DomůRybolovné technikyPoloženáRYBÁŘSKÉ EXPERIMENTOVÁNÍ: Lov kaprů z hladiny

RYBÁŘSKÉ EXPERIMENTOVÁNÍ: Lov kaprů z hladiny

- Reklama -

Lov kaprů v létě můžeme posuzovat ze dvou pohledů. Z prvního úhlu pohledu patří léto k těm nejlepším obdobím pro lov kaprů, z toho druhého jsou ale nejteplejší měsíce těžkým časem, který protkává nepříjemná kapří pasivita. Jenže nic není ztraceno, a to ani v tom případě, kdy kapři neberou! Je zapotřebí, aby rybář okamžitě reagoval na aktuální podmínky promyšlenou změnou strategie. Pak šance na záběr raketově roste!

V létě bývá nejčastějším problémem to, že kapři v prohřáté vodě příliš nepřijímají potravu, a jen tak ledabyle postávají na hladině. Sice se je můžeme pokusit krmením dostat ke dnu, ale tato taktika lépe funguje až v noci. To „letní kapři“ berou spolehlivěji! Při parných dnech, kdy se do zrcadlové hladiny opírají sluneční paprsky, je lepší změnit taktiku. Ale jak chytat na položenou a mít přitom naši nátrahu na hladině? Je to jednoduché! Vyzkoušejte mlaskačku!

AKCE: InFish.cz rozdává dárky ZDARMA!

 

Lov ryb na mlaskačku: Jak navázat montáž?

Většina rybářů při tomto způsobu lovu nepoužívá olovo. Jenže pokud vyvezeme naši nástrahu do větší vzdálenosti, pak absence olova může znamenat hodně promarněných záběrů. Logika věci mluví jasně – pokud nemáme olovo, pak zásek není tolik razantní, a háček se jednoduše do kapří tlamky nemusí zaseknout. Proto vás naučíme jednoduchou montáž na mlaskačku s olovem. Ale dopředu upozorňujeme, že tato montáž je spíše vhodná na vodách, kde se může vyvážet. Později si vysvětlíme proč.

Navázat montáž na mlaskačku není nijak složité. Na kmenový vlasec je zapotřebí nejprve navléct průběžné olůvko. Jeho gramáž volíme podle našeho uvážení, ale osobně mám nejraději váhu zátěže až od 80 gramů. Tato gramáž mi totiž zajišťuje bezproblémové zaseknutí ryby i v poměrně velké vzdálenosti. Pod olůvko poté navlékneme korálek, který chrání uzlík pod zátěží proti odření, anebo jiném poškození. Jelikož při této montáži nepoužíváme obratlík, je zapotřebí pod korálek přicvaknout malý broček nebo kuličku plastického olova (nebo i silikonovou zarážku). Tyto komponenty slouží jako jakási zarážka.

mlaskacka

Proč nepoužíváme obratlík? Jelikož potřebujeme, aby byla montáž co nejnápadnější, pak se snažíme co nejvíce eliminovat rušivé součásti. A k nim obratlík určitě patří. Jak tedy ale připevníme háček? Je to jednoduché! Pod zarážkou uvážeme smyčku. Touto smyčkou následně protáhneme návazec s háčkem, na jehož konci je také smyčka. Připevnění tohoto návazce není nijak složité. Smyčkou na kmenovém vlasci protáhneme háček, který následně ještě protáhneme smyčkou na samotném návazci, a vše utáhneme. Toto navázání je velice rychlé, ale také velmi pevné.

kapr

K ještě větší nenápadnosti montáže nám mohou napomoci použité navazovací materiály. Například návazec s háčkem vážeme z fluorocarbonu. Jde o čiré vlákno, které má velice dobrou pevnost. Díky jeho zbarvení je ve vodě takřka k nerozeznání, takže kapři jej jednoduše nevidí. Fluorocarbon je tím nejlepším vláknem pro vázání návazců na mlaskačku.

 

Ideální nástrahy na mlaskačku: Vsaďte na klasiku!

repkacPři lovu ryb na mlaskačku chytáme na hladině. Proto musíme používat takové nástrahy, které jsou plovoucí. K těm nejosvědčenějším patří nástrahy z pečiva. Můžeme použít klasický rohlík, housku nebo chleba. Potíží ale v tomto případě je, že tyto nástrahy nemají ve vodě takovou výdrž. Takže lepší volbou je, když na háček připevníme „upravenou“ nástrahu z pečiva – měkčený rohlíkáč nebo řepkáč.

Tyto nástrahy jsou vyrobené právě z klasického pečiva, ale díky kvalitním výrobním postupům vydrží ve vodě podstatně delší dobu – při našem testování vydržely nahozené i mekceny_rohlikacněkolik hodin. Je zapotřebí si uvědomit, že není vhodné, když neustále montáž na mlaskačku přehazujeme. Ryby musí mít pro sbírání potravy na hladině klid! Proto spíše doporučujeme používat „upravené“ nástrahy z pečiva, které vydrží na háčku (nebo pod ním) výrazně delší dobu a šance na pěkný úlovek je tak mnohem vyšší!

Další osvědčenou nástrahou jsou měkčené extrudy. Tato zajímavá nástraha má atraktivní „gumovou“ konzistenci, a velice dobře drží na háčku. Měkčené extrudy jsou perfektní pro nastražení pod háčkem. Jelikož jsou drobnější velikosti, můžeme z nich pod háčkem vytvářet překrásné řetízky. Navíc, při nastražení extrud zapichujeme háček přímo do řetízku. Tímto způsobem jej nádherně skryjeme, a návazec je tak ještě nenápadnější! Jen Extrudydávejte pozor, abyste extrud nedali pomálu! My máme vyzkoušené to, že extrudy spolehlivě plavou na hladině, když jich je pod háčkem minimálně 6 (jenže záleží na typu háčku). Lepší ale je, když jich nastražíte ještě více. Na letní chytání jsou nejlepší měkčené extrudy s příchutěmi vanilky, medu, jahody nebo scopexu.

extrudy

Při lovu ryb na hladině můžeme pochopitelně použít i plovoucí boilies. Tato nástraha také velice spolehlivě plave na hladině, takže rozhodně se nebojte plovoucí boilies použít. Tuto nástrahu nastražujeme pouze pod háček. Je lepší, když pod háček připevníme minimálně 2 kuličky plovoucího boilies. Takhle máme skálopevnou jistotu, že nástraha bude skutečně na hladině, a nebude se vznášet kdesi ve vodním sloupci. I v tomto případě je lepší sáhnout po ovocném boilies – například švestce nebo broskvi.

Tip: Kompletní nabídku nástrah na chytání kaprů z hladiny za super ceny naleznete v rybářských potřebách v Praze 6 na ulici Bělohorská 8

 

Jak chytat na mlaskačku?

Jak už jsme se zmínili výše – montáž na mlaskačku s olovem je vhodnější na revírech, kde se může vyvážet. Tuto montáž používáme při lovu ryb z hladiny, které se nacházejí ve větší dálce. Je to jednoduché. I průběžné olovo nám zaručuje to, že rybu úspěšně zasekneme daleko od břehu. To s montáží na mlaskačku bez olova nezaručujeme – tato montáž je vhodná spíše při lovu ryb u břehu.

kapr

Při lovu ryb na mlaskačku s olovem musíme dodržovat několik zásad. Při vyvážení nejprve spustíme na dno průběžné olovo, a až ucítíme, že je zátěž na dně, pak položíme plovoucí nástrahu na hladinu. Pokud bychom totiž hodili celou montáž do vody najednou, a k tomu bychom ji ještě dopnuli, pak by se nástraha na hladinu vůbec nedostala. Proto je tato montáž vhodnější při vyvážení.

AKCE: InFish.cz rozdává dárky ZDARMA!

Při lovu na mlaskačku s olovem nenapínáme celou montáž úplně „napevno“ – tady platí zase stejný příklad – nástrahu bychom stáhli pod hladinu. Pochopitelně, pokud nám silon udělá velký oblouk, pokusíme se jej co nejvíce vyrovnat, ale montáž skutečně nedopínáme úplně! A nebojte se, že byste při volnějším nastražení na hladině nepoznali záběr. Pokud kapr nalezne naši nástrahu, která ho navíc zaujme, pak zažijeme tu nevzrušující „jízdu“ celé sezóny. Lov ryb na mlaskačku je skutečným zážitkem!

Přejeme vám mnoho štěstí u vody!

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -