DomůOstatníRybářská publicistikaŠance na životní rybářský úlovek: rybáři do svazové vody nasadili jesetery

Šance na životní rybářský úlovek: rybáři do svazové vody nasadili jesetery

- Reklama -

Podzimní čas bývá obdobím, kdy rybáři do svazových vod nasazují nové ryby. A to platí i tento rok! Rybáři po celém území rozváží krásné rybí násady. A někdy do vody míří opravdu netradiční ryby.

Rybáři odvádí napříč celým Českým rybářským svazem opravdu parádní práci. Do svazových vod totiž nasazují obrovské množství nových ryb. A teď se nasazuje skutečně „všechno“ – od kaprů, dravců a reofilních druhů ryb, až po lososovité ryby. Přitom nechybí ani netradiční druhy jako například jeseteři.

 

Severočeský ÚS: Tuny nových kaprů do svazovek

Rybáři ze Severočeského územního svazu před několika dny informovali rybářskou veřejnost o tom, že začínají s výlovy v rybochovném zařízení Chabařovice. Rybáři v posledních dnech lovili nádrže s rybami, které jsou určené pro další chov. „V následujícím týdnu se plně rozběhnou také výlovy nádrží s rybami, které zamíří do revírů,“ informovali severočeští rybáři.

Rybáři v Chabařovicích makají na plné obrátky

V posledních dnech pak severočeští rybáři rozvezli další bohatou rybí násadu, která se skládala z nejrůznějších druhů ryb. „Do revírů bylo v průběhu týdne distribuováno 8900 kilogramů kapra, 50 kilogramů amura a 50 kilogramů štiky,“ popsal Severočeský územní svaz.

Dalšími nasazenými rybami byli třeba i pstruzi duhoví. Těchto ryb do pstruhových revírů rybáři nasadili hned 750 kilo. Rybáři kromě těchto ryb ale rozvezli i krásnou násadu candátů. Jednalo se o 140 kilogramů ryb, kdy velikost candátů byla okolo 17 centimetrů.

Rybáři ze Severočeského ÚS nasadili krásné candáty

„Zvýšené objemy dravců se snažíme vysazovat například do Labe, kde pomáhají s tlumením populace invazivního hlaváče černoústého. Dravci jsou efektivním nástrojem i v případě dalších invazivních druhů, například koljušky tříostné (Ohře), případně slunečnice pestré,“ vysvětlují severočeští rybáři.

Severočeští rybáři pak pravidelně pořádají populární nasazování ryb do Bíliny s dětmi z Mostu ve spolupráci se společností Unipetrol Orlen. „Akce probíhá pravidelně 2x do roka, je spojena i s osvětou pro děti ze ZŠ, které získají informace o životě v řece a vysadí do ní „tu svoji rybku“, této akce se za tu řadu let již účastnily stovky dětí, snad se tedy k řece budou chovat tak, jak si zaslouží,“ věří rybáři.

Děti si nasazování ryb do Bíliny užily

Rybáři s dětmi pak nasadili hned 400 kilogramů ryb. Šlo především o původní druhy. „Převládala plotice, perlín a okoun (včetně opravdových pruhovaných krasavců), nechyběl ovšem ani kapr, štika, lín a tentokrát také mníci,“ dodal Severočeský územní svaz.

Rybáři na konci září nasadili velké množství kaprů

Rybáři pak ještě 27. září 2023 informovali o tom, že do svazových vod nasadili hned 13 100 kilogramů kaprů. A rybáři pak ještě zveřejnili čísla z léta: „Za uplynulé letní období (červenec, srpen, 2/3 září) bylo do revírů distribuováno 44 000 kilogramů kapra především vyšších váhových kategorií (2 kg+),“ uvedli severočeští rybáři.

A do Nechranic nebo Labe rybáři nasadili i sumce

A 15. září 2023 rybáři ze Severočeského územního svazu ještě informovali o nasazování nových sumců. Jednalo se o 3400 kusů malých dravců (roček). Tyto ryby byly dovezeny do Nechranic a vybraných úseků Labe.

 

Východočeský ÚS: Obrovské množství původních druhů ryb

Rybáři z Východočeského ÚS uvedli, že v období od 2. do 8. října 2023 vysadili 18 500 kusů parmy (půlroček) ve velikosti 6 až 8 centimetrů. Dále pak do proudných vod nasadili i 20 000 kusů lipana podhorního (půlroček) ve velikosti 8 až 10 centimetrů.

„Z mého pohledu vysazení lipanů z rybochovných zařízení ať ve stádiu půlročka, ročka, nebo násad nepřináší ten správný efekt. Na revírech Východočeského územního svazu, kde se lipan do poslední doby vyskytoval v udržitelném množství, a dalo se předpokládat, že se i vytírá, pomalu mizí,“ zamyslel se předseda Východočeského ÚS Václav Horák.

„O příčinách úbytku lipana se dá samozřejmě diskutovat, ale do dnešní doby z mého pohledu nelze jasně říct, která je hlavní příčina úbytku lipana v revírech,“ dodal předseda východočeských rybářů.

Milovníky původních druhů ryb jistojistě potěší, že rybáři mysleli třeba na ostroretky stěhovavé, kterých nasadili 10 000 kusů ve velikosti 8 centimetrů. Dále nasadili 44 000 kusů podouství říčních ve velikosti 8 centimetrů a 20 000 kusů jelců jesenů ve velikosti 7 centimetrů.

Nechyběli ale ani pstruzi duhoví, kterých rybáři na východě Čech nasadili hned 650 kilogramů. Dále pak rybáři do revírů rozvezli i 200 kilogramů sivenů amerických. A nemůžeme zapomenout ani na 2700 kilogramů kaprů v tomto období.   

V období od 25. září do 1. října 2023 se pak východočeští rybáři zaměřili na nasazování kaprů do svazových revírů. Těch podle uvedených dat rybáři z východu Čech nasadili hned 9600 kilogramů (váha ryb od 1,9 do 2,8 kilo). A pak ještě rybáři v tomto období nasadili 200 kilo pstruhů duhových.

 

Středočeský ÚS: Nádherní jeseteři v Pískové Lhotě

Obrovskou porci práce odvádí také Středočeský územní svaz. Ten 10. října rozvezl 17 600 kusů ostroretek, 10 000 kusů jesenů, ale také 4160 kilogramů kaprů. Ryby byly rozvezeny po nejrůznějších místních organizacích.

Dalších 951 kilogramů kaprů, ale také 15 kilo štik a 35 kilogramů amurů rybáři nasadili 9. 10. 2023 do vodní plochy Jelito. Velké množství štik nasadili také rybáři z MO Bakov nad Jizerou – konkrétně šlo o 173 kilo těchto dravců. Rybáři z MO Bělá pod Bezdězem pak nasadili 20 kilo candátů.

Rybáři do vodní plochy Jelito nasadili 951 kilo kaprů…

Výbornou práci odvedli i rybáři z MO Žleby, kteří nasadili 500 kilo kaprů, 50 kilo línů, 20 kilo „bílé ryby“ a 6 kilo úhořů do Doubravy. O několik dní dříve pak rybáři z MO Sedlčany nasadili do Mastníku 1 2530 kilo kaprů, 75 kilo štik a 120 kilo „bílé ryby“.

Rybáři z MO Žleby nasazovali i úhoře

Dne 6. října pak středočeští rybáři museli udělat velkou radost všem milovníkům původních druhů ryb. Právě v tento den rybáři rozvezli 12 500 kusů parem. Ryby měly velikosti od 6 do 7 centimetrů. O den dříve pak rybáři rozvezli 4600 kusů těchto ryb ve stejné velikosti.

Na začátku října, konkrétně 3. 10. 2023, pak kladrubští rybáři nasadili 655 kilogramů kaprů, ale také 50 kilo pstruhů duhových. O den později pak středočeští rybáři nasadili 3200 kilo kaprů, 600 kilo línů a 200 kilo „bílé ryby“. Ryby byly rozvezeny po různých místních organizacích. 1500 kilo kaprů pak rybáři nasadili i na konci září do Labe 21. 

Dne 3. října pak rybáři nasadili 10 500 tloušťů a 1700 kusů jesenů. O den dříve pak rybáři rozvezli 5800 kusů tloušťů a 200 kusů jesenů

Rybáři ze Středočeského ÚS nasadili parádní jesetery

Mnoho rybářů pak velmi zaujala netradiční násada na Pískové Lhotě. Právě tady středočeští rybáři vypustili nádherné jesetery. Konkrétně šlo o 308,7 kilogramů násady, která se skládala z jeseterů ruských a jeseterů jadranských. 

Nádherná ryba!

Kromě toho pak středočeští rybáři nasadili 27. 9. 2023 do Pískové Lhoty 925 kilogramů kaprů, 80 kilo štik a 20 kilogramů okounů a perlínů.

 

Moravskoslezský ÚS: Nasazování mníků jednovousých

Informace o nových násadách pak putují také ze severu Moravy a Slezska. Třeba 10. října severomoravští rybáři nasadili 650 kilogramů línů, 1600 kusů mníka (roček) a 1600 kusů sumců (roček).

O den dříve pak rybáři z Moravskoslezského územního svazu nasadili 100 kilo pstruhů duhových, kteří zamířili do MO Nový Jičín. Dne 7. října pak rybáři nasadili 160 kilogramů malých candátů, kteří putovali do revírů MO Vsetín a MO Příbor.

Významnou násadu pak 7. října severomoravští rybáři odvezli do tamního největšího svazového revíru Slezské Harty. Do této významné přehrady nasadili hned 4100 kilogramů kaprů. Dalších 5200 kilo kaprů rybáři rozvezli o den dříve do MO Litovel, MO Uničov, MO Ostrava, MO Pustějov a MO Havířov.

Rybáři pak myslí i na Bečvu. Právě do ní 3. 10. 2023 nasadili 220 kilogramů ostroretek. A nechyběla ani násada parmy. Právě těchto ryb rybáři nasadili v hojném počtu – šlo o 30 000 kusů, které zamířily do MO Hranice a MO Hustopeče.

Zdroj: Severočeský ÚS, Východočeský ÚS, Středočeský ÚS a Moravskoslezský ÚS, foto: Severočeský ÚS, Východočeský ÚS a Středočeský ÚS (se souhlasem)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -