skingbranding-banner

SUCHO: V řekách došla voda, vodohospodáři je dopouštějí z přehrad! Hrozí obrovské úhyny ryb?


uhor

Vodohospodáři nejsou z aktuálních podmínek nijak nadšení. Vlivem vysokých teplot z řek mizí voda. Velká část měřících zařízení v řekách upozorňuje na nebezpečný stav sucha. Vodohospodářům tak nezbývá nic jiného, než řeky „dotovat“ vodou z přehrad. Jenže! Ne na všech řekách jsou postavené nádrže, proto některé toky bude trápit nízký stav vody i nadále. Problémem je, že v takovýchto lokalitách může dojít ke kyslíkovému deficitu, což by mohlo vést k velkému úhynu ryb.  

„Nádrže v tuto chvíli prokazují svůj účel. Aktuálně upouštímě víc vody, než mají přehrady na přítocích, abychom udrželi život v řekách a nedocházelo ke kyslíkovému deficitu. Nadlepšováním pomáháme ředit vody, která v době sucha ztrácí na kvalitě,“ řekl Novinkám generální ředitel Povodí Moravy Václav Gargulák.

„Například do Vranova přitéká 1,3 kubíku za sekundu, ale Dyji na odtoku nadlepšujeme na 5,7 kubíku. Podobně do vírské přehrady přitéká 1,2 kubíku a odtéká z ní 2,1 kubíku, do vodního díla Boskovice 17 litrů za sekundu a z nádrže odtéká 95 litrů,“ popisoval Novinkám tiskový mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Právě na jihu Moravy patří horká léta k těm nejnebezpečnějším. Například v červenci roku 2013 uhynulo na Dyji v Bulharech pod Novými Mlýny kvůli kyslíkovému deficitu 10 tun ryb. A bohužel, mezi mršinami leklých ryb byly i trofejní kusy. Tomu se snaží vodohospodáři předejít.

PŘIPOMEŇTE SI: 10 tun uhynulých ryb na Dyji. Ryby neměly dostatek kyslíku

Potíže s nízkými průtoky ale nehlásí pouze vodohospodáři z jihu Moravy. Své starosti mají například i pracovníci Povodí Labe. „V povodí Labe hydrologové monitorují velikosti průtoků na úrovni 30 až 70 procent dlouhodobého červnového normálu,“ řekla Novinkám mluvčí Povodí Labe Jana Burianová, která zároveň dodala, že v Přelouči je dlouhodobý průměr průtoku Labe 40,2 metrů krychlového za sekundu, ale 6. června klesl na kritických 17,4 metru krychlového za sekundu.

Přesto, Povodí Labe má zásoby vody v nádržích na vysoké úrovni. „Zaplněnost zásobních prostorů našich vodních děl se pohybuje v rozmezí 73 až 100 procent,“ řekla Burianová. Takže i Povodí Labe nic nepodceňuje a pomáhá navýšit průtoky v řekách.

Redakce InRybar.cz

Ilustrační foto: archiv InRybar.cz

Nové články v rubrice

candat

Na pořad s Jakubem Vágnerem přispěje ministerstvo zemědělství 4,5 milionů korun

admin | přečteno: 3274x | 24.07.2017 | Žádné komentáře

Ministerstvo zemědělství chce přispět na televizní pořad s Jakubem Vágnerem částkou …

sumec

VIDEO: Fantazie! Sumec o váze 125 kilogramů a délce 262 centimetrů!

admin | přečteno: 7674x | 19.07.2017 | 1 komentář

Báje a legendy o obrovských sumcích, jejichž váha s přehledem přesahuje …

krajina

AKTUÁLNĚ: 30 denní lístek je pořád zadarmo! Jak dlouho ještě? Nikdo neví!

admin | přečteno: 2080x | 19.07.2017 | 1 komentář

Rybářské lístky na 30 dní jsou stále zadarmo. Alespoň ještě …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>