DomůRybolovné technikyPřívlačPřehradní přívlač: S twisterem na boleny

Přehradní přívlač: S twisterem na boleny

- Reklama -

Gumové nástrahy nejsou tou top nástrahou na boleny. Přesto můžeme u vody narazit na situace, kdy dravci twistery spolehlivě atakují. Jak tedy přesvědčit jednu z nejopatrnějších ryb k útoku na gumovou nástrahu?

Boleni a twistery jdou dohromady v určitých momentech. Nejčastěji se s jejími záběry setkávám v létě na konci srpna. To je mé nejoblíbenější období pro lov těchto stříbrných torpéd na gumy.

Na druhou stranu. S těmito rybami se setkávám spíše náhodně. Nelovím je cíleně, nepodnikám za nimi dlouhé výpravy, abych je vystopoval. Ovšem v některých obdobích na ně prostě narazím. A těmto příležitostem se nijak nevyhýbám. Ten, kdo zažil záběr od velkého bolena, mi jistě dá za pravdu, že jde o jeden z nejúžasnějších rybářských zážitků. Bolen totiž útočí na nástrahu s neuvěřitelnou silou a agresivitou.

 

Jak je to s těmi twistery?

bolenVětší boleni mají v oblibě twistery okolo deseti až patnácti čísel. Nepoužívám žádné zvláštní tvary. Rád vláčím s klasickými gumami. Ač bych to na první pohled do bolena neřekl, tak tahle ryba má poměrně tvrdou tlamu. Proto používám ostré a hlavně pevné háčky, které vydrží nelítostný úder, a následný stisk jeho krvelačné mordy.

Nejčastějším momentem, kdy dostanu od bolena záběr, je hned po náhozu, když nástraha pleskne o hladinu. Bolen ale mnohdy zabere i na nástrahu, která klesá ke dnu, anebo po pár navinutích navijákem, když ji prudce oživím silným škubnutím špičky. V tu chvíli přichází nelítostný direkt do prutu. Bolena občas přesvědčím k útoku při rychlém bolenvedení twistera. Rychlé vedení nástrahy pak prokládám razantními škubnutími, která dodají nástraze neodolatelnou dávku agresivity. I tohle na stříbrné predátory někdy funguje.

Při vedení gumy ve vodním sloupci pochytávám prakticky všechny partie. Bolen může zabrat jak u hladiny, tak i blíže dna. V létě očekávám tyto dravce na rozsáhlých mělčinách. Nejčastěji je lovím na širé vodě, kde tito predátoři s oblibou mlsně proplouvají. Nejvíce záběrů od nich dostávám v dálkách.

 

Zase ty barvy!

twisterBarvy hrají ve světě vláčecích nástrah nemalou roli. Ovšem při lovu bolenů s gumami jsem nevypozoroval, že by měly nějaký zásadní význam. Spektrum mnou používaných (a v tomto případě úspěšných) barev je skutečně široké – od světlých po tmavé. Spíše si myslím, že boleny více než barva, láká styl vedení nástrahy. O něm jsem se v tomto textu rozepsal výše.

I když barvy dle mého nehrají zase až tak velkou roli, tak o to více je důležité období lovu. Velký bolen je mazaný jako vyčůraná dírka do sněhu. Pro něj dobře viditelné nástrahy nechává povětšinou ladem. Jenže jeho podezíravost končí v době, kdy je horší viditelnost.

Proto naše šance roste zejména při setmění. Velkou naději na prožití boleního rodea máme například při západu či východu slunce, kdy nad hladinou leží šero. V tu chvíli boleni přijíždějí z širých vod přehrad a krmí se rybkami u břehu. Další nadějné dny pro lov bolenů panují při mračnu, kdy z nebe padají přeháňky, anebo přímo v noci. Skvělou příležitostí jsou i vlny. Ty nás mohou zachránit za slunných dnů. Vlny totiž mohou při lovu u hladiny působit pro boleny jako rušivý prvek, a ti tak hůře rozpoznají rybářovu zradu.

 

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -