DomůRybolovné technikyPřívlačLov candátů na stojácích: Jak správně tahat umělou nástrahu, abychom zlákali candáta...

Lov candátů na stojácích: Jak správně tahat umělou nástrahu, abychom zlákali candáta k záběru?

- Reklama -

Candát je magickou rybou, kterou milují tisíce rybářů nejen v České republice. Tento dravec je mezi rybáři oblíben třeba pro jeho způsob života, kdy tento dravec žije v hejně. Pokud tedy rybář trefí aktivitu candátů, pak si může skvěle zachytat. Samozřejmě, velkým lákadlem je i večerní a noční lov, kdy je u vody nádherný klid. A právě tehdy jsou candáti velmi aktivní! Candátům se velmi dobře daří na stojatých vodách, zejména na velkých přehradách. Jak je ale tady úspěšně chytat? To si povíme v tomto novém článku a přiloženém videu. Tak pojďme na to!

Jen si to představte: Stojíte s prutem v ruce na oblíbeném revíru a s umělou nástrahou „bičujete“ vodní hladinu. Za obzorem prosvěcuje oranžvá barva po nedávném západu sluníčka. U vody je nádherný klid. S gumovou nástrahou poskakujete po tvrdém dně a snažíte se touhle „morseovkou“ dát candátům vědět, že v jejich blízkosti je snadná kořist.

VIDEO: Jak správně tahat gumové nástrahy na candáty? Tady jsou tipy!

Chvíli se nic neděje. A pak najednou… Buch! V prutu ucítíte krásnou ránu, to typické ztěžknutí. Prut je krásně ohnutý, pro jistotu i povolíte brzdu navijáku. Ryba sebou cuká a snaží se nástrahy zbavit. Marně! Po chvíli se u břehu z černočerné tmy ozvou šplouchance. Ryba už je pod nohama! V kuželu světla z čelovky se rozzáří dvě oči nádherného candáta. Jo, trefili jste se jim do chuti…

 

Jak tahat nástrahu na candáta? Hlavně pomalu!

Správné vedení umělé nástrahy při lovu candátů je klíčem k úspěchu! Můžeme mít navázanou tu nejlepší, nejmodernější, nejúspěšnější nástrahu na candáty, ale pokud ji nebudeme vodit ve vodním prostředí správně, pak se úspěch nedostaví. Těch pravidel je hned několik. Zaprvé: Na candáty není rozumné spěchat. To ani náhodou! Tyhle ryby nemají rády rychle se pohybující umělé nástrahy. Naopak! Spíše se jim líbí, když kolem nich proplave pomalu se pohybující nástraha. Na tu zareagují spíše. Na tohle myslete!

Ideální je nástrahu pomaličku vodit vodním prostředím, nejlépe i s nějakými pauzami. Jak to vypadá v praxi? Představte si, že vodním prostředí táhnete plovoucího woblera. Pěkně pomalu navíjíte navijákem, když v tom najednou na vteřinku nebo dvě vteřinky přestanete navíjet. Co se stane? Wober se zastaví, a jelikož je plovoucí, začne se pomalu zvedat k hladině. A v tu chvíli candát útočí!

NEPŘEHLÉDNĚTE: Plovoucí gumové nástrahy na candáty s dlouhým propadem!

To samé platí při lovu na gumové nástrahy, s tím rozdílem, že guma propadá ke dnu. Je důležité si uvědomit, že candát velice rád útočí na gumovou nástrahu během propadu. Proto je zásadní volit lehčí jigové hlavičky, díky kterým bude gumová nástraha propadat ke dnu mnohem pomaleji. Tohle je zásadní klíč k úspěchu. Pokud zvolíte příliš těžkou nástrahu, pak gumová nástraha rychle padne ke dnu, což candáty tolik „nebaví“.

 

Pravidlo 4 vteřin

Takže jak gumovou nástrahu na candáty správně tahat? Absolutně nejosvědčenějším způsobem je poskakování s gumou po dně. Jak? Postup je jednoduchý: Nahodíte gumovou nástrahu do vody. Necháte dopnout šňůru nebo vlasec. A pak jednou škubnete, navinete volný navazovací materiál, ale pak hned přestanete navíjet. Co se stane? Gumová nástraha se nadzvedne nad dno do vodního sloupce, ale pak hned zase spadne. Tento způsob vedení candáti doslova milují a na gumovou nástrahu s velkou chutí útočí. Je to naprosto jednoduché, ale perfektně to funguje!

Hodně milovníků candátů se ptá, jak těžkou hlavičku při lovu candátů zvolit. Na to existuje jednoduché pravidlo! Pokuste se jigovou nástrahu zvolit tak, aby gumová nástraha při nadzvednutí nad dno padala zpátky asi 3 až 4 vteřiny. Právě taková doba propadu je dostatečně dlouhá na to, aby zaujala candáta k záběru. Když bude nástraha padat ke dnu rychleji, candáty to tolik neláká k záběru.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Plovoucí gumové nástrahy na candáty s dlouhým propadem!

Ale jak tedy má být jigová hlavička těžká? Zase můžete použít jednoduché pravidlo: Váhu jigové hlavičky volte podle toho, na jak velké hloubce chytáte. To znamená, že pokud budete rybařit třeba na 3 nebo 4 metrech, pak volte 3 nebo 4 gramovou jigovou hlavičku. Někomu se to může zdát jako příliš lehká zátěž, ovšem právě tohle potřebujete pro to, aby nástraha padala ty zmíněné 4 vteřiny. Pokud toho dosáhnete, pak to výrazně zvýší počet záběrů od candátů, protože ti budou mít dostatek času na záběr.

Zaručený tip: Problémem u takto lehkých zátěží může být to, že nemají dostatečně velký háček pro lov na větší gumové nástrahy. Nic se neděje! Prostě vezměte jigovou hlavičku s dostatečně velkým háčkem (třeba 10 gramovou), a následně s pomocí štípaček „odstříhejte“ olovo tak, aby byla jigová hlavička více jak o polovinu lehčí. Je to nejjednodušší způsob úpravy jigové hlavičky, díky kterému můžete vytvořit smrtící nástrahu na candáty!

Další možností pomalého propadu na candáty je použití plovoucí gumové nástrahy. Co to je? Jedná se o gumovou nástrahu, která je zhotovena z takových materiálů, které po vhození do vodního psotředí plavou. Tato plovoucí gumová nástraha na candáty má naprosto dokonalé vlastnosti při vedení vodním prostředím, kdy ke dnu padá opravdu hodně pomalu (při zvolení správné zátěže). Navíc, tato plovoucí gumová nástraha má i mnohem atraktivnější náklon (ocásek směrem nahoru), což je pro candáty naprosto neodolatelné. Tohle je tedy další možnost pro úspěšný lov candátů.

 

Kde candáty na stojatých vodách hledat?

Abyste mohli candáty úspěšně chytat, tak je důležité je hledat na místech, kde se vyskytují. A to může být problém! Proč? Protože candáti se velmi rádi přesouvají v průběhu dne na různá místa. Co tím myslíme? Jde především o to, že candáty musíte hledat jinde za bílého dne, a pak zase jinde když zapadne sluníčko.

Pro představu: Za bílého dne je dobré candáty hledat na hlubších místech. Ideální jsou například nejrůznější zatopené hrany a jámy, kde candáti častokrát odpočívají. Ideální jsou i nejrůznější kamenité kopce, zatopené balvany, anebo potopené pařezy a stromy. Tady všude candáti postávají a čekají na vhodné období pro lov, tedy na večer.

Vše se ale rychle mění se západem slunce. Právě v tuhle chvíli se candáti z těchto zatopených pevností začnou soukat blíže ke břehu na mělčiny. Proč? Protože na mělčiny míří i kořist, tedy drobné rybičky. Častokrát se u vody můžete setkat s tím jevem, že jde slyšet pohyb rybiček přímo pod nohama. A i když je blízko břehu jen malá hloubka, candátům to nevadí. I tady budou lovit. Proto večer tyto dravce hledejte na mělčinách, anebo blíže ke břehu.

Myslete na jednu věc! Candáti skutečně milují tvrdé dno. Takže všude tam, kde je písek, štěrk, kamení, anebo jílovito-kamenité, tak tam všude candáty hledejte. Fakt tady budou! A to platí jak pro candáti stanoviště, tak i loviště. Ano! Candáti při lovu velmi rádi projíždějí kamenitým terénem, protože u kamenů a pod nimi se drobné rybičky schovávají. Zajímavá jsou i místa, na kterých jsou betonové pontony nebo panely. Tohle candáti milují!

NEPŘEHLÉDNĚTE: Plovoucí gumové nástrahy na candáty s dlouhým propadem!

Ještě k té hloubce: Samozřejmě, je důležité reagovat například i na roční období. Pokud je léto, pak stačí hledat méně ostré hrany a méně hluboké jámy. Candáti se v létě častokrát drží jen u potopených stromů v blízkosti přítoků, kudy přitéká čerstvá voda bohatá na kyslík. Pokud ale přichází podzim a zima, pak je vhodné candáty hledat za ostrými hranami, kde se jednak stahuje kořist, ale kde se například candáti schovávají i před podvodními proudy, které rozvíří třeba silný vítr s pomocí vln. Na tohle taky myslete!

Tým Lucky John

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -