DomůRybolovné technikyPlavanáNejkrásnější rybařina: Chytání línů u rákosí! Jak úspěšně chytat zlato-zelené krasavce?

Nejkrásnější rybařina: Chytání línů u rákosí! Jak úspěšně chytat zlato-zelené krasavce?

- Reklama -

Líni jsou mezi rybáři považováni za jedny z nejkrásnějších ryb v naší rybí říši. Důvod je jasný: Líni mají naprosto unikátní vzhled, kdy se jim na bocích třpytí zlato-zelené zbarvení. Tohle je prostě nádhera! Navíc, s jejich lovem je neodmyslitelně spjata i krásná rybařina se splávkem poblíž nějaké vodní vegetace. Právě tady totiž líni nejraději shánějí něco k snědku. Takže když rybář namíchá chutné krmení a zvolí správnou nástrahu, pak může zažít opravdu krásnou rybařinu…

Stojím na břehu oblíbeného stojáku, který má hustě zarostlé břehy. Jsou na nich vidět husté rákosové háje, ve kterých se ale například tlačí i krásné lekníny. Takto zarostlé břehy nejsou úplnou samozřejmostí na každé vodě, proto si zrovna této lokality tolik vážím. Je prostě nádherná! V hustých porostech žije celá škála ryb – od perlínů, po plotice, a tak nějak doufám, že zde narazím i na líny. Ale to nezjistím, pokud nenahodím. Tak jdu na to!

VIDEO: Jak úspěšně chytat líny u rákosí? Podívejte se, jak na to…

 

Jednoduchá rybařina funguje!

Beru krátký teleskop, který měří něco přes dva metry. Navážu průběžnou montáž se splávkem. Tuhle montáž používám nejraději, protože i s krátkým prutem můžu chytat ve větší hloubce. Tak jako tady! I když budu rybařit maximálně 10 metrů od břehu, tak přesto jen takový kousíček ode mě je skoro dvoumetrová hloubka. To bych si s klasickým splávkem moc dobře nezachytal, protože s dvoumetrovou montáží by se fakt blbě nahazovalo.

Takto vypadá ideální lovné místo na líny. Prostě plné rostlin!

Místo přede mnou vypadá tak, že po levé straně mám krásný rákosový háj, který vede desítky metrů podél břehu. A v rákosí vidím i nějaké lekníny a další druhy rostlin. Tady musí být živé potravy pro celá hejna ryb! Právě taková místa jsou magnetem nejen pro menší rybky, které se zde schovávají, ale kolikrát jde vidět, jak se pod náporem většího rybího těla rákos doslova prohýbá. Prostě, i kousek od břehu je pořádně živo!

Geniální krmení na líny MVDE, ve kterém jsou přidané drcené sušenky. Tohle si nenechá ujít žádný lín!

Abych ryby z neprostupné pevnosti dostal k háčku na kraj rákosového háje, potřebuju použít kvalitní krmení na líny. V čem je tohle krmení jiné oproti jiným krmným směsím? Je mnohem těžší! Proč? O línech se moc dobře ví, že tyhle ryby rády shánějí potravu na dně. Tudíž je potřebuju zaujmout právě tady! V tu chvíli, kdy použiju těžké krmení, tak krmná koule spadne dolů na dno a tam vydrží dlouhou dobu – a to i díky tomu, že krmení míchám tak, aby připomínalo plastelínu – taková konzistence se jen tak nerozpadne, a to ani po náporu hejn bílé ryby. Bude tahle taktika fungovat?

No, není to nádhera? 

Krmné koule házím na kraj rákosového háje, abych voňavým krmení vylákal ryby z neprostupné pevnosti. Na háček napichuji 4 červíky a nahazuji na kraj rákosu. Splávek se nestačí ani narovnat a už se začne pohupovat na klidné hladině. Ťuk! Ťuk! Barevná špička začíná tancovat. Buch! Rázem mizí pod hladinou. Sekám! V jemném prutu cítím divoký tah ryby. Je to perlín. A jaký! Nádherně malovaná rybka se zlatavými boky a červenými ploutvičkami je prostě nádherná. Perlíni jsou strašně nedocenění. Jaká to škoda!

 

Když ustanou záběry…

Prvních 15 minut se bavím jenom s perlíny různých velikostí. To je dobré znamení, protože vím, že na tomhle místě ryby jsou. Teď už jen ty „správné druhy“ vylákat z rákosí. Chce to čas! Ťuk! Ťuk! A další záběr. Sekám! Další malovaný perlín. Znova nahazuji. Ale co to? Záběry rázem ustaly. To znamená jediné: Perlíni z nějakého důvodu odjeli. A to buďto proto, že na místo „sedl“ nějaký dravec, anebo najely větší ryby.

Perlín který byl barevný jako omalovánka…

Škub! Škub! Barevná špička splávku se začíná zase hýbat. Už je pod vodou! Není na co čekat! Sekám! V prutu cítím slušnější tah. Koukám pod nohy. Okoun! Není velký, ale i v takové velikosti dokáže perlína prohnat. Tak proto přestaly menší rybky brat? Pokud mi budou takoví okouni brát, pak si dám chvíli pauzu. Nerad takto malé pruhatce chytám, protože hrozí to, že by můj háček zažrali. A to prostě nechci!

Rozkrmené místo často přiláká dravce. Třeba okouny…

Čvách! Do vody letí další krmná koule. Tohle krmení na líny MVDE s drcenými sušenkami mám fakt rád. Krmení je totiž neuvěřitelně voňavé, takže dokáže ve vodě vytvořit pořádně silnou pachovou stopu. A to i díky karamelovému prášku, který do krmení vždy přisypu, takže návnada má následně neuvěřitelný šmrnc. Ale hlavně! Krmení na líny je jemné, takže ryby se z něho nenasytí, takže na místě hledají potravu podstatně déle. Dneska tahle dobrota chutná hlavně perlínům…

Nádherný lín ulovený poblíž hustého rákosu…

Ťuk! Ťuk! Splávek znovu začíná tancovat. Je tam! V prutu cítím silnější tah. Tohle bude něco hezčího! Že by se přijel podívat větší perlín z rákosí? Ne! Je to lín! A jaký! Nádherně zlato-zelená ryba okamžitě zahřeje mé rybářské srdce. Tohle je prostě ryba, na kterou se nemůžu vynadívat. Moje taktika zafungovala! Stačila trocha kvalitního krmení na líny a krabička červů. A o zábavu mám postaráno.

Nejlepší na tom je, že když líni najedou, začne fakt krásná rybařina. Další záběr! Další lín! Nejraději bych se s tímhle rybím druhem „mazlil“ do zblbnutí. Jsou to fakt krásné ryby. Na tu krásu se nejde vynadívat. Zase nahazuji. Zase záběr! Zase lín! Prostě najelo hejno, které se díky chutnému krmení MVDE na líny na rohu rákosového háje zastavilo. Tohle je prostě rybaření, které neomrzí.

Když najedou líni, je to radost!

Nakonec se mi daří chytit hned 5 krásných línů, kteří mi udělali fakt obrovskou radost. Jejich velikost neřeším, důležitější je pro mě ta nádhera pro oči. To zlato-zelené zbarvení, které vypadá jako nejdražší hedvábná látka. Prostě krása! O to větší krása je celá tahle rybařina díky splávku. Vidět tu výrazně zbarvenou špičku jak ladně tancuje na hladině je prostě nádherným zážitkem. Škoda jen, že milovníků této rybařiny tolik ubylo, a že splávek nahradily signalizátory a swingery.

Není to škoda?

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -