DomůRybolovné technikyDravciLov štik: Několik důvodů proč vyzkoušet chytání štik!

Lov štik: Několik důvodů proč vyzkoušet chytání štik!

- Reklama -

Štika obecná. Geniální dravec, který je stoprocentním ztotožněním dokonalého predátora. Její aerodynamické tělo a vražedná morda plná ostrých zubů z ní dělá nejobávanějšího predátora našich vod. Žádný jiný dravec nedokáže využít moment překvapení tak, jako štika. K další charakteristickým vlastnostem štiky patří divokost, bojovnost a agresivita. I díky tomu je tento dravec v našich vodách tolik vyhledávaný. A není se čemu divit! Ten, kdo měl někdy pěknou štiku na prutu, určitě řekne, že to byl jeden z nejlepších rybářských zážitků vůbec.

Lov štik patří k nepřekonatelným rybářským zážitkům. Úspěšné stopování zkušených „torpéd“, o kterých se mezi rybáři vypráví legendy, je základním kamenem úspěchu při chytání štik. Je důležité najít úkryt štiky. Pokud se nám to povede, pak máme velkou šanci ji ulovit. Jenže! Štiky jsou mazané jako rezavé lišky! Zkušení „krokodýli“ dokážou odolávat svůdnému vábení rybářových nástrah naprosto bez problémů. Ale pokud se nám po našem úsilí povede zapřáhnout skutečně slušnou štiku, pak se všechno předešlé snažení nádherně zúročí.

Lov štik je parádní záležitostí. A rozhodně vám doporučujeme, abyste si tuhle disciplínu vyzkoušeli. A abychom vás ještě více nalomili, pak přidáváme několik důvodů, proč vyrazit na lov štik…

 

Štika obecná: Divoká kráska

Ten vzhled! Když se podíváme na štiku, pak nám musí být ihned jasné, že máme tu čest s obrovsky odhodlaným predátorem, který se rybářovi jen tak nevzdá. Štika je geniálním dravcem. Loví z tajemných úkrytů. Hbitě vyráží po nic netušící kořisti, kterou v bleskovém momentě scvakne do svých smrtících zubů. Abychom na štiku vůbec narazili, musíme mnohdy zavítat do méně přístupných úseků, na kterých nalezneme celou řadu potopených stromů, keřů nebo pařezů. Právě tato místa štika zbožňuje.

stika

Pokud se nám podaří štiku zapřáhnout, pak nastává skutečné rybářské eldorádo! Štika je agresivním soupeřem. Po zaseknutí rychle prchá k nejbližší překážce. Rybář musí na tento výpad dravce okamžitě reagovat! Jinak by o štiku přišel. Štika bojuje srdnatě. Je chytrá. A mnohdy zkouší na rybáře nejrůznější finty, kterými se ho snaží přechytračit. Co máme na mysli? Například úžasné výskoky štiky při zdolávání. Štika se i takto snaží zbavit háčku. A je třeba říci, že právě tímto způsobem se to zdolávanému dravcovi mnohdy povede.

Souboj se štikou je adrenalinovou záležitostí, kterou by měl každý alespoň jednou zažít. Je to jiný svět rybařiny, úplně jiný zážitek. Neúprosné výpady a divoké výskoky dělají z tohoto dravce jednoho z největších akrobatů našich vod. Tohle setkání s divokou kráskou našich vod prostě musíte zažít!

 

Trofej na dosah ruky!

stikaŠtiky v dobrých podmínkách extrémně rychle rostou. Pokud má štika velký přísun potravy, pak může už ve druhém roce svého života měřit přes 40 centimetrů. Pravda, s postupem času se růst štiky zpomaluje, přesto oproti jiným rybám je její růst obdivuhodný. Dalo by se tak říct, že štiky mohou do rekordních rozměrů dorůst poměrně rychle. Jenže!

Štiky mají velký potenciál obohatit naše vody, ovšem problémem je, že je rybářská veřejnost ve velkém množství „kosí“ už v poměrně malých rozměrech. Jednoduše řečeno, sotva štika přesáhne lovnou míru, tak velice často končí její život. Malé štiky totiž nepatří k zrovna zkušeným rybám, a proto jdou mnohem snadněji ulovit. A tady je problém! Tuzemští rybáři zatím nejsou natolik vyspělí, aby malou štiku pustili zpátky do vody. Ať se vám to líbí nebo ne, je to tak.

stika-obecnaMísto opovrženého odfrknutí nebo prokletí předešlé kritiky se zkuste zamyslet nad tím, jak by naše vody vypadaly, kdybychom štiky pouštěli ve větším množství. Anebo kdyby snad samotný Český rybářský svaz zvedl lovnou míru štiky, třeba na 60 nebo 65 centimetrů. Tímto opatřením bychom malé štiky jenom „otrkali“ a museli bychom jim dát další šanci. A pokud se nad tím logicky zamyslíme, pak by nám potenciál rychlého růstu štik mohl nabídnout mnohem zajímavější vyhlídky na trofejní úlovky. Jenže naše omezenost a neschopnost pustit malého dravce nás tímto neskutečně sráží dolů.

stikaJe zapotřebí si totiž uvědomit, že štiky mohou dorůstat přes 130 centimetrů! To je přece fantastická informace, která by měla vzbudit v rybářích snahu k zlepšení situace. Jenže už teď je jasné, že tomu tak nebude. Což je škoda. Štiky nám totiž mohou nabídnout ještě větší a adrenalinovější zážitky. Ale to my, jak se zdá, zatím nechceme. Ano, některé vody trofejní štiky ještě stále nabízejí. Pokud takové znáte, střežte si je. Máte pak ještě větší motivaci k tomu, abyste si lov štik vyzkoušeli…

 

Do chuti štik se trefí každý!

wobler-fox-rage-funk-bugTak jako u jiných dravých ryb, mohou rybáři i při chytání štik volit hned několik rybolovných metod. Můžeme si vybrat jak lov štik na živou nebo mrtvou rybičku, tak i lov štik na umělé nástrahy. Volba rybolovné metody závisí už na samotném rybářovi.

Jen pár poznatků z praxe. Pokud budete lovit na rybičky, pak je nejlepším způsobem lov štik na živou rybičku se splávkem. Tato metoda je účinnější než lov na položenou s mrtvou rybičkou. Se splávkem totiž docílíte toho, že budete mít nástražní rybičku ve sloupci. Štiky zde loví častěji než ze samotného dna. K tomu, abyste měli nástražní rybičku ve sloupci, potřebujete splávek. Houfně se používají splávky, kterým se obecně říká „kačeny“. Nastražení rybičky je různé a záleží na přístupu rybáře. Někdo rybičku nastražuje na jednoháček za tlamku nebo hřbet. Jiný má zase v oblibě prošitou rybičku na návazci s dvoj nebo trojháčkem. Záleží na vás…

trpytka-fox-rageLov štik na umělé nástrahy je trošku složitější v tom smyslu, že současný trh nabízí nepřeberné množství umělých šidítek. Na štiky dobře fungují woblery, twistery, rotačky či plandavky. Výběr nástrahy se odvíjí podle aktuálních podmínek. Pokud se štiky nacházejí ve skrýších v hloubkách, musíme logicky použít hluboko potápivé nástrahy. Pokud jsou štiky agresivní a aktivně loví, pak je dobré použít nástrahu s agresivním chodem, třeba velkou rotačku. V tomhle směru to je opravdu těžší. O úspěchu jednoduše rozhodují zkušenosti rybáře.

Dáme vám ale jeden tip. Prakticky každý rybářský obchod nabízí woblery, které imitují malé štiky. Je zapotřebí říci, že na tyto nástrahy se pomalu zapomíná. Ale to je velká škoda! Právě tyto woblery jsou opravdu geniálními nástrahami na štiky různých velikostí. Proč? Štika je teritoriální dravec a navíc i kanibal. Pokud tedy na svém území uvidí štiku, která by jí mohla konkurovat, zlikviduje ji. Woblery ve tvaru štiky opravdu někdy vyzkoušejte. Budete překvapeni…

Co jsme tímto článkem chtěli říct? Chceme vám ukázat, že lov štik není nijak extrémně těžký. Samozřejmě, zkušenější ryby už jsou mazanější, ale o to víc je jejich lov zajímavější. Štiky jsou nádherné ryby. Zkuste se zamyslet nad tím, jak by to v našich vodách vypadalo, kdybychom se k nim chovali s větší úctou. To by totiž vedlo k tomu, že naše vody by nabízely obrovské štiky, o kterých by se vyprávěly legendy. Musíme ale chtít…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -