DomůRybářské radyRybářská legislativaRybářská stráž nemůže zadržet povolenku za rozdělaný oheň! Za nepořádek na lovném...

Rybářská stráž nemůže zadržet povolenku za rozdělaný oheň! Za nepořádek na lovném místě ano

- Reklama -

Každoroční problém s nepořádkem od některých rybářů zesiluje především v letních měsících rybářské sezóny. A ono je to logické. Právě v těchto měsících desetitisíce rybářů tráví volné chvíle na březích některých revírů, které ale někdy vypadají jako „po válce“. Všude hordy odpadků nebo polámané větve rozhodně nepřispívají k dobrým vztahům mezi rybáři a majiteli pozemků. A někde se situace vyhrocuje do takové podoby, že třeba obce vydávají nepříjemné vyhlášky a zákazy. Změna ale prostě musí přijít v myšlení rybářů: Ti sice na soukromých pozemcích mohou rybařit, ale nesmějí tam například tábořit…

Asi nejvíce vypovídajícím příkladem, který vedl k vydávání vyhlášek proti táboření, byl v minulosti k vidění na Novomlýnských nádržích. Právě zde pod náporem nepořádku ze strany rybářů začaly jednotlivé obce vydávat vyhlášky, které rybářům začaly znemožňovat pobyt u vody. Dneska tak jsou na těchto populárních jezerech poslední úseky, kde rybáři nedostávají tučné pokuty. A přitom by k tomu nemuselo docházet, kdyby se rybáři nechovali jako čuňata…

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní křeslo pro rybáře za pár korun! Nosnost až 160 kilo!

Jednou z takových obcí, která musela sáhnout k rybářsky nepopulární vyhlášce, byla obec Přítluky. „Vyhláška vznikla kvůli neukázněnosti samotných rybářů, která neznala mezí,“ řekl v minulosti magazínu InRybar.cz starosta obce Přítluky František Kadlec. A právě nepořádek a hluk ze strany rybářů stál za tím, že se obec rozhodla „vyhnat“ tábořící rybáře z jejich břehů na Novomlýnském jezeře. Výsledek šel bohužel okamžitě poznat. „Na území obce v okolí Dyje 5 se zlepšil pořádek,“ řekl v minulosti starosta. I proto obec zatím nechce slyšet nic o tom, že by se měla vyhláška rušit…

 

Rybáři musí pochopit: Nepořádek vede k problémům

„Je potřeba si uvědomit, že Český rybářský svaz není ve většině případů majitelem pozemků kolem revíru a pokud jejich majiteli dojde trpělivost, může provést opatření, které rybáře omezí,“ řekl magazínu InRybar.cz tiskový mluvčí Českého rybářského svazu Tomáš Kočica. A tahle opatření se různí. Obce například sahají k vyhláškám, které zabraňují pobytu u vody, anebo instalují zákazové značky k některým příjezdovým cestám. Jinde může situace dojít tak daleko, že rybářům zruší oblíbený revír.

A právě Český rybářský svaz upozorňuje na to, aby se rybáři chovali co nejspořádaněji, aby na ně nemířily stížnosti ze strany majitelů příbřežních pozemků. Což se někde bohužel děje. „Zákon o rybářství (99/2004Sb.) nám jako držitelům povolenek sice dává právo přístupu na cizí pozemek za účelem výkonu rybářského práva, ale jednoznačně nám nedává právo na pozemku tábořit, rozdělávat oheň, ničit vegetaci nebo dokonce parkovat. Neohleduplnost některých rybářů tak může v krajním případě vést i k vypovězení smlouvy na příslušnou vodní plochu a ke zrušení revíru,“ vysvětluje mluvčí ČRS.

 

Lovné místo: Za co rybářská stráž může zadržet povolenku k lovu?

V rybářských pravidlech je myšleno na to, že rybářská stráž může povolenku zadržet i za nepořádek na lovném místě. „Povinnost úklidu lovného místa je v rámci rybářského řádu zakotvena. Je na rozhodnutí rybářské stráže, zda je vhodné vyřešit situaci nápravou (okamžitým úklidem lovného místa), nebo je nepořádek opakovaný a natolik velký, že je adekvátním řešením zadržení povolenky,“ vysvětluje Tomáš Kočica z Českého rybářského svazu.

Jenže! Vzhledem k náporu na svazové revíry zejména v letních měsících prostě nejde uhlídat každý kousek vody. Zodpovědnost musí přijít od rybářů, kteří se budou v přírodě chovat jako RYBÁŘI, a ne jako čuňata. Zcela zásadní je prostě na březích nenechávat odpad, a pokud rybáři u vody bivakují, pak je důležité například uklízet i výkaly. I ty totiž pochopitelně vadí obyvatelům obcí nebo majitelům pozemků. A proto mohou přijít tvrdé reakce.

Velkým problémem u tábořících rybářů je i rozdělávání ohňů. Bohužel, stále dost často jde na lovných místech vidět ohniště, které může způsobit například vážný lesní požár. Rybářská stráž sice nemůže v drtivé většině případů zadržet povolenku za rozdělaný oheň, ovšem to neznamená, že rybářům nic nehrozí.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní křeslo pro rybáře za pár korun! Nosnost až 160 kilo!

„V drtivé většině případů není zákaz rozdělávání otevřeného ohně součástí bližších podmínek výkonu rybářského práva na příslušném revíru. To ale neznamená, že je možné oheň rozdělávat – je řada dalších právních předpisů, kterými se musí rybář, stejně jako jakýkoli další návštěvník, řídit. Ačkoli pravomoc rybářské stráže nezahrnuje kontrolu rozdělávání ohně (stejně jako třeba táboření nebo parkování v zeleni), je velmi časté přivolání Policie ČR, člena Stráže přírody nebo jiné úřední osoby, která protiprávní jednání, kterým neoprávněné rozdělání otevřeného ohně nebo táboření bezpochyby je, postihovat může; ať už pokutou na místě, nebo následně v rámci správního řízení,“ říká Tomáš Kočica.

I proto je stále častěji k vidění to, že kontrol ze strany rybářské stráže se zúčastňují například policisté nebo městští strážníci. A rybáři si tyhle kontroly velmi pochvalují. „Společné kontroly členů rybářské stráže s Policií ČR, zejména s poříčními odděleními, jsou nejen v prázdninových měsících velmi časté a probíhají takřka na celém území České republiky. A to nejen na větších řekách nebo přehradních nádržích, ale i na menších revírech. Spolupráce rybářské stráže s PČR je z tohoto pohledu velmi intenzivní a je možné předpokládat, že bude nadále narůstat,“ popisuje mluvčí Tomáš Kočica.

 

Příklady z roku 2020, které mluví za vše

Stížnosti na rybáře ze strany majitelů pozemků na Barabě: Pískovna Baraba patří k velmi oblíbeným revírům ve Středočeském kraji. Revír leží jen kousíček od Mělníka a nabízí opravdu nádhernou přírodu. Není proto divu, že právě na tuhle rybářskou lokalitu je velký rybářský tlak. Ovšem právě velký rybářský tlak se podepisuje i na „naštvanosti“ místních majitelů soukromých pozemků.

NEPŘEHLÉDNĚTE: Luxusní křeslo pro rybáře za pár korun! Nosnost až 160 kilo!

„Poslední dobou se neustále množí stížnosti soukromých vlastníků pozemků, že jim vjíždíme do polí, ničíme úrodu i polní cesty (auta a dodávky zapadlé v blátě). Prosíme, respektujte jejich práci a nerozšiřujte ani nevyjíždějte nové cesty.“ Více ZDE

Výkaly na revírech ÚN Jesenice a ÚN Skalka: „U obou revírů bylo znát, že prodloužený víkend využilo hodně rybářů a to i se svojí rodinou. Největším nešvarem je neuklizení místa lovu a chyby při vyplňování evidence docházek a úlovků. Hlavně na ÚN Jesenice je velký problém znečištění okolí břehů výkaly a je zarážející, že lidem zde nevadí tábořit.“ Více ZDE

InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

7 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den, jsem rybář už x let a do dneška nepochopím proč se nezavedou jasná pravidla, začnu nejvyšší mírou kapra a to 60cm, max. počet ušlechtilých ryb za rok 40 ks a žádná další povolenka, v letních měsících zavést lov ryb nonstop na všech revírech, pokud je rybář déle jak 24 hod. u vody je povinen mít na lovném místě chemický záchod, rozdělávání ohně mimo grily přísně zakázat, za nedodržení pořádku ihned odebrat povolenku, za hrubé porušení rybářského řádu odebrat povolenku a tento člověk již povolenku nikdy nedostane, pokud si neváží přírody nemá u vody co dělat a nemazlil bych se s takovým a lidma, dyť dneska je více rybářů než ryb ve vodě, jednoduché a věřte že velice účinné, nežijeme snad za Krále Kladka.

  2. Po dvou týdnech jsem se vrátil na svůj oblíbený revír ze kterého jsem po dvou dnech chytání odvezl 2 pytle odpadků né po sobě, ale po těch co tam byli přede mnou. Po příchodu na místo jsem nevěřil vlastním očím. Na místě kde se nechá postavit bivak neskutečný bordel. Plechovky od piva, PET flašky,igelitové sáčky od potravin, boiliesu, a jako prémie i několik hromádek výkalů opodál.Tak nevím co si mám myslet o těch rádoby rybářích a masařích co dokáží s naší přírodou udělat. Po chvíli překvapení jsem se otočil a z mého milovaného revíru odjel znechuceně domů. Na rybaření mě opravdu v té chvíli přešla chut. To je opravdu takový problém po sobě ty odpadky naložit a u první popelnice kterou potkám, je vyhodit? Chtěl bych vidět pořádek ,kteří mají tito rádoby rybáři doma……To by je manželka asi hnala …

  3. Nepořádek je všude. Tak jak rád chodím rybařit, mám rád i turistiku. A překvapuje mě, co všechno jsou schopni někteří lidé ohodnotit do přírody. A netýká se to jen rybářů. Ten problém můžeme vidět všude. U vody, silnic,cyklostezky i na horách. Když si donesu plnou láhev piva, vypiju, tak už přece není problém ji odnést a vyhodit na místo kam ten odpad patří.Je to o lidech a ti bezohlení to bohužel kazí těm, co si dají tu práci a věnují těch pár minut úklidu.

  4. je to stále dokola,ti poctivý se tady rozčilujou ,ty prasata který si na rybáře jenom hrajou mají z těchto komentářů pr..l a nebo je vůbec nečtou. Všechno se dá vynitit,jenom chtít.

  5. Taky bohužel patřím k nešťastným majitelům pozemku u vody – revír 441023 – a moje zkušenost je nedobrá, skoro vždy když jdu na ryby nejdříve hoďku uklízím a pok nahodím, mám to o dost horší protože vedle je stzka a rádoby sportovci moje uklizené místo přitahuje, tak není pro mne problém najít i pos….né terncle. Jistě by bylo dobré aby tyto místa kontrolovali i měšťáci. Na kolisty je porybnej málo.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -