DomůRybolovné technikyKaprařinaÚspěšný lov kapra na podzim: (Ne)nápadná nástraha na kapry, na kterou se...

Úspěšný lov kapra na podzim: (Ne)nápadná nástraha na kapry, na kterou se zapomnělo

- Reklama -

Lov kaprů na podzim bývá často ve znamení proměnlivých podmínek. Počasí je v tuhle dobu jako na houpačce. Chvíli svítí sluníčko, chvíli je pod mrakem, pak chvíli prší. Navíc! Celý lov mohou komplikovat další faktory! Třeba stále lepší průzračnost vody, která může kaprům „nahrávat“ při odhalování rybářových montáží. Další nepříjemností jsou třeba i nánosy vodní vegetace, která vytváří na dně husté koberce. Co ale tyhle podmínky využít ve svůj prospěch? Jak? Stačí použít ideální nástrahu do podzimní vody…

Při podzimním rybaření si člověk častokrát všimne, že okolo jeho oblíbeného revíru je nemalé množství vegetace. Například z okolních stromů padá barevné listí, anebo u břehů jsou už jenom nahnědlé zbytky uhynulých rostlin. Tohle všechno se postupem času „sbírá“, a ve vodě vytváří husté nánosy. A právě v tomhle se může naše nástraha jednoduše ztratit. Co s tím? Řešení je naprosto jednoduché! Prostě je nutné použít takovou nástrahu, kterou dostaneme nad tento „mrtvý materiál“.

Plovoucí boilies KAPRPRO o průměru 10 mm je ideální nástrahou na podzimní kapry! 

 

Proč na podzim chytat na malé pop-up?

Ne! Dneska nebudeme vymýšlet nic složitého! Dneska totiž budeme mluvit o drobných pop-up kuličkách, které jsou perfektní nejen při klasické kaprařině, ale také při chytání na klasické krmítko nebo feeder. Prostě stačí jen použít klasický návazec „na vlas“, pod který jde taková nástraha jednoduše nastražit. Proč jsou vlastně drobné plovoucí kuličky tak vhodné při podzimním rybaření?

Reflexní zbarvení

Jak už jsme si výše řekli, tak podzimní rybaření často doprovází čistá voda v našich revírech. Vlivem nižších teplot z vody mizí nejrůznější „organické nečistoty“, takže voda se pročišťuje. A toho je třeba využít! Jak? Pokud při rybaření v takové vodě použijeme drobné reflexní plovoucí boilies,které má výraznou barvu, pak si hlasitě říkáme o krásné záběry od kaprů.

Taková barva se neztratí ani na hodně zaneseném dně!

Jde o to, že kapři dobře vidí kontrastní věci, tedy výrazné předměty na tmavém podkladu. To v praxi znamená, že pokud na „mrtvou vegetaci“ hodíme oranžovou, žlutou nebo bílou kuličku, pak máme větší šanci na záběr. Takovou kuličku totiž kapr rychleji uvidí.

Plave to!

Tahle vlastnost pop-up boilies je zcela zásadní! Jde o to, že díky tomu, že tyto kuličky plavou, tak je dostaneme mimo „dosah“ hustých koberců z uhynulých rostlin. Plovoucí kuličky prostě do tohoto nepořádku nezapadnou, takže jsou mnohem lépe viditelné. Kdyby rybář použil klasické boilies, tak se může stát, že to se prostě v nánosech ztratí.

Miniaturní pop-up boilies KAPRPRO o průměru 10 mm plave skvěle! A to na podzim rybář potřebuje

Je třeba dávat pozor na jednu věc! Pokud budeme rybařit na malé plovoucí kuličky, pak je důležité k nim vybírat vhodné typy háčků. Při chytání na takto malé průměry se může stát, že drobná kulička háček nenadzvedne. To v některých případech není špatně (třeba při chytání na tvrdém dně), ale přesto je lepší, pokud je kulička trošku výše. Proto je důležité použít lehčí model háčků, anebo nastražit více menších kuliček najednou.

Voní i ve studené vodě

Důležitou vlastností úspěšné nástrahy při podzimním rybaření je to, aby vydávala silnou vůni i za nízkých teplot. Pokud naše nástraha totiž bude koncentrovaně vonět i v tu chvíli, kdy je ve vodním prostředí už citelná zima, pak máme větší šanci zaujmout kapry.

Důležitou vlastností plovoucích kuliček je silná vůně! 

Při zatraktivnění plovoucích kuliček je nejlepší použít nějakou esenci. Právě voňavé/páchnoucí esence stačí jen několik kapek, takže neovlivní „plovoucí vlastnosti“ pop-up boilies, přesto těchto několik kapek bohatě stačí k tomu, aby kuličky silně voněly. Pochopitelně, je lepší, když esenci necháme klidně i několik dní působit, aby se pořádně „zažrala“ do kuličky. Výsledná pachová stopa je pak mnohem silnější…

Malý průměr

Hodně rybářů v podzimní části sezóny začíná zmenšovat průměr používaných nástrah. Právě menší velikost slibuje, že si rybář zachytá třeba i v ty chladné dny, kdy kapři už nejsou tolik aktivní. Ano, je třeba mít pořád na paměti, že i na podzim jsou dny, kdy kapři berou velké nástrahy „útokem“ (podmínky jsou fakt proměnlivé). Ovšem! Pokud patříte třeba mezi rybáře, kteří si chtějí na podzim hlavně zachytat, pak je použití menšího průměru správným krokem…

Malý průměr kuliček umožňuje chytání i na hodně malé háčky na kapry, které se při podzimním rybaření často používají. Zejména pak na feeder nebo položenou

V posledních letech jsou velmi oblíbené právě 10 mm plovoucí kuličky,které připomínají drobné korálky. Tato velikost je velmi lákavá pro jakoukoliv velikost kaprů, takže rybář si může fakt parádně zachytat. Malé kuličky pak rádi používají i rybáři, kteří chytají na klasické krmítko nebo feeder.

 

Jak vylepšit plovoucí kuličky?

Pochopitelně, i drobné kuličky na kapry, které plavou, lze jednoduše vylepšit. Kromě toho, že plovoucí boilies můžeme třeba polít výrazně vonící esencí, tak je tady i dalších několik fíglů, které výrazně zvyšují účinnost. O jaký tricích teď mluvíme?

Nebojte se červů

Pokud jste rybáři, kteří si chtějí v chladné vodě hlavně zachytat, pak rozhodně využijte atraktivitu červů. Právě tahle živá nástraha patří k tomu nejlepšímu, co může svět nástrah nabídnout. Ať už mluvíme o vysoké nutriční hodnotě, tak třeba i o pohybu červů (pravda, ten je ve studené vodě pomalejší, ale lepší něco než nic).

TOP nástraha pro podzimní chytání kaprů

Jak červy k plovoucímu boilies připevnit? Naprosto nejjednodušším způsobem je klip na červy. Jedná se o tenký drátek, na který lze jednoduše živé červy napíchnout. Super! Jestli se rybář rozhodne chytat na malé plovoucí kuličky, pak je vhodné k takové nástraze připevňovat spíše menší klip na červy, který nestáhne nástrahu ke dnu.

Hrajte si s barvami

Už samotným uvažováním o nastražení malého plovoucího boilies můžeme docílit zajímavých výsledků. Co tím myslím? Jde o to, že pokud se rozhodneme kombinovat barvy jednotlivých kuliček, tak to samo o sobě může kolikrát přinést vícero záběrů. Je třeba pamatovat na to, že podzimní podmínky u vody jsou dost proměnlivé, a že některé barvy jsou viditelnější v danou chvíli více než ty ostatní.

Tohle kapr prostě nikdy nepřehlédne…

V okamžiku ale, kdy bude mít rybář pod háčkem více barev, pak je připraven „na všechno“. Tenhle jednoduchý fígl je dobré si při podzimních vycházkách občas připomenout.

Položte je do krmení

Při chytání kaprů na podzim hodně rybářů krmí tak, že k nástraze přidá jen PVA punčochu s koncentrovaným krmením. Ve chvíli, kdy rybář všechno hodí do vody, tak se PVA rozpustí, a okolo nástrahy se vytvoří lákavé krmné místečko. V opravdu studené vodě je dobré používat jemnější krmné směsi, ve kterých je nějaká silně vonící/páchnoucí surovina (třeba kusy belachanu).

Pokud takto výrazná pop-up kulička bude nad lákavým krmením, kapr ji určitě bude chtít ochutnat

Ale zpátky k oné metodě: V momentě, kdy vytvoříme z jemného krmení lákavé místečko, tak právě nad ním se nadzvednou malé kuličky. To vypadá prostě dokonale! Proto doporučuji, abyste při chytání s touto nástrahou používali právě tuto metodu, která vás nikdy nezklame! Jestli chytáte na feeder nebo krmítko, pak není PVA nutné. Krmítko totiž vytvoří stejný efekt…

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -