DomůOstatníRybářské komentářeNÁZOR: Masakry okounů už musí skončit. Nastal čas omezit počet úlovků

NÁZOR: Masakry okounů už musí skončit. Nastal čas omezit počet úlovků

- Reklama -

Okoun je z pohledu některých rybářů tou nejkrásnější rybou v našich vodách. A musím se přiznat, že mezi tyto rybáře se řadím i já sám. O to více mě trápí některé pohledy na zmasakrované okouny.

Tu situaci jsem i na konci minulé sezóny zažil hned několikrát: s vláčecím prutem jdu okolo rybářů, kteří chytají na nástražní rybičky. A právě u některých z nich vidím zabité okouny. Některý rybář jich má u sebe 2, jiný 4 nebo 5. Stačí, abych prošel malou zátoku, a celkový počet pobitých ryb jde do desítek. Je tenhle pohled v dnešní době „normální“?

 

Počty ponechaných okounů výrazně klesly

Hned na začátek chci zdůraznit, že nikomu neupírám právo na ponechání ulovené ryby. Nejsem ortodoxním vyznavačem metody chyť a pusť. Zároveň ale věřím, že v současné době má existovat nějaká „zdravá míra“, která zabrání úplnému vyplenění některých vod.

Protože za desítky let, co se pohybuji okolo našich vod s prutem v ruce, jsem „okouní zkázu“ zažil na mnoho revírech. A určitě nebudu sám! Stačí si jen vzpomenout na dřívější doby, kdy okouni byli na drtivé většině našich vod hojně zastoupenými rybami. A dnes na některých lokalitách prakticky vymizeli.

Také čísla z Českého rybářského svazu hovoří jasně: od roku 1990 do roku 2003 se každoročně z našich mimopstruhových vod odneslo přes 100 000 kusů okounů. A od té doby tahle čísla strmě klesají! Jak moc? Pro představu: od roku 2019 nepřesáhl počet odnesených kusů okounů z mimopstruhových revírů 30 000 kusů. A v roce 2021 to nebylo ani 20 000 kusů.

Moc bych si přál, aby to bylo tím, že rybáři se naučili okouny pouštět. Opravdu bych tomu chtěl věřit. Ovšem z mého pohledu je to z velké části efekt dřívějších masakrů, kdy v některých lokalitách se stavy okouna dostaly do opravdu kriticky nízkých hodnot.

 

Hájení ani míra nestačí

V Územním svazu pro Severní Moravu a Slezsko platí míra okouna 15 centimetrů a doba hájení od 1. ledna do 15. června. Kdekdo by si mohl pomyslet, že tato opatření okouny ochrání před pleněním, ale já jsem v tomto ohledu skeptik.

Na jednu stranu jsem nesmírně vděčný, že podobná opatření se povedlo prosadit, přesto to nejzásadnější z mého pohledu chybí. Co mám na mysli? Omezený počet ponechaných ryb. Ano, někdo mi může oponovat, že omezení už platí – 7 kilogramů ryb denně. Ale asi každému je jasné, že v případě okounů toto není dostačující ochrana.

Protože do limitu 7 kilogramů se „vleze“ opravdu hodně ponechaných okounů. A pak jsou právě k vidění ony scény, kdy jeden rybář má u sebe 4 a více okounů, kteří s přehledem přesahují 30 centimetrů. Je třeba si připustit, že rybář s jemným splávkem a malou rybkou může doslova „vybít“ hejno slušných ryb, které mohou být pro tamní populaci stěžejní z pohledu dalšího rozmnožování.

Co navrhuji? Líbilo by se mi něco podobného jako u ostroretky stěhovavé. Právě v Územním svazu pro Severní Moravu a Slezsko platí omezení, kdy si rybář může ponechat 5 ostroretek denně a 15 ostroretek týdně. Tyto počty jsou u okounů podle mého názoru pořád dost nadsazené, představoval bych si maximálně 3 okouny denně a třeba 10 ryb týdně. Co myslíte?

 

Okoun potřebuje pomoc

Dle mého názoru je ochrana okounů důležitá i proto, že se nesadí v takovém množství, jako ostatní dravci. Okouni se jednoduše musí postarat „sami o sebe“. I proto tyto dravce tolik miluji, jenže na některých lokalitách právě tento fakt stál za jejich destrukcí…

A teď nemluvím pouze o rybářském tlaku, ale také o zhoršení podmínek pro jejich výtěr. Je třeba si uvědomit, že každá lokalita se nějakým způsobem vyvíjí, takže z některých tak vymizely ideální lokality pro výtěr okounů. Třeba už jen z toho důvodu, že se hustá křoviska vykácela kvůli rekreačním zájmům.

Dalším problémem pak může být (na některých vodách) manipulace s vodou. Asi každý rybář se setkal s tím, že při jarních procházkách našel uschlé jikry, které ještě před několika dny byly ve vodě. Tohle je další problém, který okouny může „kosit“.

Když se do tohoto všeho pak započte i neúměrný rybářský tlak, který není omezen počtem ponechaných úlovků (fakticky je), pak si na mnoha vodách zaděláváme na problém. A znova: na některých lokalitách, na kterých jsem v minulosti chytal velké množství okounů, jsme si na ten problém už zadělali.

 

Proti okounovi hraje čas

Teď mě prosím berte v obecné rovině: okouni jsou dravci, kteří nerostou nějak extra rychle. Třeba zmíněný kus okolo 30 centimetrů může být i 6 nebo 7 let starou rybou. A teď si představte, že rybář jich za vycházku odnese více.

V tu chvíli pak musíme čekat další roky na to, až se ono zdevastované hejno obnoví. A někde se ani nemusí obnovit, protože se třeba zhoršily podmínky pro výtěr ryb nebo prostě zmizely generačně vhodné ryby. Výsledek je v každém případě jeden: úbytek okounů a konec „pruhovaných časů“.

Proto vás prosím: pokud půjdete letos na členskou schůzi, a já věřím, že půjdete, zkuste na ní navrhnout omezení počtu úlovku okouna. Tohle je totiž jediná cesta, jak toho dosáhnout. Že to nemá cenu? Velký omyl! Podívejte se, jakou ochranu například vybojovali kapraři u velkých kaprů.

Každý návrh se počítá!

Text a foto: Viktor Krus (InRybar.cz)

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

57 KOMENTÁŘE

    • Ahoj, okouny chytám už 30 let, . Dřív to bylo na žížaly, potom na rybičky a posledních 15let na přívlač na gumy. Rybářů si myslím je přibližně stejně, ale čeho je mnohonásobně víc je rybožravých ptáků a savců. Další problém je kolísání hladiny přehrad, nepamatuji, že by se dříve takto hýbalo s hladinou. Myslím si, že tam je důvod toho, že je méně okounů. Zákaz, omezení počtu ryb, omezení počtu docházek, potom může přijít zákaz chytání na živočišné nástrahy, zákaz muškaření atd., to nezachrání možná jenom oddálí zmizení okounů.

  1. Myslím, že by se mělo chytání úplně zakázat,. Co tak jenom platit povolenky a chodit se dívat jen k vodě?
    Proboha co se s těma penězma dělá? Však ty povolenky, ryb. lístky,brigády,členské a další nějaké poplatky k tomu stojí tolik tisíc?!!! Kde ty peníze tečou? Kdysi bylo ryb a povolenky stála pár korun….

    • Naprostý souhlas, už mám těch zákazů plné zuby. Kdyby můj děda či otec vstali z nebe nestačili by se divit, co tu chytří rybí ekonomové vymýšlí.

    • Tečou do údržby revírů, protože třeba územní svaz pro Moravu má většinu revíru v nájmu a to ročně stojí miliony pak máte sekání trávy, údržba cest a chodníků.

      • To je sice pravda, ale i ostatni svazy maji vody v najmu, jen za jinou cenu. Proc, to asi vim, ale rict to, tak me vylouci ze svazu. Proste nekde se ,,ojebava“ vic a nekde min…

    • Zdravím nechci být nepříjemný, ale jde mi o to, proč jste nezavojal rybářskou stráž?. Vždyť je jasné že tito rybáři chystaly na nástražní rybky menší než je povoleno. Alespoň v našem kraji je povoleno 12cm, méně než. To nechápu zase pláč a nic se pro to nedělá. Beru info z vašeho článku

  2. Nezlobte se na mě, ale tohle je tendenčně napsaný článek až je mi z Vás trochu smutno.. Zamyslel jste se někdy nad tím, že ve Vámi vzpomínaném roce ’90 líbilo mnohem více rybářů na rybku než dnes? Že v roce devadesát 90% lovících lovilo proto,aby si rybu odnesli? Nebylo by rozumější vytáhnout si vlastní hlavu ze svého pozadí a kritický se podívat i na to, kam se od roku ’90 posunula přívlač samotná (především UL) a jak se změnilo chování a vybavení lovících?? Tam najdete nemalou část odpovědí.. Dále se na problematiku podívejte i z jiného úhlu než jen čistě z pohledu samotného sportovního rybolovu, ten je jen špičkou ledovce. Spoustu revírů bylo v minulosti štědře dotováno ročním i vetším okounem při výlovech rybníčních soustav ústících do rybářských revírů (dnes není, protože obsádky kapra jsou v těch chovných rybnících tak vysoké, že vyžerou veškerý zooplankton a hospodaří se téměř výhradně jednohorkově, takže jediná „plevelná ryba“, která v takovém systému hospodaření dovede prosperovat je střevlička východní), u mnoha menších vod jsme si zavařili sami a to K70, protože i kapr je jikrožrout a i velký kapr se živí hrubým zooplanktonem a pokud biomasa kapra na hektar stále roste, je jeho predační tlak na potravní základnu plůdků dravých i nedravých ryb stále vyšší a proto je přirozená reprodukce těchto ryb paradoxně omezena ochranou jiných ryb a v neposlední řadě je ten úbytek desítek tisíc ulovených ryb způsobem jevem naprosto přirozeným… Říká Vám něco pojem stárnutí Údolních Nádrží?? Většina našich přehrad, které jsou pro počty ulovených okounů klíčové byla vybudována do roku 1975 a tyto nádrže přirozeně stárnou a mění se tedy přirozeně skladba rybí obsádky, člověk může ovlivnit délku jednotlivých etap a to hospodařením a častečně omezeným vnikáním živin podporujících eutrofizaci, ale proces samotný zvrátit nelze. Příště se prosím zkuste nejprve zamyslet bez emocí, než na někoho ukážete prstem.
    Děkuji.
    S přátelským pozdravem rybář tělem i duší
    Jaroslav Michal

    • Naprostý souhlas okouny na rybičku chytám 35let a v článku jsou většinou ,které množství okounů stejně neovlivní. Kdyby např. upustli vodu na přehradách a nechali břeh zarůst alespoň jednou za pět let, nemusíte většinu ryb vůbec vysazovat. V dnešní době je moderní vláčet a každý si myslí ,že bez nějakých zkušeností bude pořád tahat jednoho dravce za druhým. Ve vodě chybí i bílá ryba a tak nasazení dravci vyžerou většinu vytřenych okounů a do další sezony jich přežije minimum. Na většině přehrad to je podobné.

    • To u nás máme pár chovných rybníků některý mix, poté jen dravce okoun candát štika a i bílá ryba. Poté. Líny a kapr a bílá ryba. Dříve bylo okounů a teď moc ne. Na Lipně když jsme balily a syn při stahování vytáhl jednoho okouna hned jsme pustily.

  3. osobně bych řešil situaci opačným spúsobem a to tak že bych okouna hajil od 16.6 do 31.12 a lov na živou rybku minimální delka 15 cm tim by se situace dostatečně vyřešila už jen proto že by nebyl takový tlak na ně

    • Jo a chytal je v době, kdy se třou a útočí v podstatě na vše co se hne…chce se to chvilku zamyslet nad tím, proč je hájení od 1.1 do 15.6

  4. Mohu jen souhlasit s autorem článku. Okoun je nádherná a bojovná ryba, každý úlovek přináší sportovní zážitek. A jako bonus velmi chutná. A že nám okoun ubývá je také fakt. Tolik z pohledu sportovního rybáře, který se našemu krásnému sportu věnuje přes 40 let.

  5. Okoun má smůlu že je to hrozně chutná ryba, nad 25cm to je prostě radost grilovat. Největší jsem chyt 43cm na Křetínce, ale to už je dávno, Na Svratce pod Priglem jich před 20 lety bylo hafo, a to je taky pryč. Bohužel hodně ubejvaj a osobně bych neměl problém kdyby se to omezilo na 4ks na den a 12ks na týden.

  6. Zájaz rybolovu okuna na1 rok na všech vodách a zákaz čeřínkování ať si sportovní rybář chytne pěkně rybičku na proutek

  7. Okouna bych omezil na dva denně,ale je třeba toto také kontrolovat.Kdyz vidím člověka,který do minuty vytáhne tři,hází je za sebe do kýble tak je mi na blití.Rybu si občas odnesu,ale určitě si nekupuji povolenku v domnění,že si odnesu tolik ryb,že se mi vyplatí.

  8. Vážený pane autore,
    věc přede mnou napsal pan Jaroslav Michal přesně tak jak to vidím i já. Problém skutečně není v omezování ale způsobu hospodaření na vodách. Prameny ke studiu jsou, pokud nemáte, půjčím, nebojte se ozvat, domluvíme se. Problém je opakuji ve způsobu hospodaření obecně. A není na vině jen svazové hospodaření, které zvrhlo ve vyplňování tabulek výtěžnosti, kde samozřejmě kapr je ideální rybou, ale také současně devastace toků. Dravci potřebují přirozené břehy s úkryty, kořeny, rostliny, ouplavy, dnešní koryta řek narovnaná a v podstatě kanalizovaná jsou pro rybu nevyhovující. Jen od jezu k jezu se vysadí kapři v lovné velikosti a ti se zase za dva týdny sloví na udici a je plán splněn, vyplatíme si prémie. Ach kdy už zmizí to minulé dědictví a nastoupí zdravý rozum.

  9. Protože jsou někteří rybáři nenazrané hovada a musí vše co chytí zmasit protože na to mají právo tak to tak nejspíš bude i v budoucnu tlak na vody se zvyšuje nárůstem počtu rybářů .

  10. Já když jsem začínal, tak nás učili, že okoun je ryba, co když se přemnoží, vyvraždí všechno kolem sebe a pak kanibalizuje. Pak se postupně vrací život do obvyklých kolejí. Úbytek okouna je daný vysazováním jiných dravců, kteří loví přednostně konkurenci. Okoun navíc není kdovíjak obratná ryba, takže prostě nedoroste. Stává se obětí jiných predátorů. Ale když doroste, maso má výborné. Okoun je součástí ekosystému, který systematicky narušuje jen a jen člověk. Tam, kde se vyskytují velcí okouni, je přirozený dostatek potravy a méně štik a sumců. Pokud by se i vysadili okouni tam, kde je hodně predátorů, stanou se pouze jejich potravou. Ti jdou po okounech jak slípka po flusu. Já to mám z druhé ruky, ale když vysadili na Moravě sumce, chvíli se nedalo chytit nic. Teda jo. Sumec. Na boilie. 🙂 3 záběry, 3 sumci. 66, 67, 71. Někde mám ještě i fotky. Papaláši chtějí atraktivní ryby. Když jsem se o tom podivném zážitku bavil, bylo mi řečeno to s tím vysazením. Řešit okouna, když se vytrácí spousta tradičních ryb je pokrytectví a spíš zaujatost. Podobně jako odstup od cyklisty 1,5m a nedomyšlenost toho paragrafu a pak i třešnička na dortu v podobě soudního rozhodnutí, že cyklista může jet po silnici i když je v místě super cyklostezka, kde ovšem cyklistu zdržují jiní cyklisté a tak jede po silnici, kde zdržuje úplně stejně on ty rychlejší. S tím rozdílem, že tady ho sobectví netrápí. Okoun je jen střípek do mozaiky a vyžaduje to globální řešení a to bývá nepohodlné a tak to budeme raději jen komentovat. To umíme.

    • Asi jste trefil hřebíček na hlavičku.Dnes jsou řeky plné sumců a ti okouna doslova decimují a to i generační ryby.
      Hlavně se rozmohl lov sumců chyť a pusť.Zabit mírového sumce je považováno téměř za zločin.Potom se nemůžeme divit, že okounů ubývá.Dalši problém je střevlička východní, která vyžírá jikry všech ryb.Dřive po výlovech rybníku nebyl problém nachytat stovky malých okounů o pod vzduchovanim je rychlé dovézt do řeky.
      Dnes okouni prakticky nejsou ani v produkčních rybnících.

  11. Rozhodně v tom problém nevidím. Candát, štika už máme také jen 20ks za rok, tak okoun muže být zvlášť také 20 ks a nebo ho přidat k ušlechtilým rybám do 50 ks za rok.

  12. Vážení, ještě nikdy jsem písemně nereagoval na podobné články a názory. Že ubývá okounů a ryb obecně je pravda. Zda ale pomohou výše uvedená, podle mne naprosto jednoduchá řešení, si nejsem jist. Ale hlavně mi vadí, že na vině jsme údajně mi, rybáři. Autor si vybral pro svou kritiku pouze jeden, dá se říci anonymní cíl, Už však nezmiňuje miláčka vydru, chráněného kormorána, volavku atd. Také neúživnost vody díky vyčištění toků, antikoncepce ve vodě atd. A o hospodaření na revírech nemá cenu mluvit, protože neexistuje. Naši páni si ve většině případů udělali ze svého koníčka živnost, vydávají příkazy, zákazy a nařízení, dokonce asi spočítali, že se jim vyplatí dát povolenky komukoli a následně si za naše peníze vydržovat dráby, kteří je budou zase za každou kravinu odebírat a následně zase prodávat zpět atd. Tedy pokud na ně při kontrole nebudete mluvit rusky, nebo ukrajinsky. To Vás i váš pytel, plný samozřejmě nejen okouny, obejdou obloukem. Problémů je tolik, že si nevzpomeneme na všecky. Pokud však chcete jednoduché řešení, já jsem vzal konev a na přítoku do rybníka, když se tam v létě za horka nedal zvednout čeřínek plný ročků candátka a okouna, jsem je převezl do svého revíru. Sám jsem si ho, samozřejmě částečně, zarybnil. Ano, ryby jsem ukradl profi rybářům a veterinárně jsem je nenechal vyšetřit. To přežiju. Ale jsou tam a mohu je chytat. Závěrem se omlouvám, že jsem se napoprvé tak vypsal, ale muselo to ven. Nehledejme snadná řešení formou zákazů, ale udělejme něco sami. A nejvíc uděláme tím, že půjdeme na ty schůze a budeme o problémech mluvit. Jsme dobrovolná, příspěvková organizace, ne armáda. Rozhodnutí našich pánů předsedů a činovníků musí být naše rozhodnutí, ne jejich, protože to vedou tak, jak to vidíme všichni a s tím je potřeba něco dělat. Aby za nás bojovali na povodích, a třeba i na ministerstvech zemědělství, ochrany přírody atd. Přeji všem krásné dny a u vody jen a jen radost.

  13. Dobrý den. Nejsem rybář, jsem lesník a myslivec, ale mohu k tomu říci asi takto. Jak ryby tak drobná zvěř ještě začátkem devadesátých let bych řekl byla na vzestupu, bylo to tím, že v zemědělství nebylo na chemii. Jenže přišli dotace a začala likvidace všeho živého. U nás protýká zbytek potůčků, které nejsou v trubkách, jenže zde ryby nejsou, je to mrtvá voda, jako kluci jsme zde chytali pstruhy a byli tu raci. Jenže 80 léta pro zvěř byla hrob. Protýká zde říčka Sázavka, pstruhový tok, jenže v devadesátých letech přišli rybáři s elektrikou a bylo po rybách. Do toho chemizace, tolik co se dá dnes za rok se nedalo dříve za deset let. Další agresivní chemie a hlavně randap to byl snad konec, stříkalo se s ním obilí aby dozrálo naráz, brambory, vše jsme snědli i my, ne jen zvěř. Sůl na silnicích, při mínus 15 má rybník problém zamrznout. Při výlovu rybníků bylo mnoho okounů, dnes ho nenajdete. Asi se to svede na změnu klimatu. Je to smutné.

  14. Dobrý den, napsal jsem komentář, u kterého se objevila poznámka, že ho někdo z redakce lustruje a už zmizel. Asi by se našim pánům nelíbil. Ani jsem nečekal, že v naší demokracii, kdy se může psát a mluvit jen to, co je správné, mi to projde. Snad nebudu zatčen, žádné vulgarismy jsem nepoužil, pouze jsem zmínil ruský a ukrajinský jazyk. A to asi byla ta chyba. Příspěvek jsem napsal pod jménem Antonín, doufám, že ho onen zmíněný lustrátor pustí. V opačném případě je mi ho líto. Zkuste mi v tomto pomoci a chtějte si ho přečíst. Děkuji.

  15. Pamatuji hejna okounů, byli všude. Právě tak běličky, nebo oukleje. Pokud půjdete na výlov chovného rybníka, tak zase uvidíte plno okounů, běliček. Ptáte se proč? Jednoduchá odpověď. Žádný profesionální rybář si do chovného rybníku nevysadí bolena. Tato nenasytná roura sežere vše jikry, plúdek i rybky. Ten, kdo vysadil do našich vod bolena je škodnou.Právě tak sumec, nasadíte kapry okolo 35-40 cm. No to je jen krmení pro sumce. Jsme špatní hospodáři.

  16. Možná bejvávalo. V minulém roce jsem byl na Karlovarských rybnících skoro denně a kromě několika cejnů jsem neulovil nic jiného a to jsem se hodně ptal a i ti co tam byli přes noc neulovili až na jednoho kapra nic jiného. Rybařský svaz chce nemalé peníze, ale řeky a rybníky až na ty sportovní na Karlovrsku zejí prázdnotou. Šance ulovit zajimavější rybu je tatřka nulová. Pomalu si platíme odpočinek u řeky s rybářským vybavením, ale to jde i bez toho a nestojí to ani floka.

    • To je důvod, proč jsem se na to vykašlal a letos povolenku ani členskej příspěvek platit nebudu a s rybařením na svazových vodách končím. Co jsem strávil u vody času, kolik ryb jsem chytil, to nemá cenu. Rok od roku horší a horší, loňský rok úplná tragédie… Opravdu jsem si mohl jen donést židli, a čumět do vody..

  17. Okoun. Mnoho starších vědců ichtyologů se domnívalo že o životě okouna víme všechno. Kdy a jak se vytírá, kolik denních stupňů potřebuje plůdek k vykulení a podobně. Před několika lety se životem okouna začali zabývat studenti rybářství v ČB a Vodňanech. Zjistili mnoho nových poznatků při zkoumání života okouna v Lipenské přehradě. Například. Velká část okouní populace se vytírá koncem dubna, začátkem května a to převážně v mělčí vodě. Potom ale existuje další skupina okounů kteří se vytírají o měsíc později a na větších hloubkách. V době, kdy už je příbřežní plůdek vykulen. Proč to tak je, není dnes zcela jasné, ale příroda už je taková. Okoun je kanibal. Když může nakrmí se vlastním druhem a větší v dubnu narozená, může při nedostatku jiné potravy lovit své červnové druhy.
    Mám zkušenost, že mnoho rybářů, mých kamarádů, nepozná okouní jikry. To se potom dozvídám, že u břehu plavaly takové bílé cáry, či závoje. A když jim to vysvětlím a řeknu že okouní jikry tvoří takovou korálkovou síťku ze stovek slepených jiker, nechce se jim tomu věřit. Mnoho rybářů nepozná rosolovitý shluk vajíček skokana, nebo cikcak natažené provazy vajíček ropuchy obecné. Nemusí. Není to povinné.
    Vím, že na Slovensku někteří členové svazu na brigádách vyráběli z větví stromů, hnízda pro vytírání candáta. A představte si, ono to pomohlo zvýšit populaci této ryby na revírech, kde se tato metoda použila.
    Já jsem před pár lety jezdil s jedním kamarádem na Lipno do malé zátoky nedaleko Frymburku. Cestou lesem jsme našli dva malé uschlé smrčky bez jehličí po prořezávce. U vody jsme ke kmínkům přivázali závaží a smrčky zavezli asi tak osm metrů od břehu do mělké vody, takže jim koukala z vody jen špička. Byl začátek května a mi se stali svědky nečekané podívané. Po několika hodinách u vody jsme zpozorovali pohyb okolo stromků. Jako by se okolo vařila voda. To okouni nalezli úžasné místo pro rozmnožování a pustili se s chutí do toho. Odjížděli jsme s dobrým pocitem. Přesně za týden jsme se na místo vrátili. U vody seděl starší rybář, odhadem tak 70 let. Za jeho zády a trochu stranou se válely naše smrčky kompletně ošlemené závoji tisíců zaschlých okouních jiker. Dozvěděli jsme se od něj, že nějaký dobytek naházel do vody takový bordel a on jej musel s loďkou pracně vylovit. Nezmohli jsme se na slovo. Pochopili jsme, jakou hloupost jsme provedli. Díky nám bylo zmařeno tisíce okouních životů. Kdo nic nedělá, ten….

  18. Z mého pohledu by okoun měl být ušlechtilá ryba. Diky bohu že se již zavedla doba hájení a míra. Naopak bych z ušlechtilých ryb vyškrtnul kapra (nepůvodní druh dotažený z asie). Nejlépe kapra vyhubit na všech vodách v ČR. Pouze na soukromých vodách a několika rybnících ponechat chov kvůli lidem co si ho dávají k vánoční večeři.

  19. Můj osobní názor je ten, že 7kg ryb denně je naprostý nesmysl a je úplně jedno jakého druhu se to týká. Preferoval bych mnohem rozmanitější obsádku namísto kaprodromů s kapříky okolo dvou kil a sem tam nějakým zasloužilým veteránem, kterému se podařilo vyhnout háčku anebo se mu ho zželelo nějakému rozumějšímu rybáři, který preferuje spíš přírodu a zábavu víc než plný mrazák. Zkuste si jen předtavit čistě teoreticky rybáře, jenž má dostatek času a dostane se k vodě 3krát týdně a dosáhne horní hranice limitu a úlovky si ponechá jenom proto, že se mu ta povolenka a projetý benzín musí přeci zaplatit. Za rok je to víc jak deset metráků ryb, no není to k zamyšlení? Co s tím tito a jím podobní dělají? Je na čase tyto zastaralé předpisy pozměnit a kvůli zisku brát víc ohled na samotné hospodářství svazů a samotnou přírodu, potažmo revíry, jejichž většina jsou jen již zmiňované smutné kaprodromy. Vím, že nejsou všichni rybáři stejní, proto těm co loví zejména pro potěchu, přeji co možná největší rozmanitost jejich úlovků a těm ostatním aby k tomu taky jednou dospěli a radovali se víc z přírody než rybího salátu.

  20. Omezit by se měly úlovky všeobecně a ne jen u okouna….Znám rybáře,co mají v povolence 300kg ryb za rok…Je zcela jasné,že je sami nemohou sníst!!!Ale o tomhle se debatí už neskutečně dlouho a nic se nedělá…Petru zdar!

    • Když znáte takové rybáře tak budte rád. Poctivě zapisují.Je z vás cítit závist. Víte vůbe co u nás na vodách provádějí Ukrajinci a Vietnamci. To jsou tuny za rok.Zeptejte se porybných jaké s nimi mají problémy.

      • Vážený pane, závist je v mém případě přinejmenším hloupý výraz. Možná byste se divil kolik a jakých ryb během roku chytím, ale v drtivém případě jen pro radost. Taky bych Vám to přál. A na oplátku, já z Vás tak trochu cítím xenofobii a tu závist asi také, nicméně Vám přeji úspěšný rybářský rok.

    • V tomto případě je omezení na místě.
      Nechci se chlubit ale já za loňský rok jenom dvě ryby ostatní vše pouštím.
      Kéž by to tak měli i jiní.
      Že zkušenosti z pozorování u vody u nás (východní Čechy) pro ryby k vodě jezdí nejvíce Polští rybáři.
      Ale nechci házet všechny do jednoho pytle abych některé neurazil.

  21. Je jasné že rybářské svazy nejsou dobrým hospodářem. Všechny peníze z povolenek a ostatních plateb jdou na nákup kaprů. Okoun má velkou schopnost regenerace. Každý dobrý rybář né vy. Ví že okoun je velký kanibal.Hejno větších okounů vymlátí roční okounky na několika stech metrech. Raději přemýšlejte proč se na mnoha úsecích ryby vůbec nevytírají.Řeknu vám to.Svazy zajímají jenom zisky z nákupu ryb z chovných rybníků.Kdo dokáže že skutečně nakoupili tolik ryb kolik deklarují že dali do revírů. Proč se nezajímají proč se kde ryby nevytírají. To se nikdo nedoví.Ale úpravy rybářského řádu.To je jejich doména. Rybařím z lodě na úseku dvou km na Berounce.Za 25 let co tam mám lod jsem nechytil kapra do 15CM. Candáta do 15 cm.Štiku .Jen vysazené pomlácené ryby. To by vás mělo zajímat.Okounům nic nehrozí.

  22. ….zopakuji otázku jednoho z přispěvatelů.: “ kam ty multi – peníze za povolenky tečou?“ Dravci se nenasazují téměř vůbec, a co reofilní ryby? Všude jen to „hnojení“ vod přemnoženým kaprem. V dnešní době, odhaduji, většina rybářů chytá v ideologickém režimu „chyť a pusť“ . Docela by mne zajímala nějaká transparentní statistika finančních toků, na co ty předražené prachy nejvíce plynou????

  23. Vážení, vše, co jsem chtěl, jsem zhruba napsal. Děkuji tímto i kamarádovi Míšovi, že se mne tak trochu zastal, byl jsem s ním totiž u těch potopených smrčků. Jestliže preferuje někdo styl chyť a pust, je to jeho věc, mně na tom trochu vadí, že píchá huby rybám zbůhdarma pro potěšení, fotku, nebo si tím vyléčí nějaký komplex, nevím. Co se týče konzumace ryb, za toho špatného minulého režimu se naši páni chlubili, že tímto způsobem se mezi lidi dostane rybí zdravé a v obchodě drahé maso. A mněli pravdu. A pro ty naše kolegy, kteří ho nejí a proto by ho chtěli jakýmkoli hloupým způsobem znechutit i ostatním mám jeden fakt k zamyšlení. Vydra říční v pořadu na Prima Zoom sežere za den 2 kg rybího masa. Ale z naší zkušenosti pouze v případě, že má hlad. Pokud je ve vodě dostatek ryb, začne si vybírat od největších a vyžere pouze vnitřnosti, zbytek zvládnou lišky, havrani a ostatní masožravci. Takže pokud sežere 2 kg vnitřností, myslím si, že musí zabít zhruba 8 – 10 kg ryb. Pokud umíte, vážení kolegové psát, umíte jistě i počítat. Pro zjednodušení 365 x 10 = 3.650 kg jedna vydra. Hlad nepřeji nikomu, tedy ani vydře, potom by to byly ony 2 kg, tedy 730 kg. I tak by byla asi vítězem mezi tzv. masaři. Počty vyder se myslím dají snadno dohledat, tzv. ochránci přírody se jimi určitě někde chlubí. Já to neudělám, protože bych si zkazil minimálně celý víkend. Takže přemýšlejte, prosím a nehledejte viníky tam, kde nejsou. Děkuji, přeji všem krásné dny a u vody jen a jen radost.

  24. Dobrý den rybařím 40 let a jde to od 10-5 . To že se vytřou ryby a pak jikry pravidelně uschnou vidím každý rok . Za to můžou na Vltavské kaskádě hlavně přehrady pro ně je na prvním místě ČEZ výroba el. ryby a rybáři je nezajímají ! A další příklad třeba revír:401020 byl plný Plotic ,Padoustvý, Línů a Cejnů 40-60 cm atd dnes hrůza . Samej nasazenej kapr a sumec ten decimuje bílou rybu a pak přiletí Kormoráni a ty každý rok zlikvidují co zbyde ! Myslím si že by pomohlo spíš zlikvidovat kormorána ten zlikviduje všude 100x vic než rybáři a v rámci brigád třeba udělat třecí rámy na řeku že by se mohla bila ryba zase rozmnožovat sama . A nemuseli jsme chytat okouna 30 cm na 20 cm rybku . Jen názor s pozdravem P.Obelix

  25. Nevím jak kde ale já jsem rybáře se „zmasakrovanými“ okouny nikdy nepotkal.
    Ale že je jich málo to je. Dříve (před 30 lety) nebyl problém i na žížalu nahodit a tahat.
    Nemyslím si že je dnes problém v nějakém masakrování a papírové ošetření v povolence nic neřeší.

  26. Problém se snižujícím se stavem okounů v našich vodách je mnohem složitější než se zdá.okoun je vybíjen našimi rybáři všeobecný.Rybářský svaz tento problém takřka neřeší.Na svazových vodách kde se okoun ještě vůbec vyskytuje není snadné uhlídat ani hájení ani počet ,který si může rybář přisvojit.Pokud nedojde k přístupu každého rybáře jednotlivě tak se nic nezmění. A samozřejmně kdo dnes má zájem na tom,aby se obsádka okouna změnila?Okoun potřebuje velice kvalitní čistou a prokysličenou vodu.Obzvláště na soukromých revírech se vysazují hlavně kapři o které je mezi rybáři největší zájem .tam se také přikrmuje nehorázným způsebem a to má za následek snížení kvality vody.Tam se takřka okoun nemá šanci rozmnožit.Břehy na těchto vodách jsou vesměs bez jakékoliv rostlinné části což je další mínus pro okouna. Upřímně se zeptejte sami sebe,kde jste na takových revírech naposledy nějakého okouna chytili….A jsou to také věčně hladoví kapři,kteří decimují jikry všech možných druhů na které narazí.Celková devastace našich vodních ploch hlavně na soukromých revírech je na bíledni.Dnes se neustále zvyšuje počet těchto soukromých revírů které si nakoupili různí lidé,kteří nemají ponětí o nějakém hospodaření a zájmem o nějakou záchranu nějakého druhu ryb.To je prostě realita dnešního vývoje rybářství v české republice.Rybářský svaz nemá šanci nějakému majiteli soukromé revíru něco nařizovat.Jak potom chceme něco změnit?A mimochodem na soukromé vodě nějaké celostátní hájení nikdo respektovat nemusí.Na soukromé vodě nemusíte mít ani rybářský lístek! Víte to vůbec?

  27. Záchrana okouny je věc dobrá beze sporů ale co jiní ryby? Nepočítám kapry, ti jsou přemnožení jako mouchy. Sůl na silnicích, hnojiva na polích, špatně hospodaření na revírech, výlov a ponechávaní ryb rybáři – v tom nějaká pravda určitě je. Ale co hlaváč v Labi, nebo slunečnice či sumec americký kterými zamoření většina rybníků? Myslíte že ti ryby ne žerou jikry a dorost ostatních ryb? A viníkem zamoření revírů ve většině případů je RS a jeho činnost (spíš nečinnost) při pravidelném zarybnění . Žádná kontrola co za ryby jsou v kádi nebo v cisterně!!! Letos tak bylo zamořeno, co vím, minimálně dva ale nádherní rybníky Velký a Světlík na severu… I co s tím? Debatujeme o ochraně, žvanime o tom že někdo si něco ponechá, placame že někdo včas něco nenapsal do lístků… Ale o tom že za naše peníze nám poserou na hlavu ti komu jdou ti peníze ani zmínka. Courat kolem rybníka s dvěma ozbrojenými policajti a chytat ukrajinské pytláky, což bezesporu také je třeba – toho ale je malo. Při ochraně rybí obsádky jsou věci mnohem hlubší a preciznější čím kontrola papírů či povinného vybavení a spojení s odpovědnosti za výsledky své práce. Bohužel žádnou odpovědnost za své činy nebo nečiny zatím nevidím…

  28. Koukam, ze in rybar zase perli… Vychrli desitky svych tezi, proc nejsou okouni a ty hlavni radeji opomene, aby nedostal cocku od zelenych a od kapraru… Hlavni problem jsou predatori a prekaprovane vody. Ta eutrofizace vod okouna vytlacuje a vydry s kormorany to dokonci. Kdysi se okouni i 30+ hazeli do krovi jako skodna a bylo jich stale mraky… Copak se asi od te doby zmenilo? Statisice kormoranu a tisicema vyder? Vody tak zprasene kaprama, ze tam jine druhy ryb uz temer nedokazi prezit?

  29. Rozumné by bylo zvýšení míry okouna na 20cm,stanovit jej ušlechtilou rybou se zákazem na něj chytat a omezit jej na 10ks na úlovkovém lístku.A dát povinné vysazování pro obnovení druhu do zarybňovacích plánů pro vhodné lokality,když se tam nevytře.Hlavně aby tam nebyl se štikami a sumci,jinak je to pasé. Ať Črs klidně koupí násadu za 200kč/kg,když bude poptávka někdo ji vyrobí a dodá.Na výlovech občas vidím na Budějovicku mraky ročních chcíplých okounů po výlově ve stoce.A podpořit i vytírací místa,vzdyť od čeho jsou ty brigády,at mladí do 30let jdou něco udělat pro přírodu,když chtěji chytat.

  30. Nastavení minimální lovné míry považuji za sporné – viz. lov na žížalu nebo malou rybičku, kdy i menší okoun umí nástrahu „zažrat“ tak, že jeho šetrné a smysluplné puštění není možné.
    Příčiny úbytku okounů vidím v :
    – přirozeném stárnutí vodních biotopů a na nej navazující sukcesí ichtyofauny
    – špatná tvorba zarybňovacích plánů – s okounem a bílou rybou (plotice, perlín, slunka, …) se v nich nepočítá
    – úbytku přirozené potravy okounů a zhoršení životních podmínek pro potravní druhy ryb (plotice, perlín), zmínit je třeba i úbytek planktonních společenstev vlivem predačního tlaku kapra, ale i jiných filtrátorů (slávička – fytoplankton – zooplankton – plůdek ryb)
    – zooveterinární důvody – populace okounů decimují i vlny virových a bakteriálních onemocnění
    – nedostatek hájených zón v každém rybářském revíru – každý revír by měl mít jednak tzv. trdliště a jednak zónu vyjmutou z možnosti vykonávat rybolov
    – použití echolotů – při lovu na větších vodních nádržích s využitím echolotu se ryby nemají před rybáři kam schovat, v poslední době se používání echolotů masově rozmohlo a díky nim pak je možno najít „každý pařez a každé okouní hejno“, použití echolotů řádově zvyšuje efektivitu rybolovu, bez echolotu úspěšný lov vyžadoval veliké dlouholeté znalosti a zkušenosti (k těm se nedopracoval každý) – ale s koupí echolotu si každý výše uvedené prostě koupí … jsem si vědom kontroverznosti tohoto názoru, ale protestovat budou nejvíce ti, co echoloty používají a honí si ego na počtech lovených ryb … a přitom každý z echolotářů zažil, jak „se změní pravidla hry“ když se vybije baterie echolotu … každý ať si odpoví sám

  31. Chytám již dlouho, je mě 62 let. Chytal jsem i jako 8letá kluk. V té době bylo okounů hodně. Slapy jím byly přímo zamořeny. Chodil jsem chytat na plavanou na žížaly na Vltavu v Modřanech. Vždy mě zabrali okouni a ševci (ježdík). Okouna jsem nikdy nebral i když spousta rybářů říkalo, že je moc dobrý. Jako malý kluk jsem mu poděkoval za zabrání a pustil do vody. Babička mi říkala, abych jí nějakého přinesl pro kočku. Okouna jsem jí nenosil, ale ševce ano. Největší okouny jsem viděl, když se otevírala Vltava 7 jako pstruhový revír. Dokonce o tom psali v novinách. Dnes probíhá vyloženě masakrování těchto krásných ryb. Sám jsem to viděl v Praze na náplavce. Hlavně rybáři z UK nepustí žádného i když je malý. Myslím, když to takto půjde dál bude po nich. Byl bych pro celoroční hájení těchto ryb, aspoň na určitý počet let. Neubývá jenom tato ryba. Dříve byly padoustve, parmy a dnes je skoro nevidíte.

  32. Zdravím Vás přátelé cechu rybářského. Dle mého názoru by mohlo populaci okounů malinko pomoci to, aby měli stanoveny stejné podmínky pro přisvojení, jako jiná dravá ryba, tedy jako když chytnete štiku, sumce, nebo candáta (počet max.2 Ks denně) Okoun by měl mít určitě pak i míru alespoň 25 cm, aby nekončil jakožto „nástražka“. Když jsem byl malý, tak bylo „ogošů“ spousta, nicméně je si nutno přiznat, že situace se změnila a nutno tomuto „pankáčovi“ pomoci. Nástražní rybky v podobě perlínů, nebo karásků, jsou dostatečné v tom smyslu slova, aby pokryly rybářskou potřebu chytání na živou nástrahu do těch 15 – 20 cm. Nemyslel jsem si, že bych to někdy napsal (ještě před pár lety) ale opravdu decentní přístup je asi na místě nyní (pokud jej chceme ještě vídat ve vodách i v příštích letech). Petrův Zdar !

  33. Vážení, přijedete se podívat na výlov rybníka na Vyžlovce. Tisíce zmasakrovaných okounů, kteří by mohli být jinde vysazeni.

  34. Zdravím. Většinou tady vzpomínáte na to, jak bylo dříve všude spousta okounů i jiných druhů ryb. Mohl bych to podepsat, ale zároveň musím dodat, že na rozdíl od tehdejší doby ( a chytám už přes 50 let ) nebylo u vody vidět
    žádné kormorány, volavky, morčáky, vydry – i ledňáčci byli vzácností. A nejedná se jen o to, že likvidují větší rybky. Už pár roků pozoruji na Ohři morčáky velké, kteří zde už i vyvádějí malé. A viděl někdo z vás masakr při jejich krmení. Samice začne křídly mlátit do hladiny( jako bolen ploutví), zabíjí či omračuje potěr a hejnko mladých čítající nezřídka 15 ks, to vše hned sbírá. A tak to trvá i 15 minut a několikrát denně se to opakuje. Loni na jaře bylo po výtěrech v řece celkem slušné množství potěru a od konce srpna už prakticky nic a volavky a ledňáčci pak rabovali malý rybníček tak 15×15 m,. protože z řeky by se již nenažrali. Jenže třeba ti okouni jinam přeletět nemohou.
    Dále vzpomínám, kolik bylo radosti v MO, když se podařilo se asi pře 30 ti lety podařilo odchovat a rozvést po revíru násadu sumce velkého. No a po 10 ti letech se pak organizovaly jeho odlovy. No a když se při odlovech ( jak bylo výše zmíněno) s malými okouny moc dobře nezachází. je to tak, jak to je.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -