DomůOstatníRybářské komentářeČeský rybářský svaz jednou zanikne. Ale kdy?

Český rybářský svaz jednou zanikne. Ale kdy?

- Reklama -

Poslední data z Českého rybářského svazu prozrazují, že členská základna se za poslední rok scvrkla o 1,8 %. Tento údaj nevypadá nijak hrozivě, ale pokud si jej převedeme, tak z něho vyplývá, že ČRS přišel přibližně o dalších 4000 rybářů. V současnosti tak nadále pokračuje trend zmenšující se základny ČRS.

Neblahá situace, kdy odcházející generaci rybářů nenahrazuje dostatečný počet těch nových, má zřejmě několik příčin. Mezi první faktor můžeme zařadit to, že svaz nepracuje dostatečně efektivně s veřejností. Nedostatečná prezentace rybářství v širším povědomí lidí pak vede k nízké propagaci lovu ryb, což vede k mrzkému zájmu o něj. A ano, zastaralé a mnohdy nepřehledné stránky ČRS prostě nestačí! Je třeba poskytovat informace o tuzemském rybářství i na jiných místech v přehledné a jednoduché formě.

prutOtázkou ovšem zůstává, jestli z členské základny mizí i zkušení rybáři kvůli značně osekaným možnostem, které u vody mají. Je potřeba říci, že ČRS nedostatečně reaguje na požadavky početných skupin rybářů, kteří požadují „moderní“ změny v rybářských pravidlech. Jde například o možnost lovu ryb na 3 pruty, nočního rybolovu či o lov ryb v zimních měsících pod ledem. Nepřísluší mi rozsoudit to, zdali jsou tyto návrhy správné či nikoliv, ale podobné požadavky na tyto změny padají. Rybáři již několikrát z vrchních pater svazu slyšeli, že se o těchto nových možnostech jedná, ale až na pár výjimek se situace nijak nemění.

kaprDalším důvodem pak může být jednotvárná obsádka ryb. Určitě každý rybář si všiml, že hlavním artiklem našich vod je kapr. Ovšem neblahé situaci okolo dravých nebo říčních ryb, jejichž počty ve většině případů strmě klesají, se nikdo nevěnuje. Někde to došlo až tak daleko, že rybám by slušelo zařazení na Červený seznam ohrožených druhů. Otázkou tedy je, proč na tuto skutečnost svaz nereaguje? Proč se do tuzemských řek neustále rvou pstruzi duhoví nebo siveni a stojaté vody okupují tuny kaprů? Odpověď je jednoduchá. Velká část rybářů to chce a budoucnost našich původních ryb jim je naprosto ukradená.

 

Začarovaný kruh

pstruhNěkterým rybářům je totiž úplně jedno, co z vody vytáhnou. Důležité pro ně je jen to, aby z ní něco vytáhli. A proto oželí lepší budoucnost pstruhů potočních nebo lipanů, která by stála tolik peněz, že by se do našich řek nasazovalo pouze pár podměrečných ryb. Na nic víc by finance nevystačily.

Proto přichází v úvahu druhá varianta. Svaz za peníze na rybí násadu rybářům nabídne nádherně urostlé duháky, kteří jsou levnější, a proto jich může do našich toků nasypat mnohem více. Jenže výdrž těchto ryb v našich tocích se počítá na velice krátkou dobu, a tudíž v pozdější části sezóny nemají naše řeky už co nabídnout, protože jsou bez ryb. A sivenjejich atraktivita je tatam.

To, že rybáři potřebují atraktivní vody, lze vidět i na jiném příkladu. Na mimopstruhových vodách v hlavní sezóně povětšinou platí, že rybáři mohou lovit pouze v určeném časovém úseku s pomocí omezených možností. Jen na některých revírech platí výsady nočního rybolovu nebo možnosti vyvážení nástrah a návnad. Tyto skličující okolnosti ale mohou pro některé rybáře znamenat neakceptovatelný problém.

 

Konkurenti svazových vod No. 1

Proto nemalá část rybářů volí jinou možnost a své zraky obrací k soukromým revírům. Zde za poměrně přijatelnou úplatu mohou provozovat lov s mnohem širšími možnostmi. Při lovu většinou mohou vyvážet své nástrahy a návnady, lovit na více prutů a bez jakéhokoliv časového omezení, tedy nonstop. Tyto podmínky rybáři velice horlivě vítají a obliba soukromých revírů tak stoupá.

Navíc soukromé vody povětšinou nabízí i velice pestrou rybí obsádku. Můžete zde ulovit velké ryby nejrůznějších druhů. Kapitální kapři a amuři jsou častými úlovky na těchto pstruhtypech vod. Oblíbenými lákadly posledních sezón jsou například i velcí jeseteři nebo barevní kapři.

Důležité ale je, že na soukromých vodách si zadovádí i fanoušci vodních predátorů. Rybáři mohou při vláčení narazit na velké štiky nebo candáty, anebo se mohou bavit lovem divokých duháků a sivenů, kteří ve svazových tocích už dávno nejsou, protože jsou zakrátko vychytaní, a jejich stavy nejsou tak často doplňované.

 

Souboj o budoucnost

Je tedy logické, že někteří rybáři raději budou investovat do povolenek na soukromé vody, které jim toho nabídnou mnohem více, než ty svazové. A bude velmi zajímavé sledovat velice ostrý konkurenční boj svazových vod proti těm soukromým. Je nutné nastínit, že soukromé revíry bohatou rybí obsádkou a benevolentnějšími podmínkami lovu ty svazové naprosto drtí. I proto je jich v naší zemi tolik.

Jenže to není dobrá zpráva pro svaz. Ten přichází kvůli snižujícímu se zájmu rybářů o peníze a tuzemské svazové vody o důstojnou budoucnost. ČRS by se tak měl zamyslet, jakou cestou se vydá. Začíná totiž hrát o všechno.

 

Soukromé nebo svazové revíry? Co je podle Vás lepší? Napište svůj názor do diskuze pod článkem! 

Autor: Viktor Krus

Foto: autor, Patrik Truhlář a Tomáš Horáček

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

5 KOMENTÁŘE

  1. Souhlasím. Mám rybářský lístek teprve prvním rokem, a nestačím se divit, co všechno je zakázané, a jak jsou osekané možnosti rybolovu u svazových vod. Na to, kolik mě stál lístek a povolenka – přiznám se, že jsem měl trochu jiná očekávání, a příští rok již také nejspíš lístek obnovovat nebudu.

    Soukromé rybníky jsou mnohem lépe zarybněné, je zde možnost lovit na tři pruty, noční rybolov také není problém (mimo jiné tomuto zákazu tak trochu nerozumím : (, a když porovnám cenu lístku a povolenky, a cenu rybolovu na soukromáku, zas až tak velký rozdíl to není.

    Jestli se tyhle záležitosti brzy nezmění, obávám se, že počtů rybářů (alespoň na svazových vodách) bude ubývat i nadále…

  2. Plně souhlasím s timto článkem! Proč neni zveřejněno jaké množství- třeba kapru s
    velikosti od do na svazových vodách bylo zarybněno-určitě by to nebyl evidenční problém.
    Ceny povolenek stoupaji a množství ryb ubývá.

  3. Také snim souhlasim jenže kdyby se povolilo vše co je napřiklad na soukromakách tak za 1 si nebudem mit kam ani sednout protože bude kolem vod takovej bordel že si to človek neumí ani představit protože není člověk jako člověk a za 2 podle mě také bylo hodně kapitalních ryb odnešeno právě do soukromích reviru za 3 hlavně to nahraje masařum dyt vidim co se děje v dnesni době má to sotva míru a už to rve do veziru kdyby moch tak mu šlapne na vocas za 4 ja bych se maximalne priklonil k lovu ryb nonstop jen v mesicích červenec a srpen a zvednul bych u některých ryb miru a hlavně bych stanovil horni míru napřiklad kapr mira od 48 do 60cm at to taky muže kapku vyrust a stanou se znich kapitalni ulovky a hlavně bych posílil rybářskou stráž at se uhlidaj nepoctivci protože soukromák ma svou straž a uhlida jednu vodu a na svazový vody je jich malo

  4. Jako příklad uvedu revír na Mělníku pod cukrovarem tam se vybudovala cyklostezka je tam zákaz vjezdu a tím to končí .Přitom když tam cyklostezka ještě nebyla tak jsme se v pohodě s cyklisty srovnali nikomu nikdo nepřekážel. Stálé platíme ,ale revíru je míň ,samej zákaz,,,s této strany nesmíš chytat ,tady nesmíš zakrmovat,o čtyřiadvacítce ani nemluvím.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -