhle

Podzimní přívlač: na jakou barvu nejvíce berou dravé ryby? Zkuste tuhle

- Reklama -

Podzimní lov na přívlač patří k tomu nejkrásnějšímu, co může rybář u vody zažít. Nejde jen o dechberoucí přírodu, ale rybáři si mohou užít také vysokou aktivitu ryb. Jak z ní vytěžit maximum? 

Ilustrační foto: InRybar.cz

Taky to tak milujete? Lesy okolo vod jsou teď nádherně zlatavé, jako by se do nich uvěznily poslední zbytky teplých slunečních paprsků. Všechno okolo krásně voní, příroda je prostě v tyto týdny naprosto magická! A co teprve ryby?

Pokud mluvíme o dravcích, tak ti jsou aktuálně nebývale aktivní. Dravci prostě skvěle berou! Přesto i v takových podmínkách je důležité myslet na výběr správné nástrahy. Jde o to, že pokud nastražíme atraktivní nástrahu, pak můžeme dostat mnohem více záběrů. Velmi důležitým faktorem je výběr barvy. Jakou při podzimní přívlači vybrat?

VIDEO: Proč při podzimním rybaření vybrat žlutou barvu? Více info ve videu

 

Žlutá NIKDY nezklame

Položím vám jednoduchou otázku: kdybyste si měli vybrat jednu jedinou barvu, kterou byste museli při podzimní přívlači používat, jaká by to byla? Já mám v této otázce docela jasno – osobně vsázím hodně na žlutou/oranžovou. Ano, jsou to dvě zbarvení, která ale výrobci často kombinují.

Jde vidět i ve špatném počasí

Proč právě toto zbarvení? Jde o to, že na podzim velmi často panují docela těžké podmínky. Když si člověk vybaví takové klasické podzimní počasí, tak ho častokrát napadne mlha, zataženo, déšť, silný a vítr (zvedá nánosy na dně), anebo třeba „jen“ brzký soumrak.

Za takového počasí se výrazná nástraha setsakramentsky hodí!

A právě na tohle je zapotřebí reagovat. Žlutá barva jde skvěle vidět i za hodně špatné viditelnosti, kdy nejde pod vodní hladinou už tak dobře vidět. A zase: teď nemluvím jen o soumraku. Ale je třeba si uvědomit, že i během bílého dne, kdy je zataženo, tak není viditelnost ve vodě nic extra. Takže proto sahám právě po zmíněné žluté/oranžové.

Neztratí se v nánosech

Další komplikací na podzim mohou být nánosy odumřelé vegetace. Zejména lokality, na kterých ještě před několika měsíci rostly husté pásy vodních rostlin, jsou v tomhle opravdu nemilosrdné. A nejde jen o zarostlé vody! Komplikovaný lov je také na lokalitách, které jsou v lese. Odtud na podzim padají kvanta mrtvých listů.

Okoun se při lovu řídí i zrakem. Proto je ho zapotřebí zaujmout i zbarvením nástrahy

A všechna tahle odumřelá vegetace v těchto týdnech vytváří husté nánosy na dnech revírů. Takže ve chvíli, kdy rybář chytá v těchto nižších partiích, musí myslet na to, aby dravce zaujmul. A to s výrazně žlutou nástrahou dokážeme, protože ta jde skvěle vidět i na zanesených terénech. Takže takto můžeme zaujmout třeba štiky nebo okouny, kteří stojí u nějakého pařezu.

Zaujmeme i v čisté vodě

Pochopitelně, na podzim se v tuzemských lokalitách vodách dost pročišťuje, takže viditelnost ve vodním sloupci se dost zlepšuje. A to může být zase velkou výhodou. Protože třeba při chytání za bílého dne může jít žlutá nástraha vidět i z pořádně velké vzdálenosti.

Candáta jde pochopitelně chytit i za bílého dne. Když už najdeme jeho skrýš, tak je třeba ho vyprovokovat k útoku dobře zvolenou nástrahou…

Výrazné zbarvení při chytání na přívlač po východu slunce je pak dokonalé právě na dravce typu okouna nebo štiky, kteří se při lovu výrazně spoléhají na zrak. Pak už jenom stačí nástrahu tahat nějak atraktivně, a ve chvíli, kdy takto dravce zaujmeme, je šance na úspěch opravdu vysoká.

 

Jaký typ nástrahy vybrat?

Pokud se podíváme na typ gumové nástrahy, pak můžeme vybírat z nepřeberného množství druhů. Jde o to, že rybářský trh je v tomto ohledu fakt „nekonečný“. Přesto! Osobně v tomto období velmi rád používám především klasické nástrahy, které mám léty osvědčené.

Žluté kopyto

Znáte snad legendárnější gumovou nástrahu na dravce? Gumové kopyto je dokonalé hned z několika pohledů. Zaprvé: má rozšířený ocásek, který vypadá právě jako malé kopýtko. Toto rozšíření pak výrazně napomáhá k tomu, že nástraha ve vodě vydává mnohem silnější vibrace, takže dravec může takovou nástrahu rychleji lokalizovat.

Tahle gumová kopyta miluju! Jsou vynikající při lovu candátů za špatné viditelnosti

Dalším plusem může být to, že gumová kopyta na přívlač mají tvar rybky. Takže i žlutá nástraha napodobuje přirozenou kořist dravců, byť zbarvením o nějaké přirozenosti asi nemůže být moc řeč. I přesto ale právě zmíněný tvar může být důvodem toho, že dravci na kopyta tak divoce útočí.

Tady je důkaz!

Osobně kopyta používám v tu část podzimu, kdy jsou dravci pořád dost aktivní, a kdy není zapotřebí je k záběru tolik „přemlouvat“. Typicky jde o září, říjen a první polovinu listopadu, to většinou ještě nepanují opravdu nízké teploty.

Klasický twister

Na klasickou nástrahu na přívlač nikdy nedám dopustit! Přijde mi, že v záplavě nových, revolučních a unikátních nástrah na přívlač se klasické gumy trochu „stáhly do ústranní“. Ovšem to je škoda! Právě tato nástraha totiž dokáže doslova divy. Klasické twistery pak používám především v tu chvíli, kdy dravci už tolik nereagují na silné vibrace „agresivnějších nástrah“.

Nesmrtelná klasika, kterou mám vždy u sebe!

Miluju je třeba v hodně chladném počasí a v čisté vodě, kdy se dravci drží hluboko u překážek. A já kolem nich tahám klasického twistera a dráždím je vlnícím se ocáskem. Typicky klasické twistery miluji v listopadu a prosinci, kdy je klidná voda, čistá voda a svítí sluníčko. V takovou chvíli je taková nástraha naprostá bomba na okouny, štiky, ale i candáty.

Plovoucí gumová nástraha

Plovoucí gumové nástrahy jsou hitem posledních sezón. A ono se není čemu divit, protože právě taková nástraha má (při správné volbě jigové hlavy) výrazně nižší propad vodním sloupcem. A to je zásadní vlastnost, protože právě při propadu dravci na nástrahu velmi často útočí.

Plovoucí nástraha na přívlač Joco Shaker ve vodě

Plovoucí gumové nástrahy jsou dokonalé nejen díky delšímu propadu, ale také díky poloze na dně. Dravcům se na takovou nástrahu lépe útočí…

Proto rád používám plovoucí nástrahy, zejména při podzimním lovu u dna, kdy s nástrahou „skáču po dně“. Jde o to, že při tomto stylu lovu mám jistotu, že dravec bude mít dostatek času zaútočit na mou nástrahu. Kromě toho další výhodou je poloha nástrahy, díky které se na ni dravcovi mnohem lépe útočí, a to i v těsné blízkosti dna nebo přímo na něm.

Užívejte si krásy podzimního rybaření naplno!

Podzim přívlač je dokonalou rybařinou, která nabízí opravdu krásné zážitky. Nemá to nejmenší chybu, když rybáře za studeného podzimu zahřeje adrenalin po záběru od divokého dravce. Pamatujte na to, že kromě výběru místa a stylu vedení je výběr nástrahy také velmi důležitý. A kolikrát rozhoduje právě „jen“ její zbarvení…

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -