DomůNovinkyEkologická katastrofa: Pořád se neví, co zabilo tuny ryb! Chemička od Agrofertu...

Ekologická katastrofa: Pořád se neví, co zabilo tuny ryb! Chemička od Agrofertu únik látky odmítá

- Reklama -

Ekologická katastrofa, která se odehrála na řece Bečvě, stále doznívá! Podle dostupných informací se mrtvé ryby objevují až v několik desítek kilometrů vzdáleném Přerově. Odborníci se navíc bojí toho, že se kontaminovaná voda dostane až do řeky Moravy, kde způsobí rovněž vážné potíže. Česká inspekce životního prostředí stále neví, jaká látka se do řeky dostala. Odebrané vzorky bude analyzovat například i špičková laboratoř Povodí Moravy.

„Soutok s Moravou ochránit nedokážeme. Musíme jen doufat, že se množství nebezpečné látky dostatečně rozředí,“ řekl pro iDNES.cz ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák. Reagoval tak na obavy, že se toxická voda dostane až do řeky Moravy, do které Bečva ústí. Vodohospodáři se snaží vodu co nejvíce ředit, dnes zvýšili průtok z přehrady Bystřičky.

Velké obavy vzbuzuje to, že lidé začínají přinášet informace o tom, že se mrtvé ryby objevují až v Přerově! Otázkou je, jestli je sem zanesl proud, anebo zde skutečně uhynuly vlivem kontaminované vody. Jenže! Někteří odborníci se strachují toho, že se tahle nebezpečná látka dostane až do řeky Moravy, protože soutok od Přerova leží jen kousek.

Inspektoři pořád nevědí, jaká látka se do řeky Bečvy dostala. Toxická látka zabila velké množství původních druhů ryb. „Čekáme ještě na výsledky laboratorních rozborů vody, ty zatím ukončené nejsou,“ řekla pro iDNES.cz mluvčí České inspekce životního prostředí Radka Nastoupilová. Aby odpověď na základní otázku přišla co nejdříve, zapojí se do testování například i laboratoř Povodí Moravy.

Průmyslové podniky v okolí řeky Bečvy jakékoliv pochybení odmítají. Velká pozornost směřovala například k chemičce DEZA od Agrofertu. Ta ale vyloučila jakýkoliv únik nebezpečné látky. To potvrdila i mluvčí inspektorů z inspekce životního prostředí: „Můžeme Dezu vyloučit. Stav čistícího zařízení přímo v areálu společnosti i kvalita odpadní vody byly v pořádku a u výpusti kolegové pozorovali živé ryby.“

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

3 KOMENTÁŘE

  1. Tak ve vode je nenaka toxicka latka jiz zhruba dva tydny a nikdo nevi co a odkud se vzala. Jeste bych pockal asi dalsi dva tydny a pak bych to zametl pod koberec. Jako vzdy v teto zemi

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -