DomůRybolovné technikyPoloženáPodzimní chytání kaprů na krmítko: Jak rychle a jednoduše zatraktivnit nástrahu?

Podzimní chytání kaprů na krmítko: Jak rychle a jednoduše zatraktivnit nástrahu?

- Reklama -

Kapři berou jako diví! A ono se není čemu divit. Teploty sviští dolů, takže ryby dostávají jasné signály k tomu, aby si honem vytvořily tukové zásoby na ještě více nehostinné chvíle, které brzy přijdou. Proto teď kapři „zblajznou“ všechno, na co narazí. Ale! Aby kapři rychleji našli naši nástrahu, je třeba ji zatraktivnit. Právě zatraktivnění nástrahy většinou stojí i za více záběrů od mlsných ryb!

Podzimní lov kaprů na krmítko má své kouzlo. U vody už není tolik lidí, takže na březích je klid a pohoda. A navíc, kapři prostě berou! Pří podzimním chytání je montáž na položenou s krmítkem naprosto ideální. Proč? Nástrahu na háčku máme v blízkosti krmení, takže když se kapři pustí „do díla“, nástrahu obvykle nenechají jen tak ležet. A přijde záběr! Pokud navíc použijeme kvalitní nástrahu, kterou ještě zatraktivníme, pak máme vyhráno.

Jaké nástrahy na podzim vlastně používáme? Nejlepší je používat takové nástrahy (i návnady), ze kterých se kapři hned nenasytí. Proč? Díky této taktice se kapři buďto na lovném místě mnohem déle zdrží, anebo se budou častěji vracet. Nejlépe je proto používat jemnější krmné směsi, které mají silnou vůni. Takové krmení bude kapry lákat k nástraze, přitom se z něj okamžitě nenasytí. Jako „stoper“, který udrží ryby na místě delší dobu, pak můžeme použít partikl. Dobře uvařený partikl ryby okamžitě stráví, takže mnohem rychleji dostanou „pocit hladu“.

Vraťme se ale k nástrahám. Na podzim je velmi rozumné používat pečivo (lisované, rohlíkové boilies atd.) Proč? Pečivo se i ve studené vodě „chová“ velmi dobře – tato nástraha i za nízkých teplot krásně nabývá na objemu a dobře vypouští pachové „signály“. Při podzimním rybaření je dobré používat i nejrůznější foukačky nebo extrudy. Jak ale tyto nástrahy na kapry vylepšit? Je to jednoduché a velmi rychlé!

Posílení vůně: Posílení vůně naší nástrahy je jedním z nejosvědčenějších triků při podzimním lovu. A ono to dává smysl. Kapr při shánění potravy používá i čich. Proto reaguje na nejrůznější pachové podněty, které ve vodním prostředí zachytí. Je třeba si uvědomit jednu věc: Kapři teď hledají nutričně bohatou potravu (škeble, bezobratlé živočichy), které jim slibují rychlé nabrání tukových zásob. Proto je teď rozumné na nástrahy aplikovat masové vůně.

Zatraktivnění vůně nástrahy není žádná věda. Nejjednodušším způsobem je použití speciálního aroma spreje, který obsahuje danou vůni. Osobně mám nejlepší zkušenosti s aroma sprejem na rohlíkové boilies. Tento atraktor má velmi ostrou vůni, která se dobře šíří i ve studené vodě. Navíc, tyto spreje jsou k dostání v obrovském množství příchutí. A hlavně! Jsou dostupné za velmi přijatelnou cenu (oproti speciálním výrobkům pro kapraře). Balení tohoto atraktoru vám vydrží podstatnou část sezóny, protože stačí jen jednou „stříknout“. Na speciální aroma spreje se podívejte ZDE. A který doporučuju? Na podzim jednoznačně halibut, tuňák nebo česnek! Tyhle příchutě jsou parádní!

Křiklavější barva: I barva hraje při podzimním lovu kaprů nemalou roli. Zkuste se vžít do oné situace: Na podzim jsou dna našich revírů skutečně tmavá a šedivá. To je dáno tím, že vegetativní období vodních rostlin je ta tam, a proto se na dnech revírů objevují odumřelé části této „květeny“. Proto je zapotřebí se přizpůsobit!

Proč? Je dobře známo, že kapři moc dobře vidí kontrastní věci. Co to znamená? To znamená to, že kapr při shánění potravy si na tmavém dně moc dobře všimne světlé nástrahy. Proto je při podzimním lovu kaprů dobré používat takové nástrahy, které jsou vidět. Naprosto ideální jsou pak reflexivní fluo zbarvení. A jak tedy vylepšit zbarvení naší nástrahy? Je to naprosto snadné!

Použijte fluo těsto. Jedná se o opravdu chytrý atraktor, který mnohonásobně vylepší barvu naší nástrahy, která jde tak ve vodě moc dobře vidět. A to i za špatných viditelnostních podmínek (např. když je šero). Kapři si tak na tmavém dně mnohem snadněji a rychleji všimnou naši nástrahy. Takže pravděpodobnost záběru roste! Na fluo těsto za rozumnou cenu se podívejte ZDE. Těsta není zapotřebí nanášet na nástrahu hodně. Ne. Bohatě postačí na nástrahu aplikovat jemnou vrstvu. Jde jen o to, aby nástraha byla lépe vidět. Plusem pak je, že toto těsto má i silnou esenci.

„Chytré“ krmení: Použití správného krmení je alfou a omegou úspěchu při podzimním lovu kaprů. Je zapotřebí použít takové krmení, které svou vůní přiláká kapry na lovné místo, ovšem ryby se z něj nesmí okamžitě nasytit, protože by jednoduše odplavaly pryč. Nejjednodušším způsobem je použít komerční směs, kterou za nás namíchali rybářští odborníci. Zároveň je ale důležité, aby v krmení byly tzv. „stopery“, které donutí ryby setrvat na místě delší dobu (např. červi nebo dobře uvařený partikl).

Pamatujte na jednu věc: Je opravdu důležité, aby krmení vydávalo intenzivní pachové „signály“. Jen tak spolehlivě dostaneme ryby na lovné místo k nástraze. Naprosto TOP řešením je použití belachanu, tedy fermentovaných krevet. Ano, tato surovina dokáže vydávat velmi intenzivní pachové signály, které kapry přilákají k nástraze. A ono se není čemu divit. Belachan je silným, živočišným produktem, kterému kapři prostě neodolají. Belachan za nejlepší cenu a v prvotřídní kvalitě seženete ZDE.

Belachan se prodává v tuhých kostkách. Stačí jen trochu nastrouhat nebo odlomit a přidat jej do krmení. Stačí opravdu jen trocha! Balení belachanu o hmotnosti 250 gramů vám vydrží dlouhou dobu. Jen si dávejte bacha na jednu věc: Belachan v žádném případě neotvírejte tam, kde „spíte“! Jeho silný odér totiž jen tak nevyvětráte. Je to fakt síla!

 

Lov na krmítko je TOP!

Podzimní chytání kaprů na krmítko je zaručeným způsobem, jak si parádně zachytat. Když použijeme správnou nástrahu a dobré krmení, můžeme ulovit velkou spoustu ryb. Jen je zapotřebí dbát na to, abychom chytali na dostatečně atraktivní „dobroty“.

Je důležité si ale připomenout ještě několik zásad. Tou první je, že nad krmítko nedáváme žádnou zarážku. Pokud bychom totiž při zdolávání montáž s kaprem utrhli, pak krmítko z vlasce nespadne. A kapr tak celou montáž i se zátěží vláčí za sebou. A to je špatně!

Další věcí pak je, aby rybáři nechytali na více jak jeden háček. Proč? Zase: Při zdolávání se může jeden volný háček kaprovi zapíchnout například do oka nebo žáber, což může pro zdraví kapra znamenat velkou nepříjemnost. Dva háčky stejně neznamenají více ryb nebo větší šanci na záběr. Naopak! Spíše tím kaprům ublížíte.

Myslete prosím na to…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -