DomůOstatníRybářské komentáře4 největší lži o soukromých revírech aneb proč na ně (ne)jezdit?

4 největší lži o soukromých revírech aneb proč na ně (ne)jezdit?

- Reklama -

Soukromé revíry patří už řadu sezón k velmi vyhledávaným rybářským destinacím. Na těchto lokalitách totiž platí jiná pravidla, než na která jsme zvyklí na svazových vodách. A to vyhovuje velké části rybářské veřejnosti. Proto řada rybářů už ani na svazové revíry nejezdí, a vyhledává pouze soukromé vody. Jenže právě tito rybáři jsou často pod palbou některých svých kolegů, kteří chytají na vodách svazových. Ale proč vlastně?

Tuto kritiku si rybáři, kteří mají rádi soukromé revíry, pochopitelně nenechají líbit, takže konflikt je rázem na světě. Toto pošťuchování mezi oběma rybářskými tábory se datuje už od nepaměti. A je třeba říci, že to ničemu neprospívá a rybářskou veřejnost nikam neposouvá. Jenže podobných konfliktů je nespočet. V rybářských diskuzích se neustále omílají jedny a ty samé „argumenty“ proč jezdit nebo nejezdit na soukromé vody. Zajímavé je, že hlasitější skupinou jsou ti rybáři, kteří jezdí na svazové vody. Jakoby snad svým kolegům ze soukromých vod něco záviděli.

Jelikož nás ve velké míře čtou i rybářští začátečníci, tak ještě ze začátku vysvětlíme, že v České republice existuje celá řada soukromých revírů, kde ve velké většině nepotřebujete ani rybářský lístek. Stačí zaplatit daný poplatek a můžete chytat. Cena lovu na soukromých revírech se odvíjí podle několika faktorů, obvykle se pohybuje od pár stovek až do několika tisíců. Na soukromých revírech povětšinou platí i jiná rybářská pravidla, která, řekněme si upřímně, někdy mnohem lépe reagují na vývoj moderní rybařiny.

kapr

Teď se ale pojďme zase vrátit ke zmíněnému tématu. Co vlastně rybáři, kteří jezdí na svazové vody, vyčítají svým kolegům, jež mají rádi soukromé vody? Tady je přehled častých lží…

 

1) Na soukromáku chytí rybu každý

Toto je asi nejčastější narážka na rybáře, kteří chodí chytat na soukromé vody. Podle kritiků soukromých vod prostě není možné, abyste odtamtud odjeli bez jediného záběru. Ale světe div se, ono to občas tak opravdu skončí. Soukromé revíry mnohdy patří k zarybněnějším vodám, to ale neznamená, že rybář tím získává záruku trofejního úlovku. Kdepak!

kapr

I na soukromých vodách natrefíte na období, kdy ryby prostě nepřijímají potravu. A to třeba z několika důvodů – špatné aktuální podmínky počasí, vysoká teplota vody nebo například tření ryb. Těch faktorů, které mohou vaši výpravu na soukromé vodě zhatit, je tolik, že to tvrzení o tutovém „zachytání“ na soukromé vodě, je prostě liché.

krajina

Samozřejmě, pravděpodobnost ulovení velkého kapra je větší na 20 hektarovém revíru, než na Novomlýnské nádrži, která má přes 1000 hektarů. Tady si není co nalhávat. Jenže, ono těch skutečně těžkých svazovek, vzhledem k současnému rybářskému vybavení, zase tolik není. Navíc, i na soukromých vodách můžete zažít takovou výpravu, kdy děkujete za jedinou rybu, kterou po několika dnech tvrdé dřiny vydolujete. Na soukromé vodě si totiž zaplatíte možnost lovu, ale ne ulovenou rybu. Tak to prostě je…

 

2) Na soukromáky jezdí ti rybáři, kteří neumějí chytat

Ano. I na soukromých vodách narazíte na rybáře, kteří se s rybařinou teprve seznamují. Ovšem na svazových vodách naleznete takových lidí také mnoho. Je ale zapotřebí si říci, že soukromé vody rádi navštěvují i ti rybáři, kteří v rybařině už ledacos prožili. Těch důvodů, proč i zkušení rybáři na komerční vody jezdí, je celá řada. Povětšinou to je díky dobře nastaveným pravidlům, které prostě nijak zvlášť neomezují lovící rybáře. Na svazovce to neplatí.

pousteni-kapra

Ještě se ale vraťme k těm začátečníkům. Osobně bych byl rád za to, kdyby každý začínající rybář začínal lovit na soukromáku. Proč? Je to jednoduché. Na soukromých revírech platí velice tvrdá pravidla, která přesně určují, jak se má rybář k ulovené rybě chovat. Navíc podmínkou k lovu povětšinou bývají i ochranné pomůcky. Pokud by tedy každý začátečník dostal tuto „školu“, pak by se chování ke zdolaným rybám mohlo změnit k lepšímu. A možná bychom tak už nemuseli vídat na březích svazových vod hnusné zacházení s ulovenou rybou. Tento nešvar se v drtivé většině děje právě na svazovkách! A o tom, že v rybářském řádu stále chybí povinnost mít u sebe ochranné pomůcky, už nebudu ani hovořit.

 

3) Soukromáky jsou přeplněná akvária

Častým bodem hádek mezi rybáři je to, že si jedna strana myslí, že soukromé revíry jsou přeplněná akvária. Ona to není tak úplně pravda. Celá řada provozovatelů soukromých revírů chovu ryb perfektně rozumí, a ví, co jejich revír „snese“. Proto hospodaření na takových vodách je v častých případech mnohem lepší, než na svazových vodách. Zase tady máme jednoduchý příklad. Některé místní organizace jsou schopny nasadit metráky kaprů do míst, kde by tyto ryby neměly co dělat. Ale hlavně, že rybáři mají co jíst, že ano. Proč toto nikomu nevadí?

kapr

Velkým negativem samozřejmě je, pokud provozovatelé nedokážou najít optimální počet rybářů na velikost jejich revírů. Pak se samozřejmě stává, že v době žravosti se v krátkém časovém intervalu jeden kapr chytne hned několikrát. A podle toho pak ta ryba vypadá. Toto je velké negativum. Jenže, nikde není psáno, že se taková situace nemůže stát ani na svazové vodě. Ryb s poškozenými tlamami můžete i na velkém jezeře chytit několik.

Naštěstí, na hromadě soukromých revírů je skutečně mnoho zodpovědných provozovatelů, kteří jsou schopni pro zdraví svých ryb udělat i to, že zkrátí sezónu, a nechají celou obsádku odpočinout a zregenerovat. To by se na svazové vodě stát nemohlo, protože milovníci rybího masa by rybářské předáky zlynčovali.

 

4) Svazovka je svazovka. Takový klid na soukromáku není!

Opravdu? Ehm, no tak dobrá. Zažijete na soukromém revíru to, že si někdo bude vyhrazovat lovné místo? Ne. Zažijete na soukromáku to, že vás majitel pobřežního pozemku bude vyhánět? Ne. Zažijete to, že vedle vás sedí „rybář bordelář“, který má na místě haldy odpadků, a který se svým autem pomalu vjede až do vody? Ne. A tyto zmíněné body mají být oním vysněným klidem? Asi takhle, naše vody nabízí spousty nádherných míst, kde je božský klid. Ale i tam můžete narazit na troubu. A osobně mám pocit, že jich je čím dál více.

kapr

Jak to funguje na soukromém revíru? Každý má svůj úsek, své místo a svůj klid. Pokud někdo nedodržuje pravidla, se kterými všichni souhlasí (jinak by správci přece nezaplatili), pak jeho lov končí. Jak jednoduché a efektivní. Ale na svazovkách neproveditelné.

 

Co říct na závěr?

Nepatřím ani do jednoho zmíněného tábora rybářů. Miluji svazové vody. Jejich rozmanitost, tajemnost, krásu a volnost. Ale někdy prostě mám takové období, kdy jednoduše jako naschvál potkávám samá individua, a chci si odpočinout jinde. Navíc, zcela upřímně mě štvou některá nařízení – zákaz nočního lovu nebo netolerování bivakování (i když nemám na místě nepořádek). Takže soukromý revír je prostě někdy fajn místo.

A na závěr. Každý chce chytit pěknou rybu. A na soukromém revíru mám prostě jinou šanci, než na vybrakované svazovce. Nebuďme zlí na provozovatele za to, že mají ve svých vodách pěkné ryby. Ano, určitě některé jsou ze svazových vod, ale kdo je prodal? V našich svazových vodách by mohly být taky nádherné ryby, ale to bychom se museli k našemu vodnímu bohatství jinak chovat. Ale tomu už asi nevěřím…

Autor: Viktor Krus

Přidejte i vy své hodnocení
- Reklama -
- Reklama -
- Reklama -

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

Nejnovější články

Akční nabídky

Nejnovější techniky

18 KOMENTÁŘE

  1. Jo a pak se stane,že na soukromák přijede parta neurvalců,vybalí nejluxusnější nádobíčko a pak celou noc chlastá a dělá bordel jen aby ukázali,že na to fakt mají.Stalo se nám loni na Šebkovo rybníku a nikdy víc na soukromák.Majitel jen proto,že z nich má radši dělá,že nic neslyší.

  2. Když si chci zachytat, tak tam chci mít pohodu a na více dní i nějaký komfort, když přijedu na svazovou vodu, tak si nemohu postavit ani přístřešek, natož stan, na více dní, mi zakážou si ponechat rybu, a po skončení lovu musím opustit místo. Nejsem masař, rybu mám rád, maximálně si ponechám 6 ks kaprů za rok. Ale když mi vybude čas na rybařinu, chci si ho užít s určitým komfortem, který ČRS striktně zakazuje.

  3. Já s tím článkem souhlasím. To co píše Lída jsem nikdy nezažil. Nikdy jsem na soukromáku neviděl bordel, jako je okolo řeky Dyje pod Novýmy mlýny nebo na Dyji 7. To je děs. A to že neberou? Stalo se že na soukromáku neměl nikdo dva dny ani ťuk nebo se chytly jedna nebo dvě ryby. Tak to je. Takže chytám na svazovce ale když si chci zachytat nonstop, protože se zase tak často k vodě nedostanu, zajdu na soukromák.

  4. Asi co rybář to názor a různé zkušenosti, rozhodně je to o přístupu jak majitelů soukromých vod tak i nás lovících… Jednoznačně ať si loví každý přece kde chce, ale ať se u toho chová ohleduplně a slušně. Pak bude všechno v naprostém pořádku. Navštěvuji jak Svazové vody tak i soukromé a jednou preferuji takovou vodu a podruhé takovou. Všude budou vždy zápory a klady zároveň.

  5. Tak tohle je hodně velký blábol. Pokud chcete Viktore někoho poučovat, tak si prvně zjistěte, kolik těch soukromých revírů vlastně existuje. Nevím čí ty stránky jsou, ale takový slinty je jen devalvují. Napsal bych lepší a nemusel bych se ani moc snažit.

    • Zdravím Vás,

      tak nějak nechápu, co je špatně… Z Vašeho textu jsem to nerozklíčoval…

      Ale můžeme o tom diskutovat…

      Přeji příjemný zbytek dne…

      Viktor Krus, InRybar.cz

  6. Řekl bych, že zde chybí ještě jedna a to ta NEJZÁSADNĚJŠÍ věc, která se musí říct k soukromým revírům. A tou je ta, že nemalá procenta obsádky ryb na soukromých revírech tvoří právě ryby ze svazových vod, které byli převezené ( ukradené) a prodané do soukromých revírů svazovými rybáři!!!!!! Jen pro info. Nečetl jsem si , zde žádné reakce jen odpovídám za sebe na to, co jsem si přečetl.

  7. Tak i tak…. preferuji svazovky, ale 2* do roka vyrazim i na soukromak. Jenze taky vidím jak jsou okolní vody zplundrovane až to bolí… právě že diky přítomnosti 3 soukromých revíru Vrbenský, Nejedlý a Za pilou… vykrádají se navzájem a ještě ke všemu drancují okolní vody… takže na příští rok jsem tyto soukromaky vyskrtl že seznamu a pojedu někam jinam. A jestli si někdo myslí , že jezdenim na soukromé revíry docílí změny v CRS tak je blázen … ta cesta ke změně je jednoduchá, stačí jen chtít a triků spolu jako rybáři držet

  8. I sportovní revíry mají své kapitální kapry,dokud je někdo nechytí a neprodá soukromákům.Ztratila se slova-SPORTOVNÍ RYBÁŘ. At jsou soukromé revíry a mají svá pravidla a ceny.Ale rybář,sportovní rybář na revírech ve svazu se má chovat jako sportovní rybář.Ale dnes platí : ryba se má těžit a ne chytat a jak se těží,tak s toho jsou prachy.

  9. Moc krásně napsáno . Muj osobní názor je ať každý jezdí tam kde mu to vyhovuje . A druhé nechá delat to samé.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

- Reklama -

Akční nabídky

- Reklama -