DomůNovinkyKonec masakrování candátů? Rybáři chystají přísnější pravidla na TOP revíru v Čechách!

Konec masakrování candátů? Rybáři chystají přísnější pravidla na TOP revíru v Čechách!

- Reklama -

Rybáři ze Severočeského územního svazu se rozhodli lépe chránit populace dravých ryb v Nechranicích. Právě tato lokalita patří dlouhodobě k nejlepším rybářským revírům v České republice, a to právě i díky bohatým úlovkům dravců. Jenže! Severočeským rybářům došla trpělivost s decimováním mladých ryb. Hlasitě se mluví například o zavedení minimální délky nástražní rybičky…

květnu 2021 Severočeský územní svaz uvedl: „S ohledem na mimořádný rybářský tlak v podzimních měsících budou zváženy návrhy na stabilizaci dravých ryb v ÚN Nechranice (například minimální délka nástražní rybičky apod.)“

„O opatřeních budou jednat orgány Severočeského ÚS, návrh vznese hospodář ÚS. V minulém roce patřila například ÚN Nechranice mezi jedny z nejlepších revírů na candáta v celém ČRS, v případě okouna dokonce byla nejlepší ČRS,“ řekl pro InRybar.cz mluvčí severočeských rybářů Jan Skalský.

Anglická dokonalost: Nadupaný naviják na kapry za super nízkou cenu!

Severočeský územní svaz si uvědomuje zranitelnost malých dravců, a proto o zmíněných opatřeních mluví čím dál hlasitěji. „Problémem v případě dravých ryb je jejich poměrně vysoká citlivost. I při puštění je mortalita těchto ryb mnohem větší než v případě kaprovitých. Ať již se může jednat o poranění háčkem, nebo například rychlé vytažení z hloubky. I když ryba po puštění odplave, často i tak uhyne, pokud s ní nebylo vhodně manipulováno nebo byla poraněna, ač to ani nemusíme poznat,“ vysvětluje mluvčí severočeských rybářů.  

Úplným extrémem je potom lov na nástražní rybičku, kdy někteří rybáři nechávají dravce „zažrat“. V takovém případě končí někdy puštění malého candáta jeho smrtí. „A to samozřejmě nemluvím o zlozvyku některých „rybářů“, kteří nechají třeba candáta při lovu na rybičku doslova zažrat tak dlouho, než dokouří cigaretu. Poranění bývají fatální. Problémem je, že jsou často doslova decimovány mladší populace těchto ryb,“ dodává Jan Skalský.

A dalším důvodem pro zavedení zmíněných opatření je i to, že rybář je schopen nachytat větší množství malých candátů za jednu vycházku. „Pokud jak se říká berou, může se jevit jako úspěch, pokud rybář uloví během vycházky třeba i desítky kusů candáta, z toho řadu mladších ryb. Ale i když všechny pustí, tak určité procento ryb, které pravděpodobně uhyne, a nedoroste větší velikosti, je velice významné,“ zakončuje Jan Skalský.

 

Úlovky dravců v Severočeském ÚS v roce 2020

Candát obecný: Bylo vykázáno 7828 ks candáta o celkové váze 16 195 kg (2,07 kg/ks). Z toho na ÚN Nechranice, která byla třetím nejúspěšnějším revírem ohledně této ryby v ČRS připadalo cca 4200 ks o váze 7600 kg.

Štika obecná: V roce 2020 si rybáři ponechali celkem 5166 ks štiky o váze 11 098 kg (2,15 kg/ks). Z toho např. na ÚN Nechranice bylo ponecháno cca 850 ks štiky o celkové váze 1800 kg.

Sumec velký: Z revírů bylo odneseno 1016 ks sumce o celkové váze 9452 kg (9,3 kg/ks). Z hlediska úlovků jsou nejúspěšnější revíry na řece Labe.

Bolen dravý: Rybáři si ponechali 382 ks bolena o celkové váze 968 kg (2,53 kg/ks).

Anglická dokonalost: Nadupaný naviják na kapry za super nízkou cenu!

Okoun říční: Bylo ponecháno 5793 ks okouna o celkové váze 2991 kg, průměrná váha ponechaných ryb tedy byla 0,52 kg/ks (průměr ČRS 0,25 kg/ks). ÚN Nechranice byla s cca 2900 ks a 1700 kg okouna nejlepší revír v ČRS.

INFO: Kompletní data o úlovcích v Severočeském ÚS

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

13 KOMENTÁŘE

  1. Stejně i když dají rybičku cca 15 nebo 20 cm tak si akorát dají někteří teď cigarety dvě. A ty 40ky na tom budou stejně. A to samé s umělou nástrahou minimální 15 cm. Aspoň bude více chráněny okoun.

    • Přesne tak,jednohak a velikost rybky to jsou chuji,když byli 2 trojhačky sekl jsem hned a vždy v ptamě,ted to vypada že začnu kouřit🤣🤣🤣

  2. Na Lipně je již mnoho let nástražní rybka dvacet centimetrů a taky to jde. Nevidím problém to udělat celosvazově. Alespoň by ti nenažranci nebrali i ty dravce, kteří se tak tak perou se zákonnou mírou.

  3. Přesne tak,jednohak a velikost rybky to jsou chuji,když byli 2 trojhačky sekl jsem hned a vždy v tlamě,ted to vypada že začnu kouřit🤣🤣🤣

  4. Kézby toto zavedli i na Orlíku, jak na zimu padá hladina tak nahoře kde se dostane voda do starého koryta tam jsou na podzim JATKA!!! A straz stim nic nedělá,,, domorodce nikdo kontrolovat nejde

  5. Z desítek malých candátů které je schopen za pár dní nasekat na gumu schopný sportovec jich ovšem také obvykle hodně nepřežije, o čemž se obvykle taktně mlčí. Někdy se mmi zdá, že mnozí borci zapomínají že jde o živé tvory a pletou si je s nářadím v oblíbeném fitku. To už je výrazně lepší odnést si od vody ty své dva zažrané chycené na nástrahu přiměřenou očekávanému úlovku.

  6. Romane meleš blbosti nevíš o čem mluvíš radši si zajdi do FITKA. Věnuji se přívlači už delší dobu u nás i v cizině a nikdy jsem neviděl mrtvé malé candáty po chycení na gumu a puštěné jedině s háčkem v jícnu od lovu na rybyčku. Třeba ve Španělsku by muselo být plné Ebro mrtvých candátů když není problém 50 ks na osobu za den.

  7. Na podzim jsem byl svědkem toho, že jakmile byli candáti vytaženi z hloubky přes 12m, ve většině případů nebyli schopni se potopit a to byli vytahováni pomalu……pozoroval jsem rybáře na gumovém člunu, jak na přívlač vytáhli několik desítek kusů z hloubky 14m cca 35-50cm a libovali si, jak skvěle berou a jakej to je rajc! A o 100m dále měli rackové hody. A takových tam bylo celý podzim hodně. Takže zákaz rybky to asi nezachrání, max. sníží rybářský tlak.

  8. Poděkujte panu Wagnerovi a jeho “super ochranářským” videum z loňského roku. Ten ať si drbe hlavu, co provedl. Jsem místní a to co se stalo po jejich zveřejnění nechtějte nikdo vědět. Kam jsem dohledl tak lod i 40 za den.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -