Český rybářský svaz jednou zanikne. Ale kdy?


krajina

Poslední data z Českého rybářského svazu prozrazují, že členská základna se za poslední rok scvrkla o 1,8 %. Tento údaj nevypadá nijak hrozivě, ale pokud si jej převedeme, tak z něho vyplývá, že ČRS přišel přibližně o dalších 4000 rybářů. V současnosti tak nadále pokračuje trend zmenšující se základny ČRS.

Neblahá situace, kdy odcházející generaci rybářů nenahrazuje dostatečný počet těch nových, má zřejmě několik příčin. Mezi první faktor můžeme zařadit to, že svaz nepracuje dostatečně efektivně s veřejností. Nedostatečná prezentace rybářství v širším povědomí lidí pak vede k nízké propagaci lovu ryb, což vede k mrzkému zájmu o něj. A ano, zastaralé a mnohdy nepřehledné stránky ČRS prostě nestačí! Je třeba poskytovat informace o tuzemském rybářství i na jiných místech v přehledné a jednoduché formě.

prutOtázkou ovšem zůstává, jestli z členské základny mizí i zkušení rybáři kvůli značně osekaným možnostem, které u vody mají. Je potřeba říci, že ČRS nedostatečně reaguje na požadavky početných skupin rybářů, kteří požadují „moderní“ změny v rybářských pravidlech. Jde například o možnost lovu ryb na 3 pruty, nočního rybolovu či o lov ryb v zimních měsících pod ledem. Nepřísluší mi rozsoudit to, zdali jsou tyto návrhy správné či nikoliv, ale podobné požadavky na tyto změny padají. Rybáři již několikrát z vrchních pater svazu slyšeli, že se o těchto nových možnostech jedná, ale až na pár výjimek se situace nijak nemění.

kaprDalším důvodem pak může být jednotvárná obsádka ryb. Určitě každý rybář si všiml, že hlavním artiklem našich vod je kapr. Ovšem neblahé situaci okolo dravých nebo říčních ryb, jejichž počty ve většině případů strmě klesají, se nikdo nevěnuje. Někde to došlo až tak daleko, že rybám by slušelo zařazení na Červený seznam ohrožených druhů. Otázkou tedy je, proč na tuto skutečnost svaz nereaguje? Proč se do tuzemských řek neustále rvou pstruzi duhoví nebo siveni a stojaté vody okupují tuny kaprů? Odpověď je jednoduchá. Velká část rybářů to chce a budoucnost našich původních ryb jim je naprosto ukradená.

 

Začarovaný kruh

pstruhNěkterým rybářům je totiž úplně jedno, co z vody vytáhnou. Důležité pro ně je jen to, aby z ní něco vytáhli. A proto oželí lepší budoucnost pstruhů potočních nebo lipanů, která by stála tolik peněz, že by se do našich řek nasazovalo pouze pár podměrečných ryb. Na nic víc by finance nevystačily.

Proto přichází v úvahu druhá varianta. Svaz za peníze na rybí násadu rybářům nabídne nádherně urostlé duháky, kteří jsou levnější, a proto jich může do našich toků nasypat mnohem více. Jenže výdrž těchto ryb v našich tocích se počítá na velice krátkou dobu, a tudíž v pozdější části sezóny nemají naše řeky už co nabídnout, protože jsou bez ryb. A sivenjejich atraktivita je tatam.

To, že rybáři potřebují atraktivní vody, lze vidět i na jiném příkladu. Na mimopstruhových vodách v hlavní sezóně povětšinou platí, že rybáři mohou lovit pouze v určeném časovém úseku s pomocí omezených možností. Jen na některých revírech platí výsady nočního rybolovu nebo možnosti vyvážení nástrah a návnad. Tyto skličující okolnosti ale mohou pro některé rybáře znamenat neakceptovatelný problém.

 

Konkurenti svazových vod No. 1

Proto nemalá část rybářů volí jinou možnost a své zraky obrací k soukromým revírům. Zde za poměrně přijatelnou úplatu mohou provozovat lov s mnohem širšími možnostmi. Při lovu většinou mohou vyvážet své nástrahy a návnady, lovit na více prutů a bez jakéhokoliv časového omezení, tedy nonstop. Tyto podmínky rybáři velice horlivě vítají a obliba soukromých revírů tak stoupá.

Navíc soukromé vody povětšinou nabízí i velice pestrou rybí obsádku. Můžete zde ulovit velké ryby nejrůznějších druhů. Kapitální kapři a amuři jsou častými úlovky na těchto pstruhtypech vod. Oblíbenými lákadly posledních sezón jsou například i velcí jeseteři nebo barevní kapři.

Důležité ale je, že na soukromých vodách si zadovádí i fanoušci vodních predátorů. Rybáři mohou při vláčení narazit na velké štiky nebo candáty, anebo se mohou bavit lovem divokých duháků a sivenů, kteří ve svazových tocích už dávno nejsou, protože jsou zakrátko vychytaní, a jejich stavy nejsou tak často doplňované.

 

Souboj o budoucnost

Je tedy logické, že někteří rybáři raději budou investovat do povolenek na soukromé vody, které jim toho nabídnou mnohem více, než ty svazové. A bude velmi zajímavé sledovat velice ostrý konkurenční boj svazových vod proti těm soukromým. Je nutné nastínit, že soukromé revíry bohatou rybí obsádkou a benevolentnějšími podmínkami lovu ty svazové naprosto drtí. I proto je jich v naší zemi tolik.

Jenže to není dobrá zpráva pro svaz. Ten přichází kvůli snižujícímu se zájmu rybářů o peníze a tuzemské svazové vody o důstojnou budoucnost. ČRS by se tak měl zamyslet, jakou cestou se vydá. Začíná totiž hrát o všechno.

 

Soukromé nebo svazové revíry? Co je podle Vás lepší? Napište svůj názor do diskuze pod článkem! 

Autor: Viktor Krus

Foto: autor, Patrik Truhlář a Tomáš Horáček

Nové články v rubrice

night-fishing-is-not-a-crime

DISKUZE: Je nebo není lov ryb 24 hodin zločin?

admin | přečteno: 5817x | 18.08.2016 | 11 komentářů

Kaprařina je v České republice obrovským fenoménem. Rybáři jen za vybavení …

neporadek_u_vody

NÁZOR: Zákaz bivakovaní se rozšíří i na další revíry. Rybáři se chovají jako prasata!

admin | přečteno: 13751x | 7.07.2016 | 19 komentářů

Ano, připouštím. Omlouvám se prasatům za to, že jsem je …

candat

NÁZOR: Lov candátů na trojháčky? Takhle ne! Candáty můžeme chytat i šetrněji

admin | přečteno: 4400x | 15.06.2016 | 5 komentářů

Zahájení dravců je za dveřmi. Za pár hodin vypukne svátek …

Komentáře

 • Souhlasím. Mám rybářský lístek teprve prvním rokem, a nestačím se divit, co všechno je zakázané, a jak jsou osekané možnosti rybolovu u svazových vod. Na to, kolik mě stál lístek a povolenka – přiznám se, že jsem měl trochu jiná očekávání, a příští rok již také nejspíš lístek obnovovat nebudu.

  Soukromé rybníky jsou mnohem lépe zarybněné, je zde možnost lovit na tři pruty, noční rybolov také není problém (mimo jiné tomuto zákazu tak trochu nerozumím : (, a když porovnám cenu lístku a povolenky, a cenu rybolovu na soukromáku, zas až tak velký rozdíl to není.

  Jestli se tyhle záležitosti brzy nezmění, obávám se, že počtů rybářů (alespoň na svazových vodách) bude ubývat i nadále…

 • Plně souhlasím s Apollo. Svazove revíry už nejsou to co to bývalo

 • Plně souhlasím s timto článkem! Proč neni zveřejněno jaké množství- třeba kapru s
  velikosti od do na svazových vodách bylo zarybněno-určitě by to nebyl evidenční problém.
  Ceny povolenek stoupaji a množství ryb ubývá.

 • Také snim souhlasim jenže kdyby se povolilo vše co je napřiklad na soukromakách tak za 1 si nebudem mit kam ani sednout protože bude kolem vod takovej bordel že si to človek neumí ani představit protože není člověk jako člověk a za 2 podle mě také bylo hodně kapitalních ryb odnešeno právě do soukromích reviru za 3 hlavně to nahraje masařum dyt vidim co se děje v dnesni době má to sotva míru a už to rve do veziru kdyby moch tak mu šlapne na vocas za 4 ja bych se maximalne priklonil k lovu ryb nonstop jen v mesicích červenec a srpen a zvednul bych u některých ryb miru a hlavně bych stanovil horni míru napřiklad kapr mira od 48 do 60cm at to taky muže kapku vyrust a stanou se znich kapitalni ulovky a hlavně bych posílil rybářskou stráž at se uhlidaj nepoctivci protože soukromák ma svou straž a uhlida jednu vodu a na svazový vody je jich malo

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Můžete používat následující HTML značky a atributy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

všechny recenze

Recenze výrobků

hacky_matrix_sw_feeder

Háčky na feeder MATRIX SW FEEDER

Není tomu zase tak dávno, co se i na tuzemském …

bic_na_ryby

Bič na ryby Capture Reactiv Spirit 7S-700

Dneska jsme si pro vás připravili recenzi zajímavého produktu od …

všechny nabídky

Akční nabídka

candat

AKCE: Rozdáváme navijáky na candáty ZDARMA!

Sezóna lovu candátů na rybičku se nezadržitelně blíží. Voda se …

kapr

AKCE PRO KAPRAŘE: Super podběrák na kapry za pár korun! A s luxusním dárkem ZDARMA!

Sehnat kvalitní podběrák na kapry za rozumnou cenu není jen …

všechny novinky

Novinky

sumec

MONSTRÓZNÍ SUMEC! Na Dunaji údajně ulovili sumce o váze 217 kilogramů a délce 325 centimetrů! Máme fotky!

V posledních dnech se na rybářském internetu šíří fantastická zpráva. Na …

candat

ZACHRAŇME LIPNO! Rybáři žádají zavedení míry nástražní rybičky. Podepisují petici

V současné době po rybářském internetu koluje zásadní petice. Jejím cílem …

candat

LOV CANDÁTŮ: Kde chytat candáty na podzim?

Sezóna candátů je tady! Voda v našich revírech se pomalu ochlazuje, …

rybarska_straz_odznak

ŽIVOT PORYBNÉHO: O tom, jací jsou rybáři vyčůraní parchanti! Co s takovými dělat?

Slovo redakce na úvod: Tento seriál publikuje na InRybar.cz člen …

sumec_ulovek

Sumcařina pro začátečníky: Lov sumců na podvodní splávek

Lov sumců na položenou s podvodním splávkem patří k velice rozšířeným způsobům …

kapr-lysec

TIPY A TRIKY: Rychlá a jednoduchá výroba těsta na kapry

Těsto na kapry. Geniální věc, se kterou můžete obalovat celou …

vyroba boilies

Boilies (1. díl): Jednoduchá a rychlá domácí výroba boilies

Boilies je velice oblíbenou nástrahou při lovu kapitálních kaprů. Tuto …

rybarska-zatez – kopie

Od příští sezóny rybáři nesmí používat olověné zátěže! EU schválila přísný zákaz!

UPOZORNĚNÍ: Tento článek, který jsme vydali v roce 2015, je …

Snímek 002

ZÁKAZ BIVAKOVANÍ: Zákon hovoří jasně! Rybáři u vody bivakovat nesmějí!

„Vypadni z mého pozemku, ty jedna rybářská špíno!“ Je vám to …

krajina

Mistrovství světa v lovu kaprů 2016 na Nových Mlýnech: Jak to bude?

Časopis Kajman (pozn. magazín je součástí Jakub Vágner Rybářství) potvrdil, …