DomůRybolovné technikyDravciChytání úhořů na jaře: Jak mít více záběrů? Tady je jednoduchý fígl!

Chytání úhořů na jaře: Jak mít více záběrů? Tady je jednoduchý fígl!

- Reklama -

Lov úhořů na jaře patří k nejkrásnějším částem rybářské sezóny. Noci u vody jsou už teplotně mnohem příjemnější, takže posezení pod širým nebem plných hvězd se prostě nic nevyrovná. Navíc, při lovu úhořů se používá klasické rybářské vybavení bez přebytečné elektroniky. Pod pruty visí jen chemická světýlka, která jasným světlem prořezávají černočernou tmu. Ale hlavně! Jarní období patří k tomu nejlepšímu pro lov úhořů. A my si dneska ukážeme, jak to udělat, abychom měli více záběrů…

Varuji vás! Varuji každého rybáře, že lov úhoře je jako droga. Tenhle jedinečný ráz této rybařiny je návykový jako pervitin. Jen si to představte: Sedíte na břehu oblíbeného revíru a všude je klid. Povětšinou návaly rybářů, kteří přišli na kapry, jsou už dávno doma. U vody tak sedí jen poslední rybáři, anebo tam budete dokonce sami. To znamená, že všude vládne nádherný klid. Ten prosycují jen zvuky noční přírody. Tohle je pohlazení po duši…

Pak ale z omamující letargie rybáře okamžitě vytrhne číhátko, které cinkne do prutu. Záběr! Zásek! Je tam! V prutu jde cítit krásný tah ryby. Ta se snaží držet u dna a najít nějakou překážku. Tah je pořádně silný, takže je zapotřebí se opřít do udice, aby ryba nezajela do překážky. Když se to nakonec povede, tak u hladiny tah povolí. Tohle může být jediná ryba! V kuželu světla z čelovky se objeví hadovité tělo ryby. Úhoř!

VIDEO: Jak jednoduše zatraktivnit nástrahu na úhoře? Tady je jednoduchý návod!   

 

Kde úhoře na jaře hledat?

Hned na úvod je zapotřebí si ujasnit jednu věc – úhoře nechytíte tam, kde není. Proto je zapotřebí je hledat. Je nutné najít jejich stezky, kudy míří za potravou. Jak vypadá ideální místo na úhoře? Třeba tak, že na dně leží kameny nejrůznějších velikostí. Právě pod nimi se kolikrát schovává jak hmyz, tak i drobné rybičky. Naprosto ideální jsou i místa, kde jsou potopené pařezy, kořeny nebo padlé stromy. Tady všude budou úhoří hledat něco dobrého na zub!

Přesto! Mým nejoblíbenějším místem na úhoře jsou jednoznačně ty úseky, kde se nachází zatopená vegetace. Právě tady se nachází obrovské množství potravy, která úhoře prostě láká. Takže ti se tady za černočerné tmy rádi potulují. Že je zatopený keř jen 10 metrů od břehu? To nevadí! Pokud budete potichu, úhoři připlavou přímo pod nohy. Tomu věřte…

Ano! Právě někteří rybáři dělají tu chybu, že slepě hází své montáže daleko. Hlavně co nejdál! Ale to je chyba. Jasně, pokud na 50 a více metrech je zajímavá hrana, anebo zatopené kamenité pole, pak to má smysl. Ale jednu udici určitě vždy nahoďte i kousek od břehu. Protože úhoři – zejména pak s blížící se půlnocí – opravdu loví jen kousíček u břehu. Protože i tady je tolik chutné potravy. Na tohle fakt myslete…

 

Zaručený fígl: Jak úhořům pomoct s hledáním potravy?

O úhořích se moc dobře ví, že to jsou zatraceně dobří lovci. Tihle predátoři dokážou velmi efektivně lovit kořist i v té nejhlubší noci, kdy je kořist naprosto zranitelná. Nejeden rybář si tak pokládá zásadní otázku: Jak je možné, že úhoři s takovou přesností najdou kořist, kterou chtějí ulovit? Odpověď se skrývá v dokonalém čichu úhoře. Ano, tato ryba je vybavena takovým čichem, o kterém se vypráví legendy. Ta jedna praví, že úhoř je schopen rozeznat kapičku esence ve velkém rybníku. Pro člověka je to těžko představitelné, ale úhoř by bez čichu nebyl tak dokonalým zabijákem…

Každá živočišná nástraha, kterou na háček napíchneme, vydává ve vodním prostředí nějaký potravní signál. Ovšem ten jde naprosto jednoduše posílit! Jak? Stačí použít speciální dip na úhoře (viz přiložené video), ve kterém jednoduše namočíte nastražené rousnice. Než se chytnete za hlavu, že je to nesmysl, tak vás ujistím, že opravdu není. Tento dip na úhoře je doslova narvaný atraktivními látkami, které ve vodním prostředí vytváří naprosto specifické potravní signály, na které dravci velice dobře reagují.

Jedna věc: Není nutné to přehánět s množstvím použitého dipu – žížaly je opravdu dobré jen lehce namočit – to naprosto bohatě stačí! Bacha! Netvrdím, že tento dip na úhoře je všemocný. Pokud budete chytat na špatném místě, pak úhoře možná ani nechytnete. Principem tohoto dipu ale je, že úhoř mnohem snadněji a rychleji najde naše žížaly například na zaneseném dně. Anebo poblíž překážek. Prostě, dip na úhoře vydává potravní signál, který je schopen na dálku dát úhořovi „vědět“, že tady leží něco dobrého k snědku.

Ano, pochopitelně – můžete chytat na samotné žížaly. Ale když to hodně zjednoduším, tak princip tohoto dipu na úhoře je ten, jako kdybyste na kuchyňskou linku položili syrový kus masa a vedle něj krásně upečený a připravený k jídlu. Syrové maso sice nějaký pach vydává, ovšem to upečené svou vůní vábí přece jen o trochu lépe. A přesně tohle je principem tohoto dipu – při jeho použití máte jistotu, že děláte při lovu úhořů maximum…

 

Montáž na úhoře: Bacha na detaily!

Ještě se pojďme v rychlosti podívat na montáž na úhoře. Ta je naprosto jednoduchá! Prostě na kmenový vlasec navlékněte zátěž. Tvar zátěže uzpůsobte typu vody – pokud budete chytat na stojaté vodě, můžete mít kulaté olůvko, do proudu je ale lepší ploché. Pod zátěž připevněte korálek pro ochranu uzlíku, následně navažte obratlík. Osobně nejvíce doporučuji pevnostní obratlík, protože úhoř dělá při zdolávání opravdové „psí kusy“.

No, a na závěr navažte návazec na úhoře s háčkem. Zase: Osobně nejvíce doporučuji návazec ze šňůrky, protože ta vydrží náročné zdolávání úhoře bez úhony. Kdežto vlasec se může buďto přeříznout, odřít o překážku, anebo bude po zdolání úhoře minimálně velmi zkroucený. A to není dobře! U šňůrky máte jistotu, že zkroucená nebude, a přece jenom je odolnější než vlasec.

A ještě poslední věc: Dbejte na výběr háčků! Bohužel, v dnešní době se na trhu objevují i takové modely háčků, které nevydrží zdolávání úhoře. Opravdu myslete na to, že úhoř má v tlamě stisk, a hlavně na to, že při zdolávání dělá neuvěřitelný „brajgl“. Takže tlak na háček je opravdu obrovský. Proto se pořádně podívejte na to, z jak pevného drátu je vyrobený. A dbejte také na to, aby byl ostrý jako břitva. Zásek musí pevně „sednout“…

Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -