DomůNovinkyNASAZOVÁNÍ: Rybáři nasadili přes 2 miliony ryb za více jak 33 milionů korun!...

NASAZOVÁNÍ: Rybáři nasadili přes 2 miliony ryb za více jak 33 milionů korun! Co nasazovali?

- Reklama -

Středočeský územní svaz se přidal k ostatním územním svazům a zveřejnil informace o nasazovaných rybách v roce 2020. Zveřejněná čísla se týkají jak mimopstruhových, tak pstruhových revírů, a také vodních ploch v režimu rybníkářství. Celkově Středočeši do tamních lokalit nasadili přes 2 100 000 kusů ryb za více jak 33 milionů korun. Dominantní rybou byl pochopitelně kapr, ovšem Středočeský územní svaz klade nemalý důraz také na dravce. Důležitou zprávou je také to, že středočeští rybáři myslí i na původní druhy ryb…

V roce 2020 středočeští rybáři nasadili přes 400 tisíc kusů kaprů. Výraznou část ale tvořili i dravci. „Tradičně nejvíce nasazovanou rybou je kapr (433 995 ks). Dlouhodobě důraz klademe na násady draviny, byť sehnat ji na trhu není jednoduché. Přesto jsou štiky (139 815 ks) a candáti (135 994) po kaprech nejnasazovanějšími rybami v našem územním svazu, a následují oblíbení líni (122 184 ks),“ uvádí středočeští rybáři.

Anglická dokonalost: Krvavé krmení z patentek a krillu! Tohle milují největší kapři

Skvělou zprávou je, že Středočeský územní svaz myslí i na původní druhy ryb. Některých středočeští rybáři nasazují nad zarybňovací plán! „Myslíme i na původní druhy ryb, a tak jsou každoročně vysazovány podoustve, u kterých je mnohonásobně překročen zarybňovací plán. Nezapomínáme na potočáky, lipany, i zde vysazujeme více, než ukládá zarybňovací plán, který v drtivé většině u jednotlivých druhů ryb překračujeme. Přesto cítíme nedostatek nabídky na trhu u parmy, bílé ryby, okouna, cejna,“ uvádí Středočeský územní svaz.  

Velmi pozitivní je to, že Středočeskému územnímu svazu se daří vysazovat i úhoře. „Jsme zapojeni do evropské podpory úhoře a vysazujeme monté, které je hrazeno z dotačního program OPR 2014 – 2020. Do uzavřených vod, které nejsou průchodné pro migraci, vypouštíme odkrmené úhoře zakoupené z vlastních zdrojů s příspěvkem od Středočeského kraje,“ nechali se slyšet středočeští rybáři.

U některých ryb se projevil nedostatek vhodné násady. O jakých rybách mluvíme? Například o bolenech! „Byli vysazeni okouni, parmy, boleni (u této ryby jsme zarybňovací plán nesplnili, protože vhodné násady bylo v roce 2020 na trhu ve středních Čechách málo). Na letošní rok máme již odpovídající množství bolena od producenta přislíbeno,“ říká Středočeský územní svaz.

Komplikace jsou cítit i u okounů, u kterých cena roste strmě vzhůru. „Rádi bychom vysazovali více okounů, ale bohužel se nám je daří sehnat pouze v omezeném množství. Okoun je v posledních letech velmi žádanou sportovní rybou, ale také žádanou rybou na export na zpracování pro své chutné maso, proto i jeho cena na trhu je na strmém vzestupu. Pro chovatele je problémem cíleně okouna odchovat do tržní velikosti vlivem jeho silnému kanibalismu a pomalému růstu. Obvykle je sloven jako vedlejší produkt ve smíšených obsádkách,“ poukazují na tento trend Středočeši.

Anglická dokonalost: Krvavé krmení z patentek a krillu! Tohle milují největší kapři

Středočeský územní svaz si nasazování ryb do svazových a vodních ploch v režimu rybníkářství často kontroluje. „V této souvislosti musíme zmínit, že se nám velmi osvědčují kontroly vysazení, které provádí členové hospodářského odboru SÚS. I když se nám nedaří pokrýt všechny tyto akce, počet kontrol neustále navyšujeme a dává nám to jistotu, že to, co je na papíře, plave i ve vodě,“ ujišťují středočeští rybáři.

TABULKA: Kompletní přehled nasazovaných ryb! Kolik se přesně nasazovalo ryb? 

 

Jak se nasazovalo v jiných územní svazech? 

Východočeský územní svaz: Vedení východočeských rybářů zveřejnilo data o nasazovaných rybách do tamních svazových vod. A ta čísla vypadají velmi dobře! To už „jen“ z toho důvodu, že východočeští rybáři výrazně zarybňují nad stanovený plán. Vedení východočeských rybářů dělá velkou radost třeba milovníkům kaprů, protože právě těchto ryb se nasazuje za skoro dvakrát více peněz, než rybářům ukládají stanovené zarybňovací plány. Ze zveřejněných dat lze ale vyčíst i jiné zajímavé údaje. Třeba to, že do východočeských vod se nasazují hlavatky, mníci nebo velké množství původních druhů ryb. Super práce!

VÍCE INFO: Východočeši nasadili skoro 600 000 kaprů za 21 miliónů korun!

Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko: Územní svaz pro Severní Moravu a Slezsko zveřejnil informace o tom, jak zarybňovali svazové revíry v průběhu roku 2020. A jsou to velmi zajímavá čísla! Z uvedených dat například vyplývá, že moravskoslezští rybáři do svazových vod nasadili kapry v hodnotě přes 18 miliónů korun! Celkový objem nasazených ryb v roce 2020 do moravskoslezských vod byl za více jak 25 miliónů korun. K zveřejněným tabulkám napsal rozsáhlý komentář rybářský technik Jakub Vávra. Tento komentář zveřejňujeme v plném znění…

VÍCE INFO: Rybáři z Moravy nasypali do svazovek kapry za 18 miliónů korun!

Redakce InRybar.cz 

Ilustrační foto: Středočeský ÚS

- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

5 KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -