DomůNovinkyDva roky od obrovské otravy ryb v Bečvě: Pachatel pořád není dopaden

Dva roky od obrovské otravy ryb v Bečvě: Pachatel pořád není dopaden

- Reklama -

Rybáři před několika dny si připomínali smutné výročí. Jsou tomu dva roky, co se do řeky Bečvy dostala toxická látka, která zabila desítky tun ryb. Jak vypadá situace na Bečvě po dvou letech? 

Ilustrační foto: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko

Září 2020. Rybářům v okolí Bečvy se zjevují hororové pohledy. Na hladině řece Bečvy plave obrovské množství mrtvých ryb. O několik týdnů později pak rybáři zveřejňují přesné číslo zlikvidovaných ryb – šlo o 40 tun. Další desítky tun rybích zdechlin „odnesl proud“.

 

Rybáři vrací ryby do Bečvy

O dva roky později. Rybáři do Bečvy už nasadili velké množství ryb, aby do ní zase vrátili život. Při nasazování dalších ryb do této valašské řeky byla i Česká televize. A ta uvedla, že rybáři nasazují ryby po celém toku dříve zdevastované řeky.

VIDEO: Dva roky po otravě na Bečvě! Jak vypadá situace na vytráveném toku?

Výzkum, který se zaměřil na ryby v Bečvě sice říká, že ryby se do toku vracejí, druhým dechem je třeba dodat, že návrat „k původnímu stavu“ potrvá dlouhé roky. „Kvalitativně, to znamená – škála druhová, jsme asi na 17 druzích, což je uspokojivá věc,“ řekl České televizi jednatel Moravskoslezského územního svazu Rostislav Trybuček.

 

Pachatel je pořád neznámý

I když v řece Bečvě uhynuly desítky tun ryb za desítky miliónů korun, přesto pořád není zřejmé, kdo za tuto zkázu může. Státní zástupce viní z rozsáhlé otravy společnost Energoaqua a ředitele firmy Oldřicha Havelku, ovšem tuto verzi zpochybňují někteří odborníci.

Je třeba připomenout informaci, že první ryby při úniku toxické látky začaly hynout až 3,5 kilometru od výpusti z areálu Tesla, který spravuje právě společnost Energoaqua. A podle řady odborníků není možné, aby látka tekla řekou takovou dálku, a přitom nezabíjela ryby. Na základě toho tak někteří odborníci zpochybňují, že původce otravy je právě Energoaqua.

 

Z chemičky DEZA unikla toxická látka

Novináři z Deníku Referendu zjistili, že 20. září 2020 se stala v chemickém podniku událost, při které unikla toxická látka. Deník Referendum pak uvedl, že látka se dostala až do dešťové kanalizace. „Tento únik mohl být příčinou havárie rozsahu, jaký byl na řece Bečvě,“ řekl v roce 2020 pořadu 168 hodin šéfredaktor Deníku Referendum Jakub Patočka. 

Chemička DEZA o úniku několik měsíců mlčela, a tuto událost přiznala až ve chvíli tohoto zjištění. „Můžeme potvrdit, že dne 20. září došlo 2020 v DEZE k provozní události, která ovšem neměla charakter havárie a ze své podstaty nemohla být příčinou otravy ryb v Bečvě,“ uvedl v roce 2020 pro pořad 168 hodin mluvčí Agrofertu Karel Hanzelka.

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -