DomůNovinkyKaždá ulovená ryba zpět do vody i v dalších letech? Chyť a...

Každá ulovená ryba zpět do vody i v dalších letech? Chyť a pusť může na Bečvě trvat i několik let

- Reklama -

Už v prosinci loňského roku se mluvilo o prodloužení režimu chyť a pusť na řece Bečvě, kterou postihla ekologická katastrofa. Rybáři tak i v roce 2022 budou muset pouštět každou ulovenou rybu v této řece. Hospodář Moravskoslezského územního svazu Jan Hloušek pak pro zpravodajský portál iDNES.cz připustil, že na některých nejvíce postižených úsecích může tento režim platit i v dalších letech…

Ilustrační foto: InRybar.cz

Hospodář Moravskoslezského územního svazu Jan Hloušek pro zpravodajský web iDNES.cz připustil, že rybáři režim prodloužili i v roce 2022, aby se lépe chránily nasazené ryby v Bečvě. Navíc! Z jeho pohledu je také možné, že tento režim bude platit v určitých úsecích i v dalších letech. Kde? Jednalo by se o úseky, kde uniklá toxická látka napáchala nejtěžší škody.

Moravskoslezští rybáři předvedli po otravě Bečvy opravdu obdivuhodnou práci! Tak například: Rybáři z Lipníku nad Bečvou mají podle zarybňovacího plánu nasazovat do Bečvy 10 000 ostroretek. Ovšem! V loňském roce jich do řeky nasadili 50 000 kusů! Celkově pak moravskoslezští rybáři do postižené Bečvy stihli nasadit už stovky tisíc kusů ryb. Skvělá práce!

 

Jsou ryby z Bečvy vhodné k jídlu?

Prodloužení režimu chyť a pusť na řece Bečvě má několik důvodů. Prvním z nich je například již zmíněná ochrana nové rybí násady, kterou se snaží rybáři řeku znovu „oživit“. Druhým důvodem ale také je například to, že stále není jasné, jestli jsou ryby z Bečvy vhodné k jídlu. Proč?

Například profesor environmentálních věd Jakub Hruška pro zpravodajský web iDNES.cz řekl, že koncentrace škodlivin v Bečvě byly sice nízké, ovšem pod chemičkou DEZA se v polovině roku 2021 objevily fenoly v „nezanedbatelné koncentraci“.

Odborníci z Akademie věd a Mendelovy univerzity pak v listopadu 2021 odebrali vzorky z ostroretek a jelců tloušťů, aby zjistili, zdali jsou v rybách cizorodé látky. Výsledky by měly být známé během letošního jara.  

 

Případ Bečva: 3 zásadní informace, o kterých se nemluví

Září roku 2020 se do historie Územního svazu pro Severní Moravu a Slezsko zapsalo jako jedno z nejčernějších období jeho historie. Na řece Bečvě došlo k úniku toxické látky, která pozabíjela desítky tun ryb. A jelikož se skutečně jednalo o katastrofu nevídaných rozměrů, nastartoval se neuvěřitelný zájem médií.

VIDEO: Opravdu přitekly jedy z Rožnova? Podívejte se na zajímavé video!

Ovšem, i když se tomuto tématu věnovala celá řada novin, tak spousta podstatných informací zapadla, anebo byla podána nepřesně. Jenže tyto informace by měli minimálně rybáři vědět. Protože právě po jejich „zpracování“ leckomu dojde, že „případ Bečva“ je ještě bolestivější, než jsme si mysleli…

VÍCE INFO: Co by měl o havárii na Bečvě vědět každý rybář? Zjistěte více!

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -