DomůOstatníRybářské komentářeNÁZOR: Rybáři se u vody chovají jako burani. Proto je tak lidé...

NÁZOR: Rybáři se u vody chovají jako burani. Proto je tak lidé vnímají

- Reklama -

Člověk by si řekl, že rybáři mají být příkladem v přístupu k přírodě. Přece jen v přírodě u vody tráví hromadu času, kdy pro někoho je takové prostředí „druhým domovem“. Ne každý se ale chová šetrně.

V letošním roce navštěvuji jedno místo na svazové vodě, na které jsem natočil a nafotil velkou spoustu materiálu. Tento „flek“ jsem si oblíbil proto, že šlo o nádherně schované místečko v rákosí. Ano, rybaření tady bylo trošku složitější právě kvůli příbřežním překážkám, ale právě tohle má své kouzlo. Jenže to se vytratilo…

 

Vysekat, rozšlapat, zničit

Jednoho krásného dne jsem se opět vydal na ono místo, abych si trochu odpočinul. A namísto toho jsem si akorát pocuchal nervy. Proč? Protože kdosi onen zmíněný rákos totálně zdecimoval. Asi někomu vadil při nahazování, anebo jen „bránil ve výhledu“.

Takto dopadlo lovné místo, které bylo ještě nedávno zarostlé…

Při prvním kontaktu s touto zkázou se ve mně začala vařit krev. Kde se bere ta neohleduplnost? Kde se bere ta drzost? To, že si někdo koupí povolenku na ryby, ho v žádném případě neopravňuje k tomu, že si bude u vody dělat to, co se mu zlíbí. A už vůbec ne při pomyšlení, že ta voda není jen rybářů, byť si to pořád někteří myslí.

Chápu, že někdy je lov na zarostlých vodách dost těžký, přesto existuje jednoduché řešení – stačí použít tzv. „gumicuk“ nebo klasický provaz. V tu chvíli lze i hustou vegetaci na břehu „upravit“ tak, aby při rybaření nezavázela. Nemusí se hned všechno ničit, trhat, sekat

Zbytky ohniště, které pomalu mizí

Teď je na onom krásném fleku nefalšované „hliněné hřiště“, na kterém by si 4 chlapi mohli zahrát volejbal. Tohle opravdu někomu vyhovuje? Ano, vyhovuje to těm, kteří potřebují mít při rybaření maximální „pohodlí“ v podobě party stanu, sudu piva a dalšího harampádí…

 

Rybáři mají jít příkladem

Mám se ještě zmiňovat o tom, že hned vedle bylo místo s ubrousky po WC potřebě? Zase: mluví a píše se o tom každoročně – rybáři a rybářky, berte si s sebou k vodě ocelový ryč, se kterým uděláte malou jamku, do které se dělá potřeba. Ta „minová pole“ z potřísněných papírů jsou opravdu nechutná…

Zejména po letní čísti sezóny vypadají některé lesy jako veřejná WC

Samostatnou kapitolou jsou potom odpadky. Plastové láhve, skleněné láhve, plechovky, vajgly, a mnoho dalšího. Jasně, určitě za to mohou „koupáči“ nebo vodáci – to je taková klasická výmluva rybářů. Akorát často mezi těmi odpadky je i obal od rybářských nástrah nebo krmení. Taky vodáci?

Chápu, že tohle nedělá každý rybář u vody, protože kdyby ano, situace by byla mnohem horší. Přesto ale jsou pořád mezi námi takoví, kteří se chovají jako totální burani. A reakce na sebe pak nenechá dlouho čekat: zákazy „bivakování“, závory, zákazové značky. To je výsledek tohoto chování, které se pořád nepodařilo vyřešit…

Pytel s odpadky pohozený v lese…

Tento nešvar nevyřeší ani policie, ani rybářská stráž, protože to prostě nejde uhlídat. Pohnout se musí něco v nás samotných, v nás rybářích. To my si musíme uvědomit, že my máme jít u vody příkladem – že my máme být strážci pořádku u vody.

Realita je ale jiná: když se řekne slovo rybář, pak se „laikovi“ vybaví uřvaný chlápek pod party stanem, který si myslí, že voda i břeh patří jen jemu. Nedivím se, protože zkušenosti nerybářů s mnohými rybáři u vody nejsou vždy pozitivní.

Ale já tuhle nálepku mít nechci!

Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

4 KOMENTÁŘE

  1. Ano, je to jen o nás rybářích, plně potvrzuji tyto skutečnosti. Je to nejen v o této době, kdy solidarita, ohledoplnost , respekt jeden k druhému se vytratil z normálního všedního dne. Je jen zarážející, že ti co nejvíc se podílí na této situaci tak ještě mají tu drzost to svádět na minulost, která skončila před více jak 30 lety.
    Jen na závěr, zkuste napomenout takovou partii tzv. rybářů ve věku 30-40let, námi, kterým je kolem 70. Asi bychom při nejlepším se dočkali jen urážek . Škoda , že to tak dnes funguje.

  2. Myslím, že je důležité, aby rybáři dodržovali pravidla chování u vody. Měli by po sobě uklidit odpadky, nehlučet a nekazit přírodu. Budou tak moci změnit přístup lidí k rybaření a ukázat, že rybáři nejsou jen windsurfaři, ale také lidé, kteří mají rádi přírodu a starají se o ni.Hodně cestuji. Navštěvuji různá místa kvůli rybaření. Četl jsem článek o tom, jak ušetřit na cestování http://www.zamek-hluboka.eu/jak-usetrit-na-cestovani. Ale dodržuji pravidla. Chci, aby to bylo čisté a pohodlné.

  3. Bohužel je to tak ! U vody zůstávají po rybářích pet lahve a spousty odpadků. (prasata). Trávu jsme dříve také ušlapávali, ale buď se zvedla nebo vyrostla nová. Spíše jí škodí přemnožené labutě, které jí vyštípávají. Příkladem je např. Císařská louka v Praze. Byla obrostlá rákosím a dnes ?? Holé břehy a náplavka plná labutí. Dříve neměli rybáři takové vybavení jako dnes. Chladicí boxy, autem až k vodě, tak není problém vzít i nepotřebné věci.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -