skingbranding-banner

Mizí ryby! Antikoncepce mění ryby v českých vodách! Pár kapek by „zmutovalo“ celé Lipno!


Nejen české řeky jsou postiženy vážným problémem. Jde o to, že do povrchových vod se dostávají hormony z léčiv, které mají negativní vliv na ryby. Takže v českých řekách lze narazit i na oboupohlavní ryby! Odborník na ekotoxikologii Luděk Bláha pro Český rozhlas řekl, že oboupohlavní ryby se vyskytují téměř v každé řece v České republice. Problémem je, že tyto hormony nedokážou z vody odstranit ani čistírny. Proto bude zapotřebí je modernizovat.

Podle odborníků způsobuje v českých řekách vážné potíže třeba antikoncepce (ethynylestradiol). „Léčiv se používá mnoho, kromě steroidních hormonů a jiných humánních léčiv jsou významná i veterinární léčiva a antibiotika, která jsou speciálním problémem. Ta prostředí moc neznečišťují, ale vytváří tlak na mikroorganismy, který vede ke vzniku antimikrobiální rezistence (pozn. odolnost organismů vůči antibiotikům),“ řekl pro Český rozhlas Luděk Bláha.

„Důležité je poznamenat, že například ethynylestradiol (antikoncepce) je látka, která je účinná při koncentraci asi 35 pikogramů na litr. Abyste si to dokázali představit, to je jako kdybyste asi 10 kapek této čisté látky rozpustili v objemu plné nádrže Lipno. I při takovém zředění ta látka dokáženegativně působit na vodní organismy,“ vysvětluje Branislav Vrána z centra RECETOX.

Problémem je, že podle některých výzkumů má přítomnost antikoncepce velmi negativní vliv na ryby, především pak na samčí populaci. Některé studie totiž poukazují na to, že „zasažení“ samci nemají kvalitní spermie a při páření jsou málo aktivní. Následuje tak mnohem menší úspěšnost rozmnožení, což se negativně podepisuje na celých populacích ryb. Ryb tak ubývá.

Tento problém se musí řešit! „Evropská unie v současnosti všem členským státům přikazuje monitorovat několik léčiv v povrchových vodách celé Evropy, aby se zjistilo, jaké jsou momentální koncentrace těchto látek v prostředí a zda je potřeba dělat další opatření, aby se zamezilo jejich vypouštění do prostředí,“ ukončuje Branislav Vrána.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

Zase pytláci! Na Kolínsku pytlačili Ukrajinci! Porybní jim sebrali vybavení a předali je policii

admin | přečteno: 329x | 25.04.2018 | Žádné komentáře

Porybní na Kolínsku mají pořádně práce. Není tomu tak dávno, …

Rybář na svazovce chytal na 3 pruty a měl nastraženou rybičku! Porybní mu sebrali povolenku

admin | přečteno: 1235x | 24.04.2018 | Žádné komentáře

Hodně velkou drzost měl jeden z rybářů, který lovil na Lipně. …

Rybář brutálně zabil krásného sumce! Rybu podřízl ve vodě a nechal ji vykrvácet! Rybáři žádají tvrdý trest!

admin | přečteno: 3482x | 24.04.2018 | Žádné komentáře

Na odporný čin včera upozornil jeden z rybářů na sociálních sítích. …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *