DomůRybolovné technikyPoloženáZábavné rybaření plné záběrů: 3 obyčejné nástrahy, které u vody nezklamou

Zábavné rybaření plné záběrů: 3 obyčejné nástrahy, které u vody nezklamou

- Reklama -

Mezi rybáři jsou pochopitelně takoví, kteří mají spadeno na ty největší ryby. Ovšem nesmíme zapomínat ani na ty rybáře, kteří se chtějí u vody bavit. Na co chytat, abychom měli co nejvíce záběrů? 

Při lovu velkých ryb se častokrát používají takové nástrahy, které jsou selektivní, a proto rybář nemá tolik záběrů od menších ryb. Jenže když se chce někdo u vody především bavit, pak může použít osvědčené nástrahy za pár korun. A některé seženete dokonce zadarmo. S jakými nástrahami se u vody rybář bude zaručeně bavit?

 

Žížala je zárukou pro rybářskou zábavu

Asi těžko bychom v rybářské historii hledali tak ikonickou nástrahu, jakou je žížala. Právě žížaly používali už naši rybářští předci. A troufám si tvrdit, že i když se na rybářském trhu objeví sebelepší nástraha, stejně klasická žížala ten nástup „moderny“ přežije.

Proč je žížala při rybaření tak účinná? Odpověď je naprosto jednoduchá: je to „čerstvý kus masa“. Takže ve chvíli, kdy ryba na takové výživově bohaté sousto narazí, tak si ho nenechá ujít. Dalším lákadlem a silnou zbraní žížal je jejich pohyb. Ten také z velké části stojí za úspěchem této nástrahy.

Rybáři při rybaření používají jak klasické žížaly, kterou si nakopou někde na záhonu, anebo třeba „hnojáky“. Tyto žížaly najdeme buďto v klasickém hnoji, ale také například v kompostu. Velkou výhodou „hnojáků“ je to, že tato žížala má neskutečně lákavé zbarvení.

VIDEO: Jak jednoduše nasbírat velké množství rousnic? Mrkněte na video

A pak jsou tady rousnice! Co to je? Jedná se o tu největší žížalu, která je krásně masitá a mrštná. Tyto žížaly také můžeme nakopat na zahradě, ovšem nejlepší je tyto žížaly sbírat. Jak? Stačí počkat na noc, a poté s baterkou chodit po posekané zahradě. Rybář je pak během několika desítek minut schopný posbírat velké množství takto lákavých rousnic (ukázka sběru rousnic v přiloženém videu).

 

S pečivem si užijete spoustu zábavy

Pokud se bavíme o klasických nástrahách, pak v žádném případě nemůžeme zapomenout na pečivo. Rybáři při chytání ryb používají různé druhy pečiva, ovšem k tomu nejvíce populárnímu patří to bílé. Proč? Protože s jeho pomocí je rybář schopný vyrobit celou řadu osvědčených nástrah.

Lisované pečivo na kapry

První nástrahou, která je léty už léty vyzkoušená, je lisované pečivo. Jak ho vyrobit? Je to jednoduché: stačí do navlhčeného sáčku strčit rohlík, a pak ho vložit na chvíli do mikrovlnky. V tu chvíli ho krásně napaříme. Potom tento rohlík vložíme mezi dvě prkénka, a poté už jen stačí zatížit.

LIsované pečivo na kapry plave nastražené ve vodě

Z rohlíku se po pár hodinách stane tvrdá placka, kterou rozkrájíme na kostičky o požadované velikosti. Kostičky pak můžeme například posypat mletou paprikou, aby nástraha měla výraznější zbarvení. Anebo je můžeme posypat vanilkovým cukrem nebo skořicí. Těch možností je „nekonečno“! Kostičky pak můžeme nastražit přímo na háček, anebo pod háček (na vlas).

Kromě lisovaných kostiček můžeme z pečiva vyrobit celou řadu dalších nástrah. Typicky mluvíme třeba o peletách z pečiva, které vytlačíme z injekční stříkačky. Anebo můžeme z pečiva vyrobit nesmrtelnou klasiku – rohlíkové boilies. Zase: Rybář s pečivem má obrovskou škálu možností, jak ho využít. A i proto je tak oblíbené.

 

Těsto na ryby, které voní jako „bonbón“

A máme tady další klasiku! Těsto na ryby oproti výše představeným nástrahám nabízí zase trochu jiné vlastnosti. Jedná se o to, že těsto po vhození do vody vytvoří na povrchu atraktivně slizkou vrstvu. Právě ta jednak krásně uvolňuje do okolí lákavé látky, zároveň je velmi zajímavá pro kapry. Tahle nástraha nezklame!

Koule těsta na kapry

Těsto si můžeme vyrobit v celé řadě příchutí doma. Ideální je ale udělat osvědčený základ: do misky rozbijeme 1 vajíčko. A do něj následně nasypeme požadované množství krupice. Právě krupice je pro výrobu těsta na ryby naprosto ideální. Poté ještě do základu na těsto nasypeme cukr. Vůbec s ním nešetřete, sladké těsto perfektně funguje.

Mokré těsto na kapry nastražené pod háčkem

Následně vše pořádně promícháme. Ideální je, když má těsto na ryby „gumovou“ konzistenci. To znamená, že nesmí být ani suché, ale ani příliš řídké. Ve chvíli, kdy uválíme ideální těsto na ryby, tak ho vložíme do lednice, aby ztuhlo. A máme hotovo!

VIDEO: Rychlý návod na výrobu účinného těsta na ryby. Vyzkoušejte ho

Těsto na ryby je pak dobré jak pro samotné chytání, ještě lepší je ale ve spojení s nějakou nástrahou. Ideální je například těstem obalit foukanou kukuřici. Proč? Foukaná kukuřice vytvoří plovoucí střed, takže nástraha neklesne na dno. Zároveň ale těsto na ryby na nástraze vytvoří onu zajímavou vrstvu, která je pro kapry velmi lákavá.

 

Jaké krmení k těmto nástrahám používat?

Jelikož se v souvislosti s těmito nástrahami bavíme o „rychlém chytání ryb“, pak je zapotřebí tomu uzpůsobit také druh krmení. Abychom měli vícero záběrů, je dobré si připravit takové krmení, které má jemnější strukturu.

Právě takové krmení do okolí vypouští celou řadu drobných částeček, a zároveň se z něj dobře uvolňují lákavé pachy. Takže velmi rychle přiláká velké množství ryb z širokého okolí. A to nejen kapry, ale i cejny, plotice nebo perlíny.

Aby ale menší ryby jemné krmení ihned nevyžraly, pak je dobré do něj přidat menší množství hrubší částice. Typicky se jedná například o kukuřici, která má větší zrníčka, takže perlíni nebo plotice ji tak rychle nevysbírají. Tudíž v blízkosti nástrahy zůstane krmení, které „počká“ i na kapříky.

A pokud chcete opravdu krmení, které způsobí pod hladinou neuvěřitelnou žranici, pak doporučujeme do návnady přidat živé červy nebo kukly červů. Právě tahle živá součást krmení dokáže spustit pod vodou nefalšovanou rybí hostinu. Držíme palce!

Ilustrační foto: Viktor Krus, InRybar.cz  

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

2 KOMENTÁŘE

  1. Jo článek dobrej. Žížaly jsou bezva. Akorát na Labi je moc nedávám protože americký sumeček jí má během chvilky až v konečníku.

  2. Tak hlavně tam ty ryby musí v daném revíru být. Přiznám se, že na nic jiného než na patenou housku, červy, vařená kolínka v anýzové vodě, těsto z otrub a vloček s piškoty, vařenou kukuřici a nebo na kleštěmi mačkaný rohlík ani nechytám. Jsou to mé jedině nástrahy co mám, ale když tam ta ryba není, tak za celý den nemám ani záběr, a je jedno jestli chytám na plavanou, na klasickou položenou nebo feeder. Posledních řekněme 6 až 7 let je to horší a horší, a těch dnů bez jediného záběru, je více a více. Revíry, které byly plné plotic, cejnů, karasů a perlínů, jsou dnes jen kapr, kapr a zase kapr. A protože kaprem zcela opovrhuji, tedy myšleno že to není a nikdy nebyla mnou cílená ryba, tak těch dnů bez ryb je vice. Vysazují se vůbec do svazové vody nějaké bílé ryby ?

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -